Švajčiarsko ŠvajčiaromŠvajčiarsko je asi jedinou európskou krajinou, kde sa základný princíp demokracie, štátna moc pochádza od občanov, berie naozaj vážne. Švajčiari každoročne hlasujú vo viacerých referendách o dôležitých témach, vrátane daní, čo slovenská ústava ani nepripúšťa. Nie je predpísané žiadne kvórum, takže zmarenie referenda nízkou účasťou možné nie je. Deviateho februára tohoto roku občania krajiny helvétskeho kríža hlasovali o troch otázkach, z ktorých jedna sa týkala obmedzenia masovej imigrácie do krajiny. V tesnom hlasovaní nakoniec väčšina hlasujúcich toto obmedzenie odhlasovala.

Referendum bolo vypísané na základe federálnej ľudovej iniciatívy, pre ktorú je nutné získať podpisy aspoň 100 000 občanov. Túto iniciatívu spustila konzervatívna Švajčiarska ľudová strana (SVP), ktorá je volebne najsilnejšou stranou v štáte. Podobným spôsobom sa v roku 2009 podarilo presadiť zákaz stavania nových minaretov (57,5 % za) a v roku 2010 vyhostenie kriminálnych cudzincov (52,2 % za).

Obsahom terajšieho referenda bolo zavedenie prísnych kvót na imigráciu aj z krajín Európskej únie, čo opätovne naruší zbližovacie procesy EÚ a Švajčiarska. Z ôsmych miliónov obyvateľov krajiny je až 23 % cudzincami, 4,3 % sa hlási k moslimskému náboženstvu (nárast z 0,9 % v roku 1980). Na referende sa zúčastnilo 55,8 % občanov, čo je mimoriadne vysoká účasť (priemerne je hlasujúcich približne 40 %), z čoho 50,3 % hlasovalo za sprísnenie imigračnej politiky a 49,7 % proti.

Proti obmedzeniam sa v kampani postavili socialistické strany a tiež aj skupiny veľkopodnikateľov a priemyselníkov, pre ktorých imigrácia znamená príliv lacnej pracovnej sily. Asociácia švajčiarskych bankárov tiež vyjadrila sklamanie a obavy z výsledkov referenda. Pozorného a znalého čitateľa iste neprekvapí tento podivný súzvuk údajne antagonistických síl: socialistov a veľkokapitalistov. Ale o tom inokedy.

Mimoriadne pokrytecky pôsobí reakcia zo strany EÚ: Európska komisia vydala prehlásenie, že výsledky referenda považuje za sklamanie. Nie sú to však náhodou krajiny v EÚ, v ktorých sa takmer žiadne referendá nekonajú, hoci tieto krajiny sa označujú za demokracie? Prečo teda EÚ nejde príkladom a nevyhlási referendá, či ľudia súhlasia s integračným procesom? Alebo prečo krajiny ako Francúzsko, Nemecko alebo Veľká Británia nedajú svojim občanom k priamemu hlasovaniu otázku, či súhlasia s masovou imigráciu z tretieho sveta? Veď, keď nás údajne multikulturalizmus a EÚ tak obohacujú, prečo neumožniť občanom, nech sa vyjadria k tomu, či toto „obohatenie“ aj naozaj cítia? Keď už teda žijeme v tej demokracii...

Zábava