Miroslav LackoPred pár mesiacmi ma zaujala správa, že istý antirasistický aktivista je obvinený z pedofílie, ktorej sa dopúšťal pod záštitou antirasistických aktivít. Rozhorčenie som uhasil princípom prezumpcie neviny a počkal si, ako sa vec vyvinie. A je rozhodnuté:

Senát Okresného súdu v Prešove prijal na verejnom zasadnutí dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a obžalovaným Miroslavom Lackom a uložil mu trest na 7 rokov a 6 mesiacov nepodmienečne. Obžalovaný Róm Miroslav Lacko sa ku všetkému priznal.

Obžalovaný bol zo sexuálneho zneužívania, ohrozovania mravnej výchovy mládeže, výroby, prechovávania a šírenia detskej pornografie či kupliarstva. Cez internet navádzal maloletých chlapcov na výmenu fotografií či sexuálny styk, za čo im núkal mobil, luxusné oblečenie či značkové voňavky. Zdokumentovaných bolo jedenásť skutkov. S jedným z chlapcov na rôznych miestach vykonávali masturbáciu, orálne a análne praktiky.

Bolo by zaujímavé pozorovať, aký besný vreskot by spustili médiá, keby hnusným pedofilom nebol rómsky antirasistický aktivista, ale niekto, kto má bližšie k národovectvu či kresťanstvu.

Tento prípad vystihuje súhru niekoľkých chorých fenoménov:

  • Ak niekto prekypuje oportunizmom a zdieľa ideológiu, ktorá je doslova štátom dotovaná, má otvorené dvere do inštitúcií, ktoré majú núdzu o opodstatnenie, za to nemajú núdzu finančného krytia.
  • Ak je táto oportunistická postava navyše neeurópskeho pôvodu, raketový vzostup má zaručený.
  • Ak sa vyskytnú nejaké náznaky toho, že s danou osobou nie je všetko celkom v poriadku, každá indícia je udusená úvahou, že už len pomyslieť na to, že by táto šľachetná individualita mohla byť poplatná zlým stereotypom svojich druhov, je prejavom odporných predsudkov a nenávisti.

A tak musí pretiecť veľa vody, niekedy aj krvi, aby sa začala zvrátená situácia riešiť.

Aj tento prípad dokazuje, že integrovaný Róm nemusí znamenať automaticky naplnený multikulturalistický sen.

Svedčia o tom ale aj nedávne udalosti okolo Tibora Lorana. V minulosti mu partia nadšencov z vedeckej rady v rámci snahy dosiahnuť kuriózny precedens odsúhlasila docentský titul. Tým sa stal prvým „rómskym docentom“. Tibor Loran sa však práve nedávno dostal do sporu so svojím nadriadeným Vladimírom Krčmérym, ktorý sa vyjadril, že sa jemu a jeho rodine Loran vyhrážal cez služobný telefón zabitím. Pričom na agresívne správanie Lorana sa vraj sťažovali aj študenti.

Iný prípad, kedy sa až príliš brachiálne zneužila oportunistická ideológia a neeurópsky pôvod, sa udial v Poľsku pred piatimi rokmi. Černoch Simon Mol (Moleke Njie) si navymýšľal, ako bol v rodnom Kamerune prenasledovaný kvôli tomu, že odhaľoval korupciu vo vládnych kruhoch, na čom zakladal svoju žiadosť o azyl.

Ako sa neskôr ukázalo, išlo o športového novinára. Poľskí antifašisti a ľavičiari ho však stihli s nadšením vyniesť do nebies. Dali mu dokonca ocenenie „Antifašista roka“. Jeho prejavom vďaky bolo, že úmyselne šíril pohlavným stykom vírus H. I. V. Poľské antifašistické fľandry odhováral od používania kondómu tým, že by to bolo z ich strany rasistické.

Ak je niekto súčasťou „utláčanej“ menšiny a k tomu srší oportunizmom, pre mňa to znamená skôr výstrahu a nie dôvod na nepodložený rešpekt. Na to, aby to pochopili aj iní, je však niekedy potrebných až príliš veľa obetí.

Zábava