Luník IX

Na Luníku IX, notoricky známej turistickej atrakcii, zbúrajú ďalší, v poradí už štvrtý panelák. Stavba ohrozuje tamojších obyvateľov, keďže sa z nej „vytratila“ železná konštrukcia a bola narušená statika. Rozkradnutá, zničená, potkanmi zamorená, odpadkami zahádzaná a výkalmi vytopená (politicky korektne vybývaná) bytovka nebude určite posledná.

Súčasní obyvatelia tvrdia, že dom nezničili oni, ale tí, ktorí už odišli. Neplatiči bez nájomných zmlúv sa pýtajú, kam sa podejú a prečo im mesto nepostaví novú bytovku. Obyvatelia sa voči nedoplatkom ohradzujú tým, že od štátu nedostávajú milióny, preto nedokážu všetko platiť. V 498 bytoch mesta na Luníku IX donedávna nedlhovali ani cent iba 4 nájomníci.

Linda Šnajdárová z komunikačného referátu Magistrátu mesta Košice dala v otázke neplatičov jasné stanovisko: Prečo má mesto platiť za neplatičov napr. vodu? Zväčša ide o ľudí, ktorí si majetok nevážia, devastujú domy tak, že jediné východisko je zbúranie. Nik z neplatičov nie je bez peňazí, minimálne poberajú dávky v hmotnej núdzi. Keď chcú slušne bývať, majú si v prvom rade hradiť bývanie. Mesto nemá povinnosť zabezpečiť náhradné ubytovanie ľuďom, ktorí vedome porušujú zákon.

V bytovke, ktorá pôjde k zemi sa nachádza 30 bytov, kde evidujú 225 osôb. Z toho majú platnú nájomnú zmluvu iba dvaja nájomcovia, ale aj tí majú nedoplatky ako všetci ostatní. Obyvatelia bez platných zmlúv nemajú nárok na náhradné ubytovanie. Zbúranie štvrtého paneláku navýšilo celkovú sumu minutú na búranie na 1 070 000 €.

Bazén naplnený výkalmi

Ani susedná bytovka nie je v omnoho lepšom stave, pretože jej odpadová rúra samočinnosťou praskla a obyvateľom vytvorila z pivnice bazén naplnený ich vlastnými výkalmi. Obyvatelia si vraj podľa vlastných slov nezaslúžia žiť medzi hovnami a rovnako dodávajú, že nik z bytového družstva sa o nich nestará. Môžeme však bez problémov dodať, že najmenej sa o seba starajú oni sami.

Mesto už však informovalo, že s čistením a opravou potrubia sa začalo, opäť na náklady mesta. Obyvatelia Luníka IX na upratovaciu čatu iba s úsmevom pozerali. Neurobili nič pre zlepšenie prostredia, v ktorom žijú. Jediné, na čo sa odhodlali, bolo žiadanie nových bytov.

Buldozérom napred

Ľudia sa začali dožadovať svojich pozemkov nielen v Krásnohorskom Podhradí. Problémy s Rómami a nelegálne zaberanie majetku prinútili konať kompetentných vo Vrútkach. Provizórne stavby Rómov zrovnal so zemou buldozér, pričom náhradné bývanie im mesto neposkytne.

Rovnako postupoval majiteľ jedného z domov v Krásnej pri Košiciach, ktorý taktiež obsadili Rómovia. Nevidel iné východisko, pretože s ľuďmi, ktorí tam žili bez platenia, si sám nevedel dať rady. Daný dom znehodnotili rovnako ako obyvatelia Luníka IX bytovky. Obával se, že sa dom zrúti a on bude niesť zodpovednosť za prípadné úmrtia. Pri búraní asistovala aj polícia, aby nedošlo k žiadnym incidentom.

Všetky tieto udalosti nám dokazujú, že pohár trpezlivosti definitívne pretiekol a čoraz viac ľudí sa dožaduje spravodlivosti. Už to nie sú iba takí, ktorých médiá môžu len tak onálepkovať pojmom extrémista alebo rasista. Situácia je vážna a ak sa nebude pokračovať v tvrdých opatreniach obmedzujúcich svojvôľu zločincov žijúcich v osadách, čoskoro dosiahneme bod, z ktorého bude viesť iba jediná cesta. A tá bude plná násilia.

Zábava