čínska reklama, z černocha Číňan

Nedávno čínska reklamná agentúra dala odvysielať reklamu, z ktorej je obvinená z rasizmu. Môžete si ju pozrieť na videu nižšie. Černoch, resp. mulat v pozícii natierača slintá nad mladou Číňankou – tá ho začne k sebe vyzývavo volať, aby mu následne strčila do úst kapsulu s pracím prostriedkom, napchala ho do práčky a oprala.

Výsledkom je Číňan, čiže v interpretácii niekto, kto sa zbavil špiny a stal sa z neho svetlý človek, s čím aj mladá Číňanka je následne spokojná.

Svet – resp. jeho nepatrná menšina so silným mediálnym priestorom – hromží a odsudzuje.

Aziati sú rasisti – novinka pre multikulturalistov?

Aziati sú pomerne silní a nekompromisní rasisti. Hoci pre multikulturalistov je to málo známa vec, ale ázijské národy dosť výrazne pohŕdajú černochmi – v krajinách ich majú minimum. Tiež mnohí Japonci pohŕdajú napr. Číňanmi atď.

Skrátka, na tieto otázky sa pozerá Ázia úplne inak ako Západ. Takže aj keď sa nájde zopár Číňanov, čo reklamu odsúdi, väčšina národa sa baví.

Čína iba vracia úder aj za bielych

Daná reklama je však veľmi silnou kópiou staršej talianskej reklamy. Hoci na kopírovanie sme u Číňanov zvyknutí, tu ide ale zrejme o snahu poukázať na dvojtvárnosť.

V tej pôvodnej talianskej reklame sa totiž taliansky muž bez svalov ponúkal talianskemu dievčaťu – tá ho však napchala do práčky, použila prášok na farebné prádlo. Z práčky následne vyšiel svalnatý černoch a dievča bolo nadšené. Doplnené sloganmi: Farebné Taliansko a farebné je lepšie.

O tej ste určite nepočuli, lebo rasizmus proti bielym nepúta toľkej mediálnej pozornosti.

Hoci logika v takomto námete zaostáva, išlo o rasistický útok proti vlastnému národu a proti vlastnej rase, čo je rozhodne odsudzujúce.

Čína reklame dala väčšiu logiku, lebo keď sa perie špinavé prádlo, tak má následne pôsobiť žiarivejšie. Ale čo je podstatné, čínska reklama ukázala také rasové preferencie, ktoré smerujú k zachovaniu rasovej podstaty vlastného národa.

Západ sa tak vďaka čínskej reklame môže zamyslieť nad tým, ktorú formu rasizmu akceptuje a ktorú odsudzuje. Žiaľ, z reakcií médií je zjavné, že ľudia na Západe idú sami a dobrovoľne proti svojej dôstojnosti.

Zábava