Nacisti, volebný lístok

Minulý týždeň mali čitatelia webu Týden.cz možnosť zahlasovať v nasledujúcej ankete: „Kdyby vstal z mrtvých Hitler a slíbil, že Evropu běženců zbaví, volili byste ho?“ Možnosti boli „ano“ alebo „ne“. Zaujímavá a priama otázka skúmajúca náladu a postoje obyvateľstva.

Výsledok bol však pre mnohých ľadovou sprchou. V čase, keď anketu zmazali, bol výsledok vyrovnaný. Každý druhý hlasujúci by tak Hitlera volil. Dlhý čas dokonca za „ano“ bolo až 60 % hlasujúcich.

Ide o legitímnu otázku typu čo keby. Hoci chápem, že niekoho šokovali výsledky, nechápem, ako si niekto môže dovoliť za takúto anketu osočovať redakciu. Napr.:

Volili by ste Hitlera? Reakcie na twitteri.

Vážnejšie však je, že aj zo strany novinárov zazneli hlasy odsudzujúce redakciu za položenie danej otázky, napr.:

  • Topky: Názov článku: „Český denník to prehnal s anketou na webe“
  • Stratégie: Úryvok z článku: „Človek musí obdivovať kreativitu, s akou sa do tvorby ankiet Kameraden z Tyden.cz pustili. Ankety sú všeobecne to najhlúpejšie, čo sa na spravodajských weboch objavuje, ale ich otázka jednoducho prekonala všetky medze predstavivosti.“
  • Denník N: Názov článku: „Blahoželám médiu Tyden.cz za neobmedzenú porciu obmedzenosti“

Ide o pokročilú úroveň tlaku na autocenzúru. Už nie iba samotný názor je chybný, ale aj otázka, ktorá takýto názor môže odhaliť, sa nesmie objaviť. Trápne zo strany Týden.cz je, že sa tlaku svojich obmedzených kolegov zbabelo poddali a anketu stiahli.

Na celú vec sa dá pozerať aj inak: imigračná kríza urobila pre značnú časť populácie z Hitlera nádej na spásu. Nie je najvyšší čas ju začať efektívne riešiť?

Zábava