(Hamburg, 27.06.2015) Slovensko a Česko nie sú jedinými krajinami, kde v poslednom čase značne klesá dôvera obyvateľstva v spravodajstvo médií hlavného prúdu. Podobná situácia je totiž aj v Nemecku. Podľa nedávneho prieskumu agentúry Infratest dimap pre týždenník Die Zeit sa až 60 percent opýtaných vyslovilo, že majú buď malú (53 %) alebo žiadnu (7 %) dôveru v médiá.

Ako dôvody nedôvery uvádzali respondenti najviac vedomé zamlčiavanie skutočností a manipulácie (27 %), jednostrannosť (20 %) a remeselné zlyhania novinárov (15 %). Každý desiaty zároveň vyslovil pochybnosť nad nezávislosťou tlače. Pritom televízia a tlačené periodiká sú pre Nemcov stále najdôležitejším zdrojom informácií. Internet je až na štvrtom mieste za rádiovým vysielaním.

Už v apríli tohto roku vykonala podobný prieskum agentúra Forsa, podľa ktorého väčšina Nemcov (58 %) nedôverovala spravodajstvu o konflikte na Ukrajine. Najkritickejšia veková skupina boli obyvatelia vo veku 18 až 29 rokov, spomedzi ktorých informovanie o ukrajinskej kríze spochybňovalo až 68 %.

Zábava