Po včerajšom proteste proti bruselským kvótam na imigrantov si miestni novinári masmédií, „ľudskoprávni“ aktivisti či iní svetoobčania lížu rany. Na rozdiel od akcie za prijatie utečencov, na ktorú prišlo niekoľkonásobne viac odporcov, a ohlásenej blokády s približne 200 „blokujúcimi“ zaplnilo totiž bratislavské ulice približne šesť až osem tisícok protestujúcich. Je jasné, aký je postoj slovenskej verejnosti a jej značná časť sa to nebojí povedať aj nahlas. Zdesené liberálne masmédiá začali rozširovať viaceré manipulatívne tvrdenia, aby celú akciu zdiskreditovali.

Vo viacerých internetových spravodajoch a tiež v televíznych správach (napr. RTVS) došlo k účelovému prekrývaniu informovania o samotnom proteste s informovaním o incidente v oblasti okolo Bratislavského hradu. Má sa tak vyvolať dojem, že celé zhromaždenie sa nieslo v násilnom duchu a jeho účastníci bolo zložení prevažne z vandalov a výtržníkov. Aká je však pravda?

Zhromaždenie sa odohrávalo v čase od tretej hodiny do približne pol štvrtej na trase medzi Hlavnou železničnou stanicou, Štefánikovou ulicou a Námestím SNP. Potom až do piatej hodiny staticky na Námestí SNP. Po piatej hodine sa väčšina účastníkov premiestnila po Poštovej ulici, cez Hodžovo námestie a Banskobystrickú ulicu pred Úrad vlády SR, kde sa podujatie definitívne rozpustilo v čase okolo tri štvrte na šesť.

Incidenty, ku ktorým došlo pri cyklistických pretekoch sa odohrali pod hradom na Beblavého ulici, ktorá je vzdialená až jeden kilometer od Námestia SNP, a v čase okolo piatej hodiny, kedy sa účastníci zhromaždenia začali pomaly presúvať úplne opačným smerom. Rovnako sa zhromaždenie v tom čase ani nepriblížilo k Zochovej ulici, kde mali byť poškodené policajné autá.

Teda osoby, ktoré tieto škody a neprístojnosti spôsobili, tak konali v úplne inej časti mesta a ak sa predtým zúčastnili protestu, tak sa od neho sami museli odpojiť a ich výčiny nemôžu byť dávané za vinu ani organizátorom, ktorí po celý čas prítomných vyzývali k slušnému a pokojnému správaniu, a už vôbec nie celému zhromaždeniu. Navyše sa Zochova ulica a Beblavého ulica nenachádzajú medzi verejnými priestranstvami, na ktorých bolo toto zhromaždenie organizátormi ohlásené.

Je pritom podivné, ako sa taká početná skupina (podľa rôznych odhadov išlo o 50 až 150 ľudí) dostala úplne mimo podujatie, keď bolo celé Námestie SNP obkľúčené a strážené policajnými ťažkoodencami. Ide o jednoznačné zlyhanie polície. Hlavnú vinu nesú, samozrejme, dotyčné osoby, ktoré sa správali ako primitívi a dali presstitútom zámienku pre ich diskreditačnú kampaň. Celý protest však bol otvorený a mohol sa ho zúčastniť ktokoľvek. Organizátori zhromaždenia nemôžu niesť zodpovednosť za to, kto na ich podujatie príde a ako sa bude správať po jeho opustení. Pre zaujímavosť uvádzam, že publicista Juraj Poláček na portáli Medzičas zverejnil fotografie, podľa ktorých sa nedá vylúčiť ani to, že aspoň čiastočne išlo o provokáciu. Nie je to však pravdepodobné.

Tieto skutočnosti však média hlavného prúdu nezmienili, hoci sú kľúčové pre objektívny opis akcie. Drvivá väčšina účastníkov sa správala slušne a primerane okolnostiam. Tzv. blokujúcim odporcom zhromaždenia sa nepodarilo vyprovokovať účastníkov k stretom s políciou, hoci sa o to pri presune okolo Hodžovho námestia veľmi aktívne pokúšali. Aspoň jeden z nich hodil do prechádzajúceho davu dymovnicu. O tomto primitívnom správaní „tých slušných“ sa v médiách nedozviete. Prečo asi?

Niektorí novinári dokonca vyhlasovali, že účastníci videli imigrantov iba na obrázku a teda vlastne nevedia, o čo ide, bez toho, že by sa s nimi rozprávali. Asi by sa divili, ale mnohí z nich pracovali a študovali všelikde po celej Európe a zažili multikulturalizmu viac ako všetci bratislavskí kaviarenskí povaľači dokopy. Nehovoriac o tom, že účastníkov by bolo omnoho viac, ale mnohí sa báli zúčastniť, aby nemali následne problémy v zamestnaní.

Na úplne ľudské dno klesol karikaturista denníka Pravda Danglár (Jozef Gertli), ktorý nepriamo označil účastníkov ako krysy, ktoré by mali byť deratizované. Kto je tu potom ten „neonacista“?

Práve v Nemecku sa v súvislosti s mediálnymi mystifikáciami o protestoch PEGIDA rozšírilo slovo „Lügenpresse“ (lžimédia), myslím, že je najvyšší čas vymyslieť a zaužívať vhodný slovenský ekvivalent.

Zábava