Protest proti základniam NATO na SlovenskuUž viac ako mesiac sa na rôznych miestach Slovenska konajú zhromaždenia, ktoré majú preventívne vyjadriť občiansky nesúhlas s výstavbou základní NATO na slovenskom území. Najúspešnejšie protesty tohto druhu sa odohrávajú s dvojtýždňovou periodicitou na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Bolo tomu tak aj včera, aj keď sa neďaleko odohrávala menšia protidemonštrácia „na podporu Euro-atlantickej spolupráce“. Ako reagovalo masmediálne spravodajstvo?

Je pozoruhodné, že niektoré masmédiá obe akcie ignorovali, iné ponúkli dokonca aktualizované spravodajstvo o priebehu z miesta. Medzi ignorantov sa zaradili napríklad denníky SME a Pravda, na ktorých internetových stránkach nenájdete žiadne relevantné informácie. Pomerne extenzívne sa však zhromaždeniam venovali, medzi inými, Denník N, aktuality.sk alebo .týždeň, ktorý na miesto vyslal videoreportéra Eugena Kordu.

Už pri letmom prezretí predmetného masmediálneho spravodajstva je očividné zaujatie v neprospech demonštrantov proti základniam a naopak v prospech „euro-atlantistov“. Denník N nikde neuviedol, aký je hlavný zámer prvého uvedeného zhromaždenia, ako sa to uvádza aj na stránke zvolávateľa, ale nepravdivo tvrdil, že ide o „demonštráciu proti NATO“ či dokonca o „akciu proti NATO, Ukrajine a Američanom“. Lživosť tohto označenia podčiarkuje aj ten fakt, že zhromaždení proti základniam sa zúčastňujú aj podporovatelia slovenského členstva v NATO, napr. Vladimír Palko. Na druhej strane, kontra-demonštráciu korektne označil za „proeurópske a proatlantické zhromaždenie“.

Denník N sa zároveň snažil vyzdvihovať určitých účastníkov „akcie proti NATO“, ktorí majú zrejme medzi jeho čitateľmi zlú povesť. Jeho novinári Dušan Mikušovič a Matej Dugovič opakovane zdôrazňovali účasť členov Slovenského hnutia obrody, Slovenských brancov, Tibora E. Rostasa a nejakých „chlapcov v mikinách Thor Steinar“, hoci ich podiel medzi „asi 200 účastníkmi“ bol minimálny (s výnimkou R. Šveca z SHO nikto z nich ani nemal slovo). Zároveň tento rozbor účastníkov neurobili pri druhom zhromaždení, pri ktorom písali iba o „desiatkach účastníkov s niekoľkými opozičnými politikmi“.

Dušan Mikušovič na stránke Denníka N tiež upozorňoval na to, že na zhromaždenie proti základniam prišlo „asi dvesto“ ľudí, hoci na Facebooku „avizovalo účasť tristo ľudí“. Prečo však podobný postreh neučinil aj pri druhom zhromaždení, na ktoré prišlo asi 50 ľudí, ale na Facebooku účasť avizovalo viac ako 370?

Novinári Denníka N, rovnako však aj aktuality.sk, sa však do celej veci snažili zatiahnuť aj úplne nesúvisiace témy. Opakovane zdôrazňovali, že medzi účastníkmi boli aj „obhajcovia Jozefa Tisa“, hoci o ňom vôbec nebola reč. Prečo nespomenuli aj iné nesúvisiace veci, napríklad že medzi účastníkmi mohli byť aj vášniví záhradkári, čitatelia Viliama Faulknera alebo hráči stolného tenisu? Zároveň, prečo nezapustili rovnaké „názorové sondy“ do účastníkov „euro-atlantického“ protestu? Menej očividnej snahy diskreditovať neobľúbené zhromaždenia tunajší novinári nie sú schopní?

Komická je aj neznalosť základných reálií novinárov Mikušoviča a Dugoviča. Vo svojom článku píšu, že medzi účastníkmi akcie proti základniam boli aj „ľudia s oranžovou stužkou Novoruska“. Nejde, samozrejme, o žiadnu stužku Novoruska, ale o tzv. georgijevskú stužku, ktorá je tradičným ruským symbolom vojenskej cti a v modernom období sa spája najmä s oslavami sovietskeho víťazstva v druhej svetovej vojne. Obaja tiež v článku ďalej napísali, že v zástupe „viali vlajky Ruska a Iraku“. Akosi opomenuli prítomnosť mnohých slovenských vlajok či dokonca aj jednej vlajky EÚ. Takisto tam neboli žiadne vlajky Iraku, ale vlajky Sýrie. Hoci sú tieto vlajky podobné, každý žurnalista by ich mal vedieť odlíšiť.

Na webstránke týždenníka .týždeň bolo už včera zverejnené reportážne video z oboch podujatí. Jeho autor Eugen Korda sa na ňom lživo vyjadruje, že (1:12-1:19) na zhromaždení proti základniam NATO vejú vlajky s kosákmi a kladivami. Nebola tam však, na rozdiel od predchádzajúcich dvoch mítingov, ani jedna. Na Kordovom videu sú zostrihané a z kontextu vytrhnuté dva prejavy, s ktorými však, čo Korda nezmieňuje, vystúpili nie ohlásení rečníci, ale osoby, ktoré využili otvorenú možnosť vystúpiť. Dnes už je na internete prístupný videozáznam z celej akcie.

Omnoho férovejšiu pozornosť venoval „euro-atlantistom“. To však nie je na škodu, lebo aspoň zvečnil prejav mestskej poslankyne v Bratislave Lucie Štasselovej, ktorá „až na pár výnimiek“ označila všetkých protestujúcich proti základniam za komunistov, ŠTB-ákov alebo donášačov. Túto očividnú defamačnú lož však nikto z prítomných neopravil.

Miestnym novinárom neostali pozadu ani ich českí kolegovia z portálu novinky.cz, ktorí o oboch zhromaždeniach informovali. Okrem toho, že nepravdivo písali o tentokrát proruskom zhromaždení, opomenuli jeden dôležitý fakt, že odporcov základní sa zozbieralo štyrikrát viac ako „euro-atlantistov“. Boli by rovnako zábudliví, keby bol pomer účastníkov obrátený?

Nech už si myslíme o oboch zhromaždeniach či dianí na Ukrajine čokoľvek, je to aspoň ďalšia príležitosť, ako prichytiť tunajšie masmédiá pri manipulácii či lži. A to nie je nikdy na škodu.

Zábava