Aliancia za rodinuReferendum o ochrane rodiny sa bude konať už za tri týždne – 7. februára 2014. Čím je tento dátum bližšie, tým sa viac vyostruje kultúrna vojna v slovenskej spoločnosti. Kultúrna vojna so sebou prináša konfrontačnú atmosféru, ktorá núti viac ľudí ako obyčajne, aby sa prejavili, na ktorej strane stoja. Osobne to považujem za prínosné, lebo lepšie zistíme, na čom sme, alebo exaktnejšie povedané, viac ľudí zistí, na čom sme a kto za koho kope. Počas uplynulých dní odkryli svoje karty viaceré „slovenské televízie“ rozhodnutím, že neposkytnú svoj vysielací čas pre reklamné spoty Aliancie za rodinu pred blížiacim sa referendom.

Televízie proti referendu o rodine

V stredu do médií prenikla správa, že TV Markíza odmietla vysielať spoty Aliancie ako komerčnú reklamu. Prakticky následne im sekundovala verejnoprávna RTVS a aj druhá najsledovanejšia súkromná televízia JOJ. Tieto tri televízie majú spolu približne dvojtretinový podiel na celom slovenskom televíznom trhu. Na diaľku sa pridala aj spravodajská stanica TA3, hoci ju nikto ani neoslovil.

Aké sú dôvody? Riaditeľ TV Markíza Rakúšan Matthias Settele tvrdí, že odporcovia referenda „zvyčajne nie sú organizovaní tak, aby dokázali zaplatiť reklamné spoty prezentujúce alternatívne postoje“ a teda by vysielali iba spoty Aliancie, čo by ľudia mohli pochopiť, že televízia prezentuje svoj „oficiálny názor“. Riaditeľ dodal, že tento postoj si nechal schváliť aj vedením spoločnosti CME, ktorá vlastní televízne siete v šiestich postsocialistických krajinách.

RTVS svoje rozhodnutie obhajuje tým, že zákon jej vysielanie reklamy pred referendom neukladá a dokonca jej zákon zakazuje „vysielanie politickej reklamy a reklamy propagujúcej náboženstvo alebo ateizmus“. Televízia JOJ argumentuje podobne ako Markíza, chce zachovať objektivitu a preto nebude danú reklamu vysielať. Všetky uvedené televízie odmietli odvysielať reklamu, hoci za ňu chcel objednávateľ riadne, v súlade s cenníkom, zaplatiť a dokonca ešte predtým, než si jej obsah mohli pozrieť.

Absurdnosť dôvodov, ktoré predstavitelia televízií uviedli, je očividná. Chce snáď pán Settele povedať, že každá komerčná reklama, ktorú Markíza odvysiela, je oficiálnym postojom tejto televízie? Alebo odmietne odvysielať reklamu na Coca Colu, ak si podobnú propagáciu nezaplatí aj Pepsi Cola?

RTVS hrubo zavádza, ak tvrdí, že reklama občianskej iniciatívy Aliancia za rodinu je politickou reklamou. Sám zákon o vysielaní a retransmisii (§ 32 ods. 10), na ktorý sa RTVS odvoláva, definuje politickú reklamu ako verejné oznámenie určené na podporu politickej strany, hnutia alebo kandidáta. O podpore účasti na referende alebo určitého spôsobu hlasovania v referende sa tam nehovorí ani slovo.

Televízie a referendum o vstupe do Európskej únie

Nebude na škodu, keď si pripomenieme, ako sa tieto televízie správali pred iným referendom – referendom o vstupe Slovenska do EÚ. Vtedy bola téma integrácie do EÚ najprezentovanejšou témou v Markíze, STV a TA3. Hoci celá vtedajšia predreferendová kampaň, ktorú organizovala vláda, sa niesla v zmanipulovanom duchu a (napriek deklarovanej nestrannosti štátnych orgánov) jednoznačne favorizovala účasť a hlasovanie za vstup.

Ani jedna z televízií nemala problém propagačné spoty tejto kampane vysielať. Nepadli argumenty o tom, že odporcovia vstupu do EÚ nie sú dostatočne zorganizovaní a financovaní. Ani nešlo o politickú reklamu (propagačné šoty rôznych projektov EÚ sú bežnou súčasťou reklamných blokov dodnes).

Dokonca aj Rada pre vysielanie a retransmisiu po skončení referenda, 20. mája 2003, konštatovala, že kampaň bola netransparentná (nebolo jasné, či diváka/poslucháča oslovuje „vláda, politická strana alebo samotný vysielateľ“!!!), disproporčná („jej mobilizačný charakter sa nezriedka zamieňal s motiváciou ku konkrétnej voľbe ZA vstup do EÚ“) a „žiadnym spôsobom nezohľadňovala legitímne záujmy tej časti verejnosti, ktorá odmietala vstup do EÚ.“ Ale vtedy to televíziám zjavne nevadilo.

Iba doplním, že vtedy sa trochu inak správali aj mnohí odporcovia vstupu do EÚ. Jeden z vtedy najvýraznejších odporcov Alfred Nicholson z hnutia Renesencia „vyzval občanov, aby sa na referende zúčastnili a tam vyjadrili svoje nie.“ A naozaj, dodnes jediné úspešné referendum v SR bolo platné vďaka hlasom odporcov. Iba 48,22 % oprávnených voličov hlasovalo v referende za vstup. Zvyšné necelé 4 % občanov hlasovali opačne a len vďaka tomu sa dosiahla potrebná nadpolovičná účasť – 52,15 %.

Fronty kultúrnej vojny sú jasnejšie

Manipulatívne odôvodnené stanoviská najsledovanejších televízií nevysielať reklamu Aliancie za rodinu hovoria jasnou rečou. Tieto televízie, vrátane tej údajne verejnoprávnej, sa rozhodli stáť na strane kultúrnych a sexuálnych revolucionárov. To, čo sme už asi viacerí vedeli, si teraz môže uvedomiť už naozaj každý. Aj keď, komu neotvoril oči homosexuálny „tanečný pár“ na TV Markíze, toho už asi nezobudí nič.

Čo robiť? Všetci ľudia (teda nielen kresťanskí aktivisti), ktorí odmietajú morálny rozklad Slovenska a Európy, by v tom mali mať jasno. Ak ste to ešte neurobili, televíziu prestaňte pozerať, kvalitného je tam naozaj minimum. Tento prístup zasiahne komerčné televízie v tom jedinom mieste, kde to môžu pocítiť – v peňaženke. Ešte je tu však údajná verejnoprávna RTVS – tam iba nesledovanie nestačí, pretože je financovaná aj z verejných prostriedkov. Konkrétne z hlboko nemravných koncesionárskych poplatkov, ktoré je povinný platiť každý odberateľ elektriny bez ohľadu na to, či počúva/pozerá vysielanie RTVS.

Preto je najvyšší čas začať s kampaňou za zrušenie verejnoprávnej RTVS – aj tak sa obsahovo nelíši od komerčných televízií. Propagandistickú televíziu a rozhlas, ktorá si navyše dovolí odmietnuť propagáciu referenda, ktoré iniciovalo viac ako 420 000 občanov/koncesionárov, je vrchol ľadovca. Zrušme RTVS!

Na záver trochu odľahčene. Celý incident ukazuje, že na Slovensku neplatí, že Ty bojkotuješ korporátne médiá, ale korporátne médiá bojkotujú Teba. Najvyšší čas konať zodpovedajúco pravidlám hry.

Zábava