HaščákDenník SME nakoniec kúpila Penta. Tá Penta, ktorá dominuje v spise kauzy Gorila. Už počas rokovaní bola v redakcii voči tomuto vlna nevôle. Časť vedenia s tým nesúhlasila. Biznis je však biznis. Časť vedenia na protest odišla a plánujú založiť nový projekt: „nový nezávislý denník“.

Pod iniciatívou Nedáme sa opentať sú podpísaní:

  • Matúš Kostolný, šéfredaktor SME
  • Tomáš Bella, zástupca šéfredaktora SME
  • Konštantín Čikovský, zástupca šéfredaktora SME
  • Lukáš Fila, zástupca šéfredaktora SME
  • Juraj Javorský, zástupca šéfredaktora SME

Pridávajú sa k ním aj ďalší. Napr. karikaturista Martin Šútovec.

Nejde o žiadne hrdinstvo, ale iba o vlastný existenčný zápas a marketing

Ak by neonacista v nejakom denníku písal protižidovské články a následne by daný denník kúpila partia rabínov, daný redaktor by vedel, že jeho dni sú v danej práci spočítané.

Takisto títo ľudia v SME vo svojich protificovských výstupoch zahŕňali často do týchto káuz aj Pentu. Rovnako tak vedeli, že ich dni sú spočítané. Resp. si asi nedokázali predstaviť, že by zrazu v týchto témach utíchli, alebo dokonca otočili.

Odísť, tváriť sa ako hrdinovia a v danej eufórii sa pokúsiť vytvoriť nové médium bolo jediným možným východiskom. Ak by ich postupne zbavovali funkcií a degradovali na obyčajných redaktorov, prípadne by im nastavili podmienky tak, že by postupne odišli, tak by verejnosť po nich ani neštekla.

Aj Eugen Korda potvrdzuje, že mnohí novinári sú len presstitútky

Diskusia okolo celej tejto kauzy iba potvrdila, čo na našom webe tvrdíme už dlhé roky. Najmä to, že novinári nemôžu a ani nejdú proti svojim vlastníkom. Kopú skrátka vždy za svojich pánov. Málokedy však nastane taká bizarná situácia, že daný denník kúpi niekto, kto ním bol kritizovaný. Ale z hľadiska finančného žraloka logické východisko.

Aj starý pán Eugen Korda v rozhovore s Karolom Sudorom celkom reálne zhrnul stav žurnalistiky:

„Kvalita šla dole, lebo noviny nemajú peniaze a množstvo šikovných ľudí odišlo inam. Do televízií idú sopliaci, ktorí chcú byť celebritkami pred kamerami, ale nič moc neukazujú. (...) To, čo produkujú dnešné novinárske školy, je strašné. V podstate ide len o liahne ľudí bez ambícií, ktorí by v lepšom prípade chceli byť celebritami v Markíze, kde by sa postavili na 30 sekúnd pred kameru, aby ich doma v Hornej Dolnej poznali, v horšom prípade by chceli rovno robiť hovorcu ministrovi.“

A taktiež vysvetlil, ako sa novinári autocenzurujú, sú zaťažení hypotékami a tak sú skrátka oportunistickí a nie odvážni, ako by mali „ochrancovia demokracie“ byť. Odporúčam si prečítať.

Sám som zvedavý, ako sa bude celá situácia vyvíjať. Aký dopad na kvalitu denníka SME bude mať zmena vlastníka. Situáciu budeme priebežne sledovať.

Zábava