Cigáni napadli dvoch ľudí

Bitka v Nitre je v mienkotvorných médiách ešte stále omieľanou témou, no medzičasom sa na internete objavili správy o dvoch ďalších bitkách, ktoré si už novinári až tak nevšímajú. Zrejme preto, že sú do nej zapletení „mladíci“ zo znevýhodneného prostredia a nie „holohlaví neonacisti“.

O jednej z týchto bitiek sme vás už informovali. Ide o útok skupiny Rómov, ktorá pod bezpečnostnými kamerami v Tisovci útočila na dvoch mužov. Jedného z nich zvalili na zem a následne doňho kopali dokonca aj rómske deti.

Druhá bitka sa odohrala v obci Varhaňovce, kde dvoch ľudí napadli traja Rómovia a bili ich palicami. Napadnutí skončili v nemocnici, keďže im museli zošívať hlavy. Mali však šťastie v nešťastí, pretože neboli zasiahnutí klincami, ktoré trčali z jednej z palíc použitých útočníkmi. Agresívni Rómovia sa na druhý deň vyhovárali na to, že boli opití.

Toľko k týmto dvom prípadom. Otázka znie, prečo sú práve tieto bitky pre médiá také nezaujímavé, že o nich iba letmo informujú, kým o tej z Nitry píšu celé traktáty?

Jednoducho preto, lebo bitka v Nitre sa dá použiť na politickú propagandu, o čom sme už písali v predošlom článku. Rozmazávať však násilie páchané Rómami nezapadá do ich ideologického rámca.

Doteraz sme na SME postrehli k bitke v Nitre 30 (!) článkov, ktoré zahŕňajú všeobecné informácie o udalosti, konaní polície a prokuratúry, ďalej vyhlásenia policajného prezidenta Tibora Gašpara, generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ministra vnútra Roberta Kaliňáka a poslancov, ktorí cítili potrebu sa k tomu vyjadriť.

Okrem toho žiadali redaktori SME aj vyjadrenie od Roberta Fica, urobili rozhovor s „napadnutými“, rozhovor s „osobnosťami“, ktoré útoky odsúdili, rozhovor so zahraničnými študentmi (?!), rozhovor s náčelníkom mestskej polície v Nitre a rozhovor s anonymným expertom na extrémizmus.

Ešte stále však nie sme na konci, pretože redaktori denníka SME nás ešte nezabudli informovať o tom, že extrémisti útočili aj v minulosti a napadli hercov Latináka a Ondríka, že sa teraz budú konať v klube Mariatchi festivaly proti násiliu, že je extrémizmus na vzostupe a na záver priložili k celej téme zo tri karikatúry. Podotýkam, že stále hovorím iba o článkoch z jedného periodika – zo SME. Podobne na tom boli aj iné denníky a spravodajské stránky. Teraz ma však zaujíma, čo napísalo SME o bitkách, kde útočili Rómovia?

Veľa toho veru nebolo. O udalosti v Tisovci napísali doposiaľ dva články, kde informovali o danej udalosti a následne o snahe miestnych obyvateľov založiť občianske hliadky. O bitke z Varhaňoviec nenapísali zatiaľ ani jeden článok.

Nekoná sa teda žiadna informačná prestrelka, žiadne koncerty proti násiliu, žiadne bombardovanie ministerstva, polície a prokuratúry otázkami, neorganizujú sa žiadne diskusné relácie, nevyjadrujú sa žiadni odborníci na extrémizmus alebo „osobnosti“ a nikto z novinárov sa nesťažuje na násilie páchané určitou skupinou obyvateľstva.

Zrazu sú naši bojovníci proti násiliu nemí a pre istotu nás strašia štatistikami o počtoch extrémistov na Slovensku a spáchaných zločinoch extrémizmu. Všetko len preto, aby navodili dojem, že toto je jediný problém, ktorý treba riešiť. Zabúdajú však dodať, že väčšina „zločinov extrémizmu“ súvisí s tým, že si niekto dal tričko alebo tetovanie so „závadným“ obrázkom, čím nespôsobil nikomu žiadnu ujmu na majetku ani zdraví. V skutočnosti sú pojmy „zločin extrémizmu“ a „extrémista“ iba krycími výrazmi používanými na prenasledovanie názorových súperov. A mať iný názor je v súčasnosti očividne horšie ako kradnúť a vraždiť.

Zábava