Obyčajne nudný deň v škole sa dnes skončil vskutku nečakane. Naša profesorka nás dnes príjemne prekvapila výtlačkami novín s prílohami zadarmo. Pre každého kus. Že vraj jej toho chodí veľa a sú tam zaujímavé veci, ktoré môžeme využiť napríklad aj na maturite.

Je na tom mnoho čudného.

Ktorý normálny vydavateľ by zadarmo distribuoval každý pondelok a stredu noviny do škôl s farebnými prílohami? Tlač novín je nákladná sama o sebe, nehovoriac o ľuďoch, ktorých je potrebné zaplatiť. Bohvie, do koľkých škôl ich dodáva a po koľko kusov. Veď sa mu to maximálne neoplatí! Navyše, ktorý podnikateľský subjekt sa dnes úprimne stará o vzdelanie mládeže?!

Tak by asi uvažoval človek znalý dnešných pomerov. A tu si treba uvedomiť, o aké noviny to vlastne ide. Samozrejme, hovorím o SME.

Neustále si v redakcii SME vymýšľajú projekty zamerané na vzdelávanie, vydávajú gramatické tabuľky, mapy, pracovné zošity a všelijaké pomôcky. Na tom by nebolo nič zlé, keby každý pracovný zošiť nebol prepchatý reklamou (ak vydávam pracovný zošit k téme bankovníctvo, prečo si nenechať zaplatiť od nejakej komerčnej banky za reklamu?). Na stránke majú jasne napísané, kto ich v tom či onom projekte sponzoroval. Celkovo sú projekty nazvané „SME v škole“. Takto si chcú iba prilákať nových čitateľov, nových naivných ľudí, najlepšie mladých, čo uveria ich nezmyslom.

Veď, ak už dostanem tie noviny kvôli užitočnej prílohe, prečo by som si ich aj neprečítala? A tak sa stáva, že človek mladý a neskúsený padne do pavučiny mylných názorov.

V prípade týchto príloh je potrebné všimnúť si ďalšie ľudí zdierajúce skutočnosti: pomaly všade dostanete k novinám aj nejaký leták s objednávkovým lístkom pre nejaký nepotrebný druh tovaru pekne zamaskovaný napríklad za príručku. Všetko je v štýle: „Táto problematika je strašne komplikovaná, ale my budeme takí zlatí a vysvetlíme Vám, ako to funguje, samozrejme, že za kompletnejšie informácie si budete musieť priplatiť.“

Zneužívajú nevedomosť obyčajných ľudí a snažia sa vyťažiť aj na takých prístupných veciach, ako sú znenia zmenených zákonov. Ponuka kadejakých príručiek a brožúr je naozaj veľmi bohatá. Veď len za 139 eur si môžete zakúpiť Praktického daňového sprievodcu a za to, že ste takí milí a čítate ich, dostanete zľavu ďalších dvadsať eúr. Dokonca ani nemusíte platiť poštovné a balné. Táto malá knižočka vo formáte A5, ktorej obal je hrubý asi päť centimetrov vás vyjde skutočne lacno oproti voľne prístupným informáciám na internete zistiteľných bezplatne v ktorejkoľvek knižnici s pripojením na internet.

Skutočne, len ľudia bez chrbtovej kosti môžu zneužívať potrebu vzdelania a novelizované zákony pre marketingové účely, nehovoriac o šírení názorov škodiacich spoločnosti.

Myslím si však, že učitelia v snahe využiť všetky možnosti pre lepšie a rozšírenejšie vzdelávanie svojich študentov len nevedomky siahajú aj po takýchto materiáloch.

Zábava