Peter Schutz

Najnovší blogerský príspevok staronového ministra financií Ivana Mikloša má názov „Mám rád Petra Schutza“. Tú vetu opakuje hneď v úvode článku, kde doslova píše: „Mám rád Petra Schutza, rád čítam jeho komentáre. Sú svieže, šťavnaté, názorovo vyhranené a často okorenené štipľavým slovníkom. Šírkou záberu ašpiruje na pozíciu polyhistora, novodobého slovenského Mateja Bella.“

Zvyšok príspevku sa Mikloš ohradzuje voči Schutzovej kritike plánovaných vládnych opatrení „na zmiernenie krízy“. Je len zarážajúce, že ani nie dva roky dozadu Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) z opozície volal po znížení dane a teraz ju ide diferencovať a zvyšovať.

Peter Schutz vo svojich „sviežich, šťavnatých a korenistých“ príspevkoch, ktoré píše najmä pre SME a .týždeň, napr. kritizuje novú vládu za to, že nezrušila Ficovu verziu vlasteneckého zákona. V mnohých jeho „názorovo vyhranených“ komentároch jeho postoje k Rusku pomaly hraničia s etnicky motivovanou nenávisťou. Pre Ivana Mikloša je však Peter Schutz ašpirantom na novodobého Mateja Bela.

Prečo práve Peter Schutz priťahuje Miklošovu náklonnosť?

Ivan Mikloš zjavne vie, kto hýbe týmto svetom. Politické strany, aby mohli v demokracii uspieť, potrebujú za sebou obrovský kapitál, ale najmä mediálnu podporu, presnejšie podporu rôznych komentátorov, ktorí najviac hýbu verejnou mienkou.

Politický úspech sa tak ľahšie vytvára, ak politici a novinári ťahajú za jeden povraz, ideologicky aj záujmovo. Prirovnať Schutza, ktorý ani nemá vysokú školu, k polyhistorovi Matejovi Bellovi, je ale už riadne znásilnenie porovnania ako takého.

Zábava