Bača a JanoProjekt Ovce.sk má vznešenú podstatu. Snaží sa veľmi prijateľnou formou informovať ľudí o rizikách internetu. Keď hovorím o prijateľnej forme, myslím tým, že projekt je dostatočne infantilný, aby mu porozumeli malé deti, ale zároveň osloví aj dospelých svojim zaujímavým spracovaním, v ktorom vystupuje Bača s Janom.

Projekt podporili rôzne subjekty – od EÚ, cez Ministerstvo vnútra, cez T-mobile až po UNICEF a STV. Projekt Ovce.sk zastrešuje veľmi dobre riešená web-stránka.

Gró projektu tvoria „rozprávky“ – kreslené video-spoty, pričom každé z nich má nejaké posolstvo. Jedno varuje, aby sa ľudia (ovce) nefotili a nenatáčali v situáciách, ktoré ich mimo kontextu môžu dehonestovať, ďalšie varuje, aby takéto zábery nikdy neumiestňovali na internet. Dôležité je aj video, ktoré upozorňuje na rôznych úchylákov a pedofilov.

Posolstvo jedného zo štyroch videí je už ale kontroverzné. Názov má „Biele ovce“. Jano sa dočítal na internete, že najlepšie mlieko je od bielych oviec, a preto čierne ovce a strakaté ovce separoval od bielych – pričom bielym poskytoval lepšiu starostlivosť.

Bača mimo dohľadu Jana nadojí mlieko z bielej, strakatej aj čiernej ovce. Janovi mlieko chutí a je presvedčený, že pochádza od bielych oviec. Bača ho však vyvádza z omylu, čím Janove presvedčenie o „bielom ovčom supremacizme“ stroskotáva.

PoľovníkZnepokojujúca je skutočnosť, že kontext oviec má byť prenesený na ľudí, ľudské rasy a ľudské správanie.

Následne poľovník poučuje: „Múdry bača sa stará o každú ovcu rovnako. Nerobí rozdiely. Nie je všetko pravda, čo je na internete. Porovnajte si informácie z viacerých strán.“

Ovce – medzirasové vzťahyRozprávka končí tým, ako v noci sú ovce spokojne popárované – biela s čiernou, strakatá s čiernou a pod. To nabáda na medzirasové vzťahy, ktoré by nevyhnutne smerovali k záhube súčasných rás.

Čo je ale dôležité spomenúť: Európa má mnohé zlé skúsenosti s „nebielymi ovcami“. Pokiaľ nejakí bačovia pustili do krajiny čierne a strakaté ovce, biele ovce na to neraz doplácajú: zapálené autá, smrteľné nákazlivé choroby, zvýšené dane na pomoc čiernym ovciam, brutálne lúpeže a vraždy.

Je smutné, že pod takéto beštiálne posolstvo sa podpísalo toľko dôležitých inštitúcií, lebo projekt je z troch štvrtín užitočný.

S polovicou poučenia poľovníka sa teda možno stotožniť, avšak namieriť rovno proti samotnej kampani: „Nie je všetko pravda, čo je na internete. Porovnajte si informácie z viacerých strán.“ A ja dodám: porovnávajte propagandu multikulturalizmu s realitou.

Zábava