banský záchranár ocenený premiéromPočas banského nešťastia v Handlovej vznikla vlna spontánnej obety. Záchranári nešetrili svojou energiou a nasadzovali životy za záchranu tých, ktorí sa zachrániť dali aj nedali. Do záchran sa zapojili aj ostatní baníci.

Tento týždeň ich vyznamenal a osobne im poďakoval na Úrade vlády aj premiér Róbert Fico. Jeden z ocenených mal na hlave viditeľné tetovanie neonacistickej organizácie Blood & Honour. Spolu s ocenením má teda na krku aj hrozbu trestného stíhania za propagáciu hnutí smerujúcich k potláčaniu ľudských práv a slobôd.

Redakcia aktuálne.sk považuje za dôležité upozorniť na túto propagáciu a žiada zákonné potrestanie.

Je ťažké zadefinovať symboliku, ktorá „potláča ľudské práva a slobody“. Preto sa majú jednotlivé prípady posudzovať v širších súvislostiach. Aby sa napr. nestalo, že budú zatváraní na 3 roky do basy všetci, ktorí majú doma akúkoľvek knihu, kde je aspoň 88 strán.

A tak zatiaľ čo mať na hlave vytetované logo neonacistickej organizácie je tendencia vnímať ako trestné, publikovanie fotografie s daným logom od aktuálne.sk sa berie ako prinášanie informácie.

Keďže dôležité sú širšie súvislosti, ponúka sa zaujímavá otázka: aktuálne.sk zverejnilo a fotografiami doložilo správu o tom, že banský záchranár, ktorý je nositeľom významných ľudských cností, za čo získal štátne vyznamenanie, je možno neonacista.

Nemá takáto správa väčší proneonacistický propagačný efekt ako 100 tiel potetovaných desiatkami neonacistických symbolov? Bez médií, ktoré o danej veci informovali, by si nikto neuvedomil, že medzi ľuďmi s takým vysokým vkladom pre spoločnosť sú možno aj neonacisti.

Na odľahčenie dodajme, že by bolo preto rozumné nahliadnuť aj na tetovania niektorým novinárom, najmä z redakcie aktuálne.sk.

Zábava