Textilová firma „Punch“ odrazu zistila, že neonacisti oceňujú ich textílie.

Reklama na neonacistických pochodoch bola síce zadarmo, ale spoločnosti sa to prestalo zdať úplne bezpečné. Kapucňové pulóvre od „Lonsdale“ sa stali najobľúbenejším šatstvom holých hláv. Nosené pod bomberou sú zreteľné písmená „NSDA“. Síce chýba písmenko P pre Hitlerovu stranu NSDAP, zato je nápis právne nenapadnuteľný. S novou marketingovou kampaňou postupuje firma „Punch“, ktorá je zodpovedná za distribúciu britskej značky v Nemecku, proti skinheadskej povesti.

Úvodný krok sa odvážili marketingoví stratégovia uskutočniť v sasskom Oberlausitz. Sponzorovali tam multikultúrny festival. Iniciatívy proti pravicovému extrémizmu dostali zadarmo tričká Lonsdale. Dokonca sa angažovali ako sponzor dresov jedného afrického futbalového klubu. Pod sloganom „Lonsdale loves all colours“ („Lonsdale miluje všetky farby“) vyšli farební futbalisti na štadión.

Poslednú vyrážku pre angažmán doniesli okrem správ médií aj prieskum verejnej mienky mladistvých. Veľa potenciálnych zákazníkov si dáva značku do spojitosti s neonacistickou scénou. „Trpíme pod obsadením pravicovej scény“, sťažuje sa Tobias Heupts, šéf marketingu pre Lonsdale Nemecko. Presné čísla Heupts neuvádza, ale výsledok bol vraj „odstrašujúci“.

Spoločnosť sa vedome odvážila dištancovať sa od časti svojich zákazníkov. Zmluvy so 14 obchodníkmi, ktorí patria do okruhu pravicovej scény, boli zrušené. Aj tak Heupts očakáva pre bežiaci obchodný rok s 3,8 miliónov euro približne rovnaké obraty. Malý pokles je spôsobený hospodárskou situáciou.

Agenti polície, mimochodom, potvrdzujú, že spoločnosť sa hodnoverne dištancuje od pravicovej scény. Aj zástupcovia antirasistických iniciatív potvrdzujú účinok snahy spoločnosti. V pravicovej scéne sa doslovne „páli oblečenie tejto značky“.

Zábava