Juraj SmatanaUž viac ako rok uplynul od momentu, kedy občiansky aktivista a stredoškolský učiteľ Juraj Smatana zverejnil zoznam internetových stránok, ktoré podľa neho „šíria ruské lži“. Pred pár týždňami si ho všimli viaceré masmédiá. Denník N priniesol rozhovor s jeho autorom, české Echo24 tento zoznam skopírovalo aj na český internetový priestor, Smatana dostal priestor vo verejnoprávnom rozhlase a o jeho diele napísali aj v zahraničnom časopise Foreign Policy. Z dôvodu, že sa na tzv. Smatanovom zozname nachádza aj Priezor.com, sme sa rozhodli ozvať priamo pánovi Smatanovi.

Pán Smatana nevysvetlil, prečo zahrnul našu stránku do svojho zoznamu, hoci pri viacerých stránkach sa nachádza aj objasňujúci text. Dokonca pri stránke Slovenské slovo píše, že je to jeden z najstarších webov na zozname – funguje od marca 2013. Existujeme od roku 2007, náš predchodca existoval od roku 2004. Táto stránka je teda výrazne staršia ako (takmer) všetky ostatné na zozname, ak je teda pán Smatana seriózny a zohľadňuje aj „vek“ stránky, mal túto informáciu uviesť. O to viac, keď chce naznačovať, že tieto stránky sú aspoň čiastočne produktom ruskej dezinformačnej kampane z ostatného krátkeho časového obdobia.

Zároveň si nie sme vedomí, že by sme šírili akékoľvek „ruské lži“, preto sme pánovi Smatanovi (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.) 4. marca 2015 napísali emailovú správu nasledovného obsahu:

Vážený pán magister Juraj Smatana, všimli sme si, že podľa informácií na internetovej stránke echo24.cz sa naša internetová stránka nachádza na Vami zostavenom zozname 42 českých a slovenských webov, ktoré šíria ruské lži (42-ceskych-a-slovenskych-webu-ktere-siri-ruske-lzi). Pretože si toho nie sme vedomí, chceli by sme sa Vás spýtať, či by ste nevedeli Vaše tvrdenie vo vzťahu k našej stránke konkretizovať a uviesť, ktoré ruské lži šírime? Sme vždy vďační, keď nás naši čitatelia upozornia na nedostatky publikovaných textov. Vďaka! Pozdravujeme Vás, Redakcia

Pán Smatana, nanešťastie, do dnešného dňa neodpísal a svoje rozhodnutie nevysvetlil. Napriek tomu sme sa snažili zistiť, aké „ruské lži“ to podľa neho môžeme šíriť. V niektorých svojich vystúpeniach totiž poskytol aj príklady. Na Rádiu Slovensku spomínal vymyslené správy o ruskom programe Dvojhlavý orol alebo o OBSE a transplantačných staniciach na Ukrajine. Žiadnu takúto správu sme však nikdy nešírili.

Vysvetlenia, prečo nás pán Smatana zaradil na svoj, dnes už veľmi známy, zoznam, sú zatiaľ dve. Buď je manipulátorom a zmiešal v zozname stránky, ktoré šíria overiteľne podvodné správy, so stránkami, ktoré vychádzajú z iných hodnôt či pohľadu na svet ako pán Smatana (čím by sa dopúšťal toho, čo sám kritizuje). Alebo je diletantom a nevie alebo nestíha taký zoznam poriadne zostaviť, skutočne si overiť obsah evidovaných webov a podobne. Budeme tiež radi, ak sa nám pán Smatana ozve a poskytne svoje dôvody alebo ospravedlnenie.

Pretože sa nesnažíme pri ľuďoch predpokladať zlý úmysel, vychádzame zatiaľ z toho, že pán Smatana konal dobromyseľne, a tak považujeme tzv. Smatanov zoznam za dielo diletanta.


Napísané s poverením Redakcie Priezor.com.

Zábava