Tri prasiatka si už neškrtnú?(Londýn, 16.01.2015) V britskej spoločnosti sa rozhorela diskusia o politickej korektnosti a knižkách pre deti po kontroverznom vyhlásení vydavateľstva Oxfordskej univerzity. To sa rozhodlo, že do budúcna nebude vydávať detskú literatúru s vyobrazeniami prasiat, aby nebolo urazené náboženské cítenie moslimov a židov. Nemalo však ísť o absolútny zákaz, ale autori mali brať ohľad na „kultúrne rozdiely a cítenie“. Po vlne protestov nakladateľstvo svoje rozhodnutie zmenilo.

Vlna kritiky sa zniesla zo všetkých strán. Konzervatívny poslanec Philip Davies sa nechal počuť, že táto „absurdná politická korektnosť musí skončiť“. Aj židovské spolky sa dištancovali od opatrenia nakladateľa s tým, že v judaizme je síce zakázaná konzumácia bravčového mäsa, ale nie zobrazovanie akýchkoľvek zvierat. Moslimský poslanec za Labour Party Khalid Mahmood označil celú vec za „absolútny nezmysel“. Išlo iba o nepremyslenú snahu vyjsť v ústrety rastúcej moslimskej menšine alebo vydavatelia testovali reakciu verejnosti?

Na britských ostrovoch získavajú v školstve stále väčší vplyv islamisti. Čoraz častejšie sa objavujú správy, že školské jedálne prestali servírovať bravčové mäso, aby vyšli v ústrety moslimským rodičom. Do pozornosti úradov sa dostáva stále viac moslimských škôl, v ktorých sú dievčatá diskriminované, a v ktorých sa rozširuje učenie radikálnych islamistov.

Zábava