Kuriozity

V Českej republike sa tento rok bude prvýkrát udeľovať anticena Zlatý Havloid. Je určená pre osobnosti, ktoré svojimi postojmi a aktivitami pokračujú v odkaze bývalého českého a česko-slovenského prezidenta Václava Havla v oblastiach, akými sú pokrytectvo, odnárodnenie, falošný humanizmus, servilnosť k USA a nadnárodnými organizáciám. Udeľovanie anticeny organizuje česká identitárska organizácia Generace Identity.

Juraj SmatanaUž viac ako rok uplynul od momentu, kedy občiansky aktivista a stredoškolský učiteľ Juraj Smatana zverejnil zoznam internetových stránok, ktoré podľa neho „šíria ruské lži“. Pred pár týždňami si ho všimli viaceré masmédiá. Denník N priniesol rozhovor s jeho autorom, české Echo24 tento zoznam skopírovalo aj na český internetový priestor, Smatana dostal priestor vo verejnoprávnom rozhlase a o jeho diele napísali aj v zahraničnom časopise Foreign Policy. Z dôvodu, že sa na tzv. Smatanovom zozname nachádza aj Priezor.com, sme sa rozhodli ozvať priamo pánovi Smatanovi.

Tri prasiatka si už neškrtnú?(Londýn, 16.01.2015) V britskej spoločnosti sa rozhorela diskusia o politickej korektnosti a knižkách pre deti po kontroverznom vyhlásení vydavateľstva Oxfordskej univerzity. To sa rozhodlo, že do budúcna nebude vydávať detskú literatúru s vyobrazeniami prasiat, aby nebolo urazené náboženské cítenie moslimov a židov. Nemalo však ísť o absolútny zákaz, ale autori mali brať ohľad na „kultúrne rozdiely a cítenie“. Po vlne protestov nakladateľstvo svoje rozhodnutie zmenilo.

Sú fašisti už všade?Aspoň to vyplýva z informácií, ktoré prináša Slovenská tlačová agentúra. Ukrajinské ministerstvo vnútra zverejnilo zoznam 18 osôb, ktoré sa zúčastnili spochybňovaných volieb v Doneckej a Luhanskej oblasti ako zahraniční pozorovatelia. Títo ľudia boli označení za zástupcov „najodpornejších protidemokratických politických síl vo svojich krajinách“, ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ich zaradilo do zoznamu neželaných osôb a ich „protiprávnu činnosť“ oznámi ich domovským krajinám. Zo Slovenska je na zozname jeden človek: Viliam Longauer, tajomník Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB).

Vo Francúzsku sa 29. mája 2005 konalo referendum za prijatie alebo odmietnutie európskej ústavnej zmluvy. Väčšina, takmer 55 %, francúzskych občanov túto zmluvu odmietla. Referendu predchádzala obrovská vládna kampaň, ktorá vyzývala k pozitívnemu hlasovaniu, no neúspešne.

Kampaň ĽPR s hlúpym motívom

Pod týmto heslom zahájila kontroverzná organizácia Ľudia proti rasizmu svoju kampaň (vo forme pohybujúcej sa internetovej grafickej reklamy) na získanie dvoch percent z daní občanov.

Tieto sugestívne vymyslené slová sú doplnené propagačným plagátom (viď www.rasizmus.sk), ktorý spomenutá organizácia už dlhšie šíri: je na ňom Winnetou a Old Shatterhand podávajúci si ruky, pozadie majú červené a v strede je biele kruhové pole, ktoré je ako podklad pre ich spojené ruky a hore nápis „Stop rasizmu“.

Zábava