„Vidíš vo všetkom fašizmus? / Potom patríš na psychiatriu.“ znie názov novej nálepkovej kampane portálu Priezor.com. Cieľom kampane je zábavnou formou poukázať najmä na absurdnosť kriminalizácie a sociálnej ostrakizácie niektorých symbolov a nezmyselnosť politickej korektnosti. Kampaň je svojou podstatou paródiou na nedávnu billboardovú kampaň „Vidíš vo všetkom futbal?“, ktorú uskutočnil ŠK Slovan s cieľom zvýšiť návštevnosť svojich podujatí.

Kampaň „Vidíš vo všetkom fašizmus?“ pozostáva zo série nálepok, pričom väčšina z nich poukazujú na symboliku, ktorej verejné používanie je na Slovensku bežne spúšťačom trestného stíhania. Ide o číslo 88, hákový a keltský kríž a severské runy. Nálepka s uniformami poukazuje na skutočnosť, že nosenie rovnošiat nie je automaticky fašizoidným prejavom.

„Na Biskupskej ulici policajná hliadka kontrolovala 28-ročného Ervína S. Policajti zistili, že muž má na ľavom predlaktí žiletkou vyrezaný obrazec, pripomínajúci hákový kríž. Keďže ide o symbol propagujúci skupinu osôb, ktorá násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb, vyšetrovateľ Ervína z tohto skutku obvinil a stíha ho na slobode“ (ver, Bratislavské noviny 22/2008, s. 15, 5. júna 2008).Kampaň obsahuje aj dve „záludnosti“, ktoré sú pre väčšinu ľudí ťažko pochopiteľné. Prvou z nich je použitie „symbolu mieru“. Je málo známe, že symbol mieru pozostáva zo severskej runy, paradoxne, konkrétne runy smrti. Runa života (otočená o 180 stupňov) je zároveň schematickou značkou antény v elektrotechnike.Druhou „záludnosťou“ je použitie planéty Merkúr v poukazovaní na číslo 88. Je to prejav extrémnej paranoje, kedy masmédiá v Českej republike poukazovali na plagát propagujúci koncertné turné Daniela Landu, pričom na golieri mal nápis „Mercurius“. Polemika na stránkach Mladé fronty a Lidových novin spočívala v tom, či planéta Merkúr nie je zakódovaným symbolom fašizmu. Merkúr totiž obehne okolo Slnka za 88 dní. Číslovka 88 je známou šifrou neonacistov pre pozdrav „Heil Hitler!“.Pri svastike – hákovom kríži sme zvýraznili, že svastika nie je vôbec doménou nacizmu, ale celého sveta a má aj širokú tradíciu u slovanských národov. Je tiež mýtom, že hákový kríž v hinduizme symbolizuje šťastie, len keď jeho ramená smerujú opačne ako to je u nacistiskej svastiky. V hinduistickom (aj budhistickom) svete môžeme nachádzať rozšírené zastúpenie oboch verzií.

V 19. storočí bola svastika jedným zo znakov Ruského cisárstva; dokonca sa umiestňovala v pozadí na mince za ruského orla. Počas dočasnej ruskej vlády boli v roku 1917 vytlačené ruské bankovky, pričom všetky výšky peňažných hodnôt obsahovali svastiky. Ako vidno, boli použité presne v takej podobe ako neskôr používali nacisti.

Svastika v podobe, v akej bola používaná Slovanmi aj nacistami, má symbolizovať šťastie, silu a úspech, či sa to niekomu páči alebo nie. Dosť zvláštne potom vyznieva úvaha, že tento systém považuje za trestné dúfať v šťastie.Keltský kríž je v súčasnosti používaný najmä na náhrobných kameňoch v Írsku. Ako grafický prvok je často používaný na zvýraznenie (zameranie) niečoho.Kampaň je zároveň akoby prevenciou proti duševným poruchám. Paranoja je veľmi závažná psychická porucha, často kombinovaná s inými duševnými poruchami. Lieči sa na psychiatrii, nie vždy úspešne.

Zábava