psychopatČeská republika má o kuriózny prípad navyše. Vo štvrtok odišiel zo súdu s podmienkou 53-ročný muž, ktorý sa vyhrážal, že zrovná so zemou súdnu budovu v Plzni. Opakovane, niekoľko dní telefonoval, že súd zničí protitanková strela, pokiaľ príslušné orgány v Plzni nezakážu plánovaný pochod českých pravicových radikálov.

Okresný súd prejednával udalosť, ktorá sa odohrala v priebehu februára a marca tohto roka. Celkom telefonoval tri krát. Prvý krát volal 28. februára na linku 158. Slúžiacemu policajtovi odkázal, že pokiaľ sa v Plzni uskutoční pochod „fašistických prasiat“, tak bude na súd odpálená protitanková strela. Ďalšie telefonáty v podobnom duchu boli 1. marca ráno a posledný 3. marca krátko pred 20. hodinou s tým, že útok môžu sudcovia očakávať každým dňom.

Obžalovaný vo štvrtok na súde svoju vinu priznal. Odmietol vypovedať a tak sudkyňa prečítala jeho výpoveď vykonanú na polícii: „Chcel som týmto upozorniť spoločnosť na to, že sa v Čechách rozmáha fašizmus. Pred tým, ako som volal na tiesňové linky, som sledoval film o druhej svetovej vojne a holokauste a dal som si to do súvislosti s plánovaným zrazom pravicových radikálov,“ bolo vo výpovedi. Ako ďalej obžalovaný uviedol: „Všetko ľutujem. Proti narastajúcemu fašizmu budem bojovať zákonnými prostriedkami.“

Na mosteckom súde odznel aj znalecký posudok ohľadne duševného zdravia obžalovaného. Podľa znalca muž trpí úzkostnou poruchou a poruchou osobnosti. Obžalovaný už šesť rokov navštevuje psychiatria kvôli strachu z rozmáhajúcich sa fašistických hnutí. Počas ohlasovaní vyhrážok boli podľa znalca jeho ovládacie schopnosti výrazne znížené.

Sudkyňa rázne prihliadla na závery lekára pri uložení trestu. Rozsudok znel 6 mesiacov s podmienečným odkladom na dobu jedného roka. Zároveň mu sudkyňa nariadila ambulantnú ochrannú liečbu na psychiatrii. Obžalovaný sa vzdal odvolania, rozsudok je právoplatný.

Nebezpečenstvom ale ostávajú ľudia podobného typu, ktorí sa skupinovo stretávajú pod záštitou spolku Antifa. Rizikom je, že pri týchto skupinových stretnutiach nie je prítomný terapeut, pričom skupina sa môže sama podnecovať aj k horším skutkom.

Je tiež spoločensky nezodpovedné, že distribúcia rôznych kníh a filmov na tému holokaustu je silno jednostranná a s extrémne silným emocionálnym nábojom. U slabších jedincov môžu pomôcť k rozvinutiu psychiatrických ochorení s kriminálnym presahom, ako ukazuje aj tento príklad u susedov.

Zábava