7. novembra sa v bratislavskom Subclube uskutoční akcia s názvom „Antifašistický happening“. Hoci môžeme považovať za neadekvátne v súčasnosti demonštrovať negatívny postoj voči zhruba dvom desaťročiam trvajúcemu režimu v Taliansku, pri pohľade na ľudí, ktorí sa tejto akcie zúčastnia, je hneď jasné, že je tu oveľa viac nepochopiteľných vecí. To ale zďaleka nie je to najhoršie.

O tom, že Daniela Tupého pred tromi rokmi niekto zabil, je známe. Mýtus, že to spravili neonacisti, sme od začiatku búrali ako málo pravdepodobný variant. Za posledný rok vyšetrovanie konečne postúpilo a sú aj údajní podozriví. Má ísť o ľudí z podsvetia. Prepojenie na neonacizmus sa ocitlo v slepej uličke. Nielen že k tomu nebol nikdy dôkaz, ale v súčasnosti sú dôkazy, ktoré to skôr spochybňujú. Organizáciu Ľudia proti rasizmu sme obvinili z marenia vyšetrovania – tým, že na dva roky odklonili živeným mýtom verejnú, politickú a aj vyšetrovaciu mienku, spôsobili, že nie je úplne isté či sa vraha a jeho spoluvrahov podarí odsúdiť.

Ľudia, ktorí od detstva poznajú osobne údajného podozrivého, tvrdia, že s neonacizmom ani so skinheadmi nemal nikdy nič spoločné. Naopak, začínajú sa oprašovať verzie, po ktorých, pod tlakom mediálnej manipulácie, zostal ledva mastný fľak. Tou hypotézou je, že Daniel Tupý bol zapojený v drogovom biznise a nemal vyrovnané účty s dodávateľmi. Vzhľadom na to, že údajný vrah je vraj psychicky labilný a agresívny, namiesto pohrozenia v podobe fyzického útoku došlo rovno k vražde.

To by vysvetľovalo všetko:

  • prečo je okolo celého prípadu toľko nejasností – lebo kamaráti Daniela museli tabuizovať aj svoj aktuálny stav počas tragédie ako aj širšie súvislosti prípadu;
  • prečo rodina, namiesto toho, aby si pripustila zlyhanie, sa chytá mýtu, ktorý to má zahladiť;
  • a najmä prečo, aj napriek veľkému lovu proti neonacistom, sa z ich radov žiadny vrah nenašiel.

Pravda môže byť aj úplne iná. Ale namiesto toho, aby Ľudia proti rasizmu stiahli svoj čierny chvost a dlhý nos, a priznali si, že sa dva roky viezli na vyfabrikovanej lži, dnes ešte viac šokujú kriticky mysliaceho človeka: spomínaný „Antifašistický happening“ zastrešuje práve združenie Ľudia proti rasizmu a chcú si najmä pripomenúť úmrtie Daniela Tupého: „Okrem toho chceme návštevníkom pripomenúť, že za vraždou Daniela Tupého neboli len neonacisti, ale i ľudia z podsvetia,“ povedal Karol Pajer z organizácie Ľudia proti rasizmu. Ďalej tiež dodal: „Chceme pripomenúť vraždu najznámejšej obete neonacistov na Slovensku a upozorniť i na ďalšie obete nacistického násilia na Slovensku.“

Je paradoxné, že odštartovanie tohto šírenia mýtu sa dialo v čase, kedy združeniu Ľudia proti rasizmu predsedal právnik Daniel Milo – úplne vytesnil princíp prezumpcie neviny, čo je z pozície odboru práva neodpustiteľné zlyhanie. Aj napriek tomu, že medzičasom vznikli dôkazy vyvracajúce fantazmagóriu združenia Ľudia proti rasizmu, Karol Pajer nadväzuje na lož a naďalej ju živí a dokonca združenie Ľudia proti rasizmu ide na nej zarobiť.

„Antifašistický happening“ bude tvoriť najmä koncert týchto skupín: Para, Komplot, Rozpor, Ani krok späť a rapperi Vec a Moja Reč. Určite si netreba zamieňať skupiny „Ani krok späť“ či „Moja Reč“ s posolstvami Ľudovíta Štúra.

Hoci sa môže zdať, že komentovaním celej kauzy obhajujem povesť neonacistov, je dôležité byť k sebe úprimní a neobviňovať bez dôkazu kohokoľvek iba preto, lebo sa nemôže alebo nevie brániť.

Výťažok z podujatia má byť venovaný na podporu činnosti združenia Ľudia proti rasizmu. Presne toho združenia, ktoré od začiatku v tejto veci manipuluje.

Subclub, kde sa akcia uskutoční, je bývalé „Účko“, ktoré malo silnú povesť drogového miesta. Snáď sa hypotéza o tom, že Daniel bol drogový díler nepotvrdí, lebo by vyznel veľmi nechutne až cynicky fakt, že drogovému dílerovi, ktorý má na svedomí mnohé skrachované existencie či rozvrátené rodiny, je postavený 6-metrový pamätník na pravom brehu Dunaja s odobrením tých najautoritatívnejších inštitúcií.

Zábava