7. novembra sa v bratislavskom Subclube uskutoční akcia s názvom „Antifašistický happening“. O tom, že Daniela Tupého pred tromi rokmi niekto zabil, je známe. Hypotéza, že to spravili neonacisti, sme od začiatku búrali ako málo pravdepodobný variant. Za posledný rok vyšetrovanie konečne postúpilo a sú aj údajní podozriví. Má ísť o ľudí z podsvetia. Nielen Ľudia proti rasizmu kazili vyšetrovanie – tým, že na dva roky odklonili živeným mýtom verejnú, politickú a aj mienku vyšetrovateľov, spôsobili, že nie je úplne isté či sa vraha a jeho spoluvrahov podarí odsúdiť.

Pravda môže byť aj úplne iná. Ale namiesto toho, aby Ľudia proti rasizmu stiahli chvost a dlhý nos, a priznali unáhlenosť či zlyhanie, idú si tú svoju pieseň veselo ďalej: spomínaný „Antifašistický happening“ zastrešuje práve združenie Ľudia proti rasizmu a chcú si najmä pripomenúť úmrtie Daniela Tupého: „Okrem toho chceme návštevníkom pripomenúť, že za vraždou Daniela Tupého neboli len neonacisti, ale i ľudia z podsvetia,“ povedal Karol Pajer z organizácie Ľudia proti rasizmu. Ďalej tiež dodal: „Chceme pripomenúť vraždu najznámejšej obete neonacistov na Slovensku a upozorniť i na ďalšie obete nacistického násilia na Slovensku.“

Je paradoxné, že odštartovanie tohto šírenia mýtu sa dialo v čase, kedy združeniu Ľudia proti rasizmu predsedal právnik Daniel Milo – úplne vytesnil princíp prezumpcie neviny, čo je v kontexte právneho povolania vážny prešľap. Karol Pajer z ĽPR živí ďalej tento mýtus a dokonca idú na ňom aj zarábať.

„Antifašistický happening“ bude tvoriť najmä koncert skupín Para, Komplot, Rozpor, Ani krok späť a rapperi Vec a Moja Reč. A výťažok z podujatia má byť venovaný na podporu činnosti združenia Ľudia proti rasizmu. Presne toho združenia, ktoré od začiatku v tejto veci manipuluje.

Hoci sa môže zdať, že komentovaním celej kauzy obhajujem povesť neonacistov, je dôležitá čestnosť a neobviňovať bez dôkazu kohokoľvek iba preto, lebo sa nemôže alebo nevie brániť.

Zábava