Spomienka na Daniela Tupého

Spomienka na Daniela Tupého; zdroj: slovakradio.sk

Po vyše dvoch rokoch polícia obvinila ľudí z vraždy Daniela Tupého. Z vraždy je obvinený Richard H. Z ublíženia na zdraví sú obvinení ďalší traja muži – Ján S., Dávid V. a dnes už mŕtvy mladík známy pod prezývkou Grco. Všetci z Bratislavy. Na prekvapenie ľudí zmanipulovaných propagandou však nejde o „neonacistov“, ale o „mafiánov“ – podľa ministra vnútra Kaliňáka vzhľadom na ich minulosť patria obvinení do skupiny tzv. záujmových osôb.

Dôkazy sú zatiaľ chabé

Pri domových prehliadkach u obvinených našla polícia množstvo nožov. To samo o sebe dôkazy nepredstavuje. Polícia tiež našla oblečenie značky Thor Steinar. To okrem neonacistov nosí hocikto.

Dôkazy sú asi dosť slabé. A osobne predpokladám, že dokázať niekomu túto vraždu po takom dlhom čase bude obrovský problém, aj keby identifikovali páchateľa správne.

Zaslepené médiá, zaslepený otec a zaslepená polícia výsledky neprinesú

Za smrť Daniela Tupého sa schovala obrovská demagógia. Bez poznania vrahov, ktorí sú stále neznámi, masmédiá označovali útočníkov za neonacistov a demagogicky to spájali s národovcami. Strhla sa okolo toho celá hystéria, ako dokladuje zopár nasledujúcich príkladov:

  8. novembra 2005 bolo venované predstavenie muzikálu Vlasy na bratislavskej Novej scéne ako spomienka na zavraždeného študenta Daniela Tupého.

  9. novembra 2005 Ekumenická rada cirkví v SR odsúdila konanie motivované myšlienkami rasovej a názorovej neznášanlivosti.

  9. novembra 2005 ponúkali viaceré média odmenu v celkovej výške 400 tisíc korún tomu alebo tým, ktorí pomôžu polícii nájsť vraha Daniela Tupého.

  9. novembra 2005 na boj proti neonacizmu a k prihláseniu sa k občianskej zodpovednosti v súvislosti s vraždou 21-ročného študenta Daniela Tupého postupne vyzývali umelci, občania, mimovládne organizácie i jednotlivci. Na Hodžovo námestie v Bratislave si prišlo pripomenúť smrť Daniela Tupého a odmietnuť neonacizmus vo všetkých jeho podobách asi 3 tisíc protestujúcich. Protestné zhromaždenia sa konali aj v Košiciach, vo Zvolene a Prešove.

  10. novembra 2005 bola zriadená na Ministerstve vnútra SR centrálna Komisia pre koordináciu postupu proti extrémizmu, ktorá metodicky riadi a koordinuje podobné komisie zriadené v krajoch.

  11. novembra 2005 bratislavský župan Ľubo Roman sa sumou 100 tisíc korún pripojil k médiám, ktoré vypísali odmenu za odhalenie vraha 21-ročného študenta Daniela Tupého.

  23. februára 2006 otec zavraždeného študenta Daniela Tupého pred budovou Univerzity Komenského odhalil pamätnú tabuľu pripomínajúcu zabitie jeho syna „skupinou neonacistov“. Rektor univerzity František Gahér vyhlásil, že akademická pôda nebude akceptovať prejavy neonacizmu a rasizmu.

  8. októbra 2006 si minútou ticha uctili pamiatku zavraždeného študenta Daniela Tupého a 50-tisícový šek odovzdali jeho otcovi kapitáni tímov Slovan Bratislava – MsHK ŠKP Žilina. Peniaze pôjdu na výstavbu pomníka na počesť obetiam rasistickej neznášanlivosti.

  30. októbra 2006 Univerzita Komenského spolu s rodinou a priateľmi Daniela Tupého vydala pri príležitosti výročia jeho zavraždenia knihu básní a myšlienok z pozostalosti Ticho po anjelovi. Rektor UK František Gahér s Tupým starším vyzvali verejnosť, aby prispela na zbierku na Pamätník obetiam extrémizmu.

  4. novembra 2006 sa polícii nateraz v prípade vraždy Daniela Tupého podarilo vylúčiť všetky medializované verzie, podľa ktorých majú útok na svedomí muži z podsvetia. Polícia intenzívne pracuje na verzii, že na Daniela a jeho priateľov zaútočila skupina neonacistov, uviedol minister vnútra Robert Kaliňák.

  17. novembra 2006 pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu a Dňa študentstva, bol na Tyršovom nábreží v Bratislave, niekoľko metrov od miesta vraždy Daniela Tupého, odhalený pamätník obetiam rasizmu a neonacizmu.

  9. novembra 2007 obete fašizmu a antisemitizmu si pripomenulo asi sto ľudí na bratislavskom Rybnom námestí a Tyršovom nábreží. Stretnutie zorganizovalo združenie Ľudia proti rasizmu (ĽPR).

Ako vidno zo stručnej chronológie, polícia svoje vyšetrovanie smerovala jedným smerom a to zjavne nesprávnym. Pod tlakom masmédií a organizácie Ľudia proti rasizmu, ktorá smrť Daniela Tupého využila k tomu, aby sa „spoločensky vyšvihla“, polícia intenzívne pracovala „na verzii, že na Daniela a jeho priateľov zaútočila skupina neonacistov“, hoci túto verziu sme označovali za nepravdepodobnú od samého začiatku.

Zase sa masmédiá a organizácia Ľudia proti rasizmu ukazujú ako subjekty, ktoré bránia vykonávaniu spoločenského dobra v tom, že odkláňali vyšetrovanie a smerovali ho do slepej uličky. Toto ich konanie možno zapríčiní, že vrahovia Daniela Tupého nebudú nikdy odhalení či odsúdení. Samozrejme, chyba je aj v polícii, že zohľadňovala politický tlak a neostala čisto v racionálnej rovine.

Každá obeť vraždy dostane 6 metrový pamätník?

Šesť metrov vysoký pamätník obetiam extrémizmu

Šesť metrov vysoký pamätník obetiam extrémizmu

Ako každá vražda, aj vražda Daniela Tupého je odsúdeniahodná a zaslúži si, aby jeho vrahovia boli spravodlivo potrestaní, nech bol ich motív akýkoľvek.

Je k tomu ale nutné, aby na odhalenie vrahov boli vypísané polmiliónové odmeny zo strany médií? Je primerané zadosťučinenie postaviť zavraždenému 6 metrov vysoký pamätník a ideologicky ho orientovať do roviny boja proti rasizmu a neonacizmu, pričom ide o doteraz nedokázanú súvislosť? Každá vražda vyženie do ulíc tisíce ľudí? Každá vražda donúti desiatky subjektov k podporným vyhláseniam nesúvislostného obsahu? Čím bol Daniel Tupý taký výnimočný? Prečo sa masmédiá neangažujú v každej vražde podobným spôsobom? Na základe čoho organizácia Ľudia proti rasizmu a ostatní diskriminujú ostatné obete vrážd nedostatkom pozornosti?

Obhajca obvinených Alexander Filo tvrdí, že je na zváženie, či jeho klienti nie sú len obetnými baránkami. Obhajca obvinených je známy obhajovaním len prominentných osôb, ktorého by si nejakí neonacisti na Slovensku sotva mohli dovoliť zaplatiť.

Budeme naďalej sledovať, ako sa bude vyvíjať tento prípad, z ktorého masmédiá a Ľudia proti rasizmu vytvorili jeden nepodložený mýtus.

Zábava