Ľavicoví extrémistiHoci ľavicoví extrémisti v Nemecku majú na svedomí viac násilnej trestnej činnosti a niekoľkonásobne viac organizovaných príslušníkov ako ich pravicové náprotivky, príslušné ministerstvo ruší všetky programy na boj s ľavicovým extrémizmom a zvyšuje vynaložené prostriedky na boj s pravicovými extrémistami. Považuje vôbec v krajine vládnuci systém radikálnych ľavičiarov za hrozbu?

Podľa údajov Spolkového úradu na ochranu ústavy (Bundesamt für Verfassungsschutz) došlo v roku 2013 k viac ako 1.100 registrovaným násilným trestným činom ľavicových extrémistov, čo je nárast o 26,7 % oproti predchádzajúcemu roku. Ich obeťami sú prevažne policajti a domnelí pravicoví extrémisti. Počet organizovaných krajných ľavičiarov je úradom odhadovaný na 27.700 osôb.

Menej majú na rováši pravicoví extrémisti. Za rok 2012 pri nich úrad eviduje 802 násilných deliktov, približne polovica bola namierená proti cudzincom, a celkový počet ich prívržencov odhaduje na 9.600 osôb.

Napriek tomu, že podľa štatistík sú nebezpečnejší a početnejší ľavicoví radikáli, ministerka pre rodinu, seniorov, ženy a mládež Manuela Schwesigová (SPD) sa rozhodla bez náhrady zrušiť všetky programy zamerané na boj s ľavicovým extrémizmom. Považuje ich za zbytočné a celú vec za „nafúknutú“.

Opačný postoj však zastáva voči boju s krajnou pravicou. Nové programy proti pravicovému extrémizmu budú stáť nemeckých daňovníkov 30,5 milióna eur ročne. Tieto koncepčné zmeny síce narazili na jemnú kritiku zo strany CDU, ktorá je v Nemecku s SPD vo veľkej koalícii, ale Schwesigovej rozhodnutie zmenené nebolo.

Po celej tejto kauze opätovne vyvstáva otázka, či systém považuje ľavicových extrémistov za skutočnú hrozbu alebo sú to pre neho jednostranní spojenci? Užitoční idioti, použijúc Leninov slovník. Špeciálne v Nemecku sú totiž vhodné podmienky na uskutočňovanie ideí radikálnej ľavice. V krajine je najnerovnomernejšia distribúcia bohatstva v celej eurozóne a 15,5 % obyvateľov žije pod hranicou chudoby.

Vládnuca elita sa ich však vôbec neobáva, dokonca má s nimi veľa programových prienikov. Napríklad, nemecká Antifa usilovne poškodzovala volebnú kampaň jemne euroskeptickej Alternatívy pre Nemecko pred voľbami do Európskeho parlamentu, od ktorej sa svorne dištancovali aj všetky "štandardné strany". Nehovoriac o nikdy nekončiacej ľavičiarskej intifáde proti nacionalistickej NPD.

Platí staré známe, že dnešní „ľavicoví extrémisti“ venujú takmer všetky svoje prostriedky a čas na boj s „pravicovými“ nepriateľmi systému, ktorý údajne tiež sami odmietajú. Ak po ruke nie je vhodný terč v podobe "krajnej pravice", vrhnú sa na „ďalšieho v poradí“ – euroskeptikov, kresťanov alebo kritikov imigračnej politiky. Na samotný systém však nesiahnu, dokonca s ním často uzatvárajú spojenectvá. Psi tak štekajú a karavána (neoliberálny kapitalizmus) ide ďalej. Aj vďaka ľavicovým radikálom...

Zábava