Drážďany 2014Nemecký denník Die Bild informuje o najnovšej akcii nemeckej pobočky medzinárodnej feministickej organizácie FEMEN. Pri príležitosti „antifašistickej“ blokády spomienkového pochodu nemeckých nacionalistov na obete spojeneckého bombardovania Drážďan z polovice februára roku 1945 zverejnili fotografiu, na ktorej dve sympatizantky organizácie FEMEN oslavovali maršala britského letectva Arthura Harrisa, ktorý tieto bombové útoky nariadil.

Najnižšie odhady hovoria, že bombardovanie saského mesta Drážďany si vyžiadalo 25 tisíc, takmer výlučne civilných, obetí, avšak podľa niektorých odhadov bolo obetí omnoho viac. Prítomnosť vysokého počtu utečencov z iných oblastí Nemecka znemožňuje presné odhady a po množstve obetí zrejme nezostali žiadne stopy.

Toto bombardovanie bolo vnímané ako kontroverzné už počas vojny, kriticky sa o ňom vyjadril aj britský ministerský predseda Winston Churchill. V tom čase sa totiž v meste nachádzali státisíce utečencov, neboli tam významnejšie vojenské ciele a takmer žiadne možnosti obrany pred náporom britských lietadiel (z 796 bombardérov sa Nemcom podarilo zostreliť iba šesť). Okrem toho, vojna bola už fakticky rozhodnutá a celý útok bol iba zbytočným terorom civilného nemeckého obyvateľstva

Aj preto dodnes považujú mnohí odborníci tieto útoky za vojnový zločin, hoci zaň nebol po vojne nikto stíhaný. Žiaľ, po vojne neplatí žiadna objektívna spravodlivosť, ale beda porazeným. Preto boli za vojnové zločiny pred medzinárodnými tribunálmi súdení iba Nemci a ich spojenci, nie sovietski a spojeneckí páchatelia obdobných činov. Nie je to nič prekvapivé, dnes sa deje to isté v Haagu pri súdení „zločincov“ z juhoslovanskej vojny 90. rokov.

Zbombardované DrážďanyPre beštiálnosť tohto činu a desaťtisíce obetí je táto smutná udalosť predmetom spomienkových udalostí nemeckých nacionalistických kruhov. Ich každoročná februárová akcia je médiami a politikmi karikovaná ako „extrémistická“ a účastníci sú paušálne označovaní za „neonacistov“. Radikálna ľavica a poslušní obyvatelia mesta (voči politicko-mediálnym elitám) reagujú na spomienkový pochod blokádou, ktorou chcú zabrániť iným ľudom prejaviť ich názor a zamedziť dôstojnému priebehu spomienkovej akcie. Aké tolerantné, všakže?

Tento rok blokáde napomáhala aj nemecká odnož FEMEN. Internet obletela fotografia ich členky, 22 ročnej Debbie Andersonovej, ktorá mala na tele nápis „Antifa akcia 13. február“, a nemenovanej sympatizantky FEMEN z Drážďan, aktivistky krajne ľavicovej skupiny Antifa (podľa jej slov je lepšie byť protinemecká ako pronárodná), ktorá mala na tele anglický nápis „Ďakujeme bombarďák Harris“ (Thanks Bomber Harris). Takže oslava človeka, ktorý nariadil bombardovanie mesta plného civilistov a stal sa tak nepriamym vrahom desaťtisícov nevinných ľudí. Aké boli reakcie masmédií a politikov?

Na stránkach nemeckej tlače sotva nájsť nejaké odsúdenia tohto škandalózneho činu (slovenské médiá už tradične ignorujú výstrelky FEMEN podľa hesla: čo sa nehodí, to ignorujeme). Politikov tiež táto akcia nechala chladnými (veď nejde o „neonacistov“). Trestné orgány v krajine, kde za iný názor na holokaust môžete ísť sedieť do basy na niekoľko rokov, tiež nekonajú (schvaľovanie vraždenia Nemcov je asi v poriadku). Iba hovorca mesta Kai Schulz zmierlivým tónom reagoval: „Pekné prsia, ale, žiaľ, hlúpe posolstvo.

Ako by všetky tieto elity reagovali, keby sa niekto motal po Osvienčime s nápisom na tele „Ďakujeme Rudolf Höss“? Verím, že si každý vie zodpovedať sám. Niektoré obete sú viac ako iné. Niektorých vrahov možno oslavovať, iných nie.

Aktualizácia z 18. februára 2014

Nemecká pobočka FEMEN sa dňa 17. februára od celej akcie dištancovala, podľa ich vyhlásenia ide o sólovú akciu jednej členky, ale nie celej organizácie. Otázkou ostáva, prečo sa nemecká FEMEN dištancovala až včera, hoci celá vec bola medializovaná už 13. februára? Nezmenili náhodou svoj postoj až v reakcii na nepriaznivý ohlas verejnosti? Podľa týždenníka Junge Freiheit je už známa identita druhej účastníčky akcie, ktorou mala byť Anne Helm, politička Pirátskej strany Nemecko.

Zábava