HummerMarian Kotleba sa včera po niekoľkotýždňovom odklade konečne ujal funkcie predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Na ďalší deň ho čakalo nemilé prekvapenie v podobe zhoreného auta. Modro-biely hummer so zebrovým vzorom, ktorý patril Miroslavovi Beličkovi a na ktorom prešiel Marian Kotleba počas svojej kampane podstatnú časť Slovenska, niekto v noci úmyselne podpálil. Internet okamžite zaplavili špekulácie o možných páchateľoch.

Urobil to niekto zo SMERu – Maňka alebo Fico? Boli to jeho odporcovia – anarchisti, „občianski aktivisti“ alebo niekto z SIS? Alebo ho podpálil sám, podobne ako „nacisti Ríšsky snem (Reichstag) v roku 1933“, aby z toho vytrieskal politický kapitál? Osobne nechcem vyvodzovať predčasné závery, ale spomeniem niekoľko postrehov, ktoré sa k celému príbehu hodia.

V prvom rade sa chcem dotknúť toho údajného podpálenia Ríšskeho snemu nacistami, ktoré som vyššie uviedol v úvodzovkách a ktoré sa v internetových diskusiách objavuje pomerne často. Podľa najnovších výskumov sa totiž potvrdzuje, že ho naozaj podpálili komunisti a nie nacisti. Nacisti celý prípad iba vhodne využili vo svoj prospech.

Celá udalosť mala vtedy veľký ohlas a stala sa medzinárodným propagandistickým nástrojom jednej i druhej strany. Komunisti hovorili o nacistickom sprisahaní a naopak, nacisti o sprisahaní komunistov voči Nemecku. Konali sa súdy, boli obvinení viacerí ľudia, no nakoniec boli všetci komunisti vďaka svojim rečníckym schopnostiam zbavení viny. Následne sa v spoločnosti začalo zakoreňovať tvrdenie, že Ríšsky snem podpálili nacisti. To sa po vojne samozrejme ďalej zdôrazňovalo, až sa z toho stala všeobecne prijatá pravda (podobné to bolo aj s inými udalosťami).

Ako sa však ukazuje, a zdôrazňuje to napríklad aj Valerián Bystrický v knihe Storočie propagandy, Ríšsky snem naozaj podpálil mladý holandský komunista a užitočný idiot Marinus van der Lubbe, ktorého zadržali v horiacej budove.

Pojmom užitočný idiot sa pritom označujú ľudia, ktorí bojujú za niečo, čomu presne nerozumejú alebo čoho skutočné ciele ostávajú pred nimi utajené. V tomto prípade bol však komunista užitočným idiotom paradoxne pre nacistov, lebo svojím konaním pomohol k upevneniu ich moci. Išlo teda o dvojitého idiota – bojoval za niečo, čomu nerozumel, ale svojimi skutkami nakoniec pomohol nepriateľovi.

Ak tento jav prenesieme do súčasnosti na voľbu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, tak pre Mariana Kotlebu boli takými užitočnými idiotmi všetci novinári, ktorí proti nemu nepríčetne vystupovali. Len vďaka nim sa mohol včera „ujať žezla“.

Ďalší užitočný idiot bol ten šašo v červenom kabáte (Mikuláš vyzerá trošku inak), ktorý včera doniesol Kotlebovi ako darček voľajaké desatoro. Takýmto „občianskymi aktivizmom“ mu však jeho odporcovia iba pomáhajú a upevňujú jeho voličskú základňu v tom, že to je asi správny človek, keď naňho všetci útočia.

Ak sa teda potvrdí, že to auto podpálil niekto mimo spolupracovníkov Mariana Kotlebu, teda že to nebol nejaký jeho vopred pripravený propagandistický ťah a že to spravil skutočne nejaký jeho odporca, môže si daný podpaľač pogratulovať k získaniu titulu „užitočný idiot“. Zároveň si môže trieskať hlavu o stenu a plakať, lebo práve nahnal Kotlebovi nejaké to ďalšie percento voličov.

Druhý bod, ktorý by som rád v tejto súvislosti uviedol, je, že anarchisti vo všeobecnosti ľúbia ničiť cudzí majetok a oheň je v tomto ich dôverným priateľom. Našich čitateľov sme o podobnom útoku informovali naposledy v súvislosti s koncertom Ondreja Ďuricu.

Takéto prípady sa do médií voľajako nikdy nedostanú, no to neznamená, že sa nedejú. Za posledné roky bolo ohňom alebo inak zničené množstvo áut. Čo spájalo majiteľov týchto áut? Verejne sa prejavovali ako národovci. Áno, toľko málo stačí, aby úderky vychované na teóriách triedneho boja ničili váš majetok.

Hummer, ktorý niekedy dnes v skorých ranných hodinách ľahol popolom, bol už v minulosti terčom útokov, no nikdy nešlo o takéto konečné riešenie. Rovnako aj samotný Marian Kotleba sa stal pred niekoľkými rokmi obeťou fyzického útoku viacerých zakuklencov, ktorí železnými tyčami napadli aj jeho matku a ktorých polícia nikdy nedolapila. Presne tak, ako nikdy nedolapila žiadnych podpaľačov, ktorí ničili majetok slovenských národovcov.

Aj preto je dôležité upozorňovať na to, že teror a násilie nešíria národovcovi, ktorí sú pod drobnohľadom polície a médií, ale rôzne ľavičiarske skupiny, ktoré v tichosti a bez pozornosti polície a médií páchajú svoje zločinnosti. Aj preto si osobne myslím, že páchateľov by bolo vhodné hľadať v týchto vodách, aj keď iné možnosti nemožno samozrejme vylúčiť.

Zábava