V piatok 9. 3. navštívili mládežníci z o. z. Nové slobodné Slovensko Ekocentrum Sosna v Družstevnej pri Hornáde. Ekocentrum Sosna má podľa svojich zakladateľov slúžiť ako „funkčná ukážka ekologickej, zdravej, estetickej, nízkoenergetickej a nízkorozpočtovej budovy s prírodnou záhradou“ – a tak sa budúce hlavy tradičných slovenských rodín aj so svojimi polovičkami chceli nechať inšpirovať ako bývať ekologickejšie.

Maroš Ambróz, vedúci poznávacej výpravy, na margo pohnútok, ktoré ho viedli k zorganizovaniu hromadnej návštevy Ekocentra Sosna v reportáži na domovskej stránke združenia uviedol:

Každý bude určite raz postavený pred otázku: ako si zabezpečiť bývanie? Keď hľadáme na túto otázku odpoveď lacnú a účinnú, tak sa dostaneme k našim predkom, ktorí bývali jednoducho a dobre. Na stavbu svojho obydlia využívali zvyčajne materiály, ktoré sa nachádzali okolo nich, boli funkčné a nenáročné na údržbu, a svoju reportáž zakončil slovami: Verím, že sa do ekocentra ešte vrátime.

To Ambróz ešte netušil, že potom, ako sa poďakuje riaditeľke RNDr. Silvii Szabóovej z o. z. Sosna e-mailom a pripojí v ňom odkaz na svoju reportáž umiestnenú na oficiálnej internetovej stránke o. z. Nové slobodné Slovensko – dvere Ekocentra sa jemu a jeho priateľom doslova a do písmena zabuchnú do budúcnosti pred nosom.

V očiach riaditeľky Ekocentra Sosna, RNDr. Silvii Szabóovej, sa z bezproblémovej partie národne sebavedomých Slovenov, s ktorými si predtým podávala ruku s úsmevom, razom stala skupinka extrémistov a na Ambrózov e-mail reagovala slovami:

Dobrý deň,

na jednej strane je dobre, že sa zaujímate o takéto alternatívne myšlienky, na druhej strane musím napísať nasledujúce riadky, ktoré sú nižšie:

o.z. SOSNA sa od svojho začiatku rezolútne dištancuje od akýchkoľvek nacionalistických a extrémistických skupín a združení.

Po prezretí činnosti a zamerania vašej organizácie, ktorá je naviazaná aj na politické strany a po konzultáciách s ľuďmi informovanými o vašich aktivitách je nám jasné, že vaša činnosť a filozofia je absolútne v rozpore s filozofiou našou.

Vašu návštevu v našom Ekocentre považujeme za náš hlboký omyl. Preto na našej web stránke budeme mať odteraz jasne uvedené, že exkurzie v našom zariadení nebudú poskytnuté skupinám, ktoré šíria rasovú, národnostnú a ideologickú neznášanlivosť. SOSNA si dôrazne NEPRAJE akékoľvek spojenie svojho mena so združením Nové slobodné Slovensko.

RNDr. Silvia Szabóová
riaditeľka

Miestny odbor Spoločnosti pre zachovanie tradícií v Bytči, ktorý sa venuje zachovávaniu dedičstva našich predkov po kultúrnej a duchovnej stránke, dnes zaslal riaditeľke Szabóovej protestný list, v ktorom sa okrem iného uvádza:

Čo hosť do domu, to Boh do domu! – a Vy, pani Szabóová, považujete Pána Boha vo Vašom dome v podobe návštevy za Váš „hlboký omyl“? Čo Vám ten liberálny Vietkong chrchľajúci, šklbajúci a kopajúci dnešnou dobou, porobil, pani Szabóobá, čo Vám sľúbili, čím sa Vám vyhrážali, kým ste dobrovoľne neopľuvali Pána Boha?
...
Pritom je to také smiešne, nízke, provinčné, úzkoprsé, hitlerovské a súčasne charli-chaplinovské ako sa „hrdo bojíte“, ako sa „pevne trasiete“ aj s tým svojím napechoreným sosnovitým ihličím, len aby ste neprišli o granty, o tú Vašu blahodárnu miazgu, o judášske ďengy z európskych či nórskych finančných mechanizmov – veď predsa, ja i Vy, obaja to dobre vieme – ak dostatočne nepreukážete svoju osobnú vieru v spásonosný prínos rektoskopie demokratických kloák, keď nebudete chodiť s nastaveným jazykom od jedného ústia vylučovacieho traktu k druhému, nebola by už viac žiadna Sosna ani borovička…

Dôležité však je, že ste ranili dušu mladého úprimného človeka naozaj ekologicky – čisto, e-mailom, bez nutnosti Váš otrávený šíp vytlačiť na triesky stromov.

Nuž, čo dodať? Zdá sa, že zelení alterglobalisti, alternatívna mládež a hlbinní ekológovia z o. z. Sosna forsírujúci verejnosti, ale najmä školopovinnej mládeži na svojich prednáškach pojmy ako pestrosť, inakosť a alternatíva majú iba na skok k rétorike útočného marxizmu, pre ktorý naozajstnú pestrosť predstavujú jedine odtiene červenej, inakosť zas iná než kresťanská a alternatívu zas každá okrem slovenskej.

Je však otázne, ako môže v takomto striktne rigoróznom duchu útočného marxizmu z meruôsmych rokov vystupovať riaditeľka inštitúcie jednak dotovanej z fondov Európskej únie hlásiacej sa k demokracii, a jednak inými liberálnymi mecénmi zdôrazňujúcimi heslo „byť free, cool, bez predsudkov and open“?

Zábava