Angela Merkelová

Imigračná kríza sa vyostruje. Maximálne hlúpi predstavitelia Nemecka, ktorí s tak veľkou otvorenou náručou vítali davy cudzincov, až im cez tie ruky začali pretekať, tvrdo a nekompromisne tlačia na kvóty.

Neštítia sa ani vyhrážok s krátením eurofondov. Akoby tie eurofondy neboli peniaze, ktoré z väčšej časti najprv odišli od slovenských daňových poplatníkov a následne boli prepraté cez fondovú mafiu a využité nesystémovo často na nezmyselné veci totálne deformujúc trh.

Kameňom úrazu však nie sú kvóty ako také, ale samotný rozdiel v predstave o tom, koľko cudzincov môže do Európy natiecť. A tu sa najviac rozchádza západ únie s východom.

Krajiny V4 tu v debate o kvótach zachovávajú aspoň ako také zvyšky rozumu. Ostatní postsocialistickí členovia únie sú opatrní presne podľa svojho veku v tomto úbohom zoskupení.

Rumunsko a Bulharsko má symbolické výhrady, pričom Chorvátsko tu robí doslova zbytočnú nadprácu. Ale zdá sa, že prístup Chorvátska sa po jednom dni humánneho experimentu zrútil.

Jednotlivé krajiny si prehadzujú cudzincov ako horúci zemiak. Politici sú pri tom ako malé deti. Namiesto toho, aby ukázali svoju európskosť a jednotu (o to by predsa v EÚ malo ísť) a dohodli sa na radikálnom a efektívnom riešení, tak len predstierajú pred vlastnými voličmi, ako tvrdo chránia vlastné hranice. Trápne.

Slzný plyn či vodné delo problém s návalom cudzincov do Európy nijako nevyrieši. Ak niekto predal svoj majetok a prešiel kombinovanou dopravou vyše 2000 kilometrov, tak po troche slzáku či vody sa asi ťažko otočí a začne šliapať cestu domov.

Čo je však zábavné porovnať, je, aké kritické hlasy bolo počuť z Únie, keď Maďarsko ohlásilo zámer postaviť na hraniciach plot. Dnes plánuje plot celý juh a východ Šengenu, používa sa armáda, slzný plyn, vodné delá a nikto už ani necekne.

Ak o mesiac či o dva poľavia vlny imigrantov, nebude to preto, že Únia prijala nejaké pseudoopatrenia, ale preto, že sa ozve zima.

Fico radikalizmus iba simuluje

Fico v protiimigrantskej rétorike pritvrdil a vyzerá to, že Slovensko je ten úhlavný bod vzdoru v pometenej Únii. Žiaľ, iba na oko. Fico vie, že keby v tejto téme poľavil, nemalá časť voličov sa mu rozuteká k ĽS-NS a voľby pomaly klopú na dvere.

Od Fica, jedného z najväčších lokajov EÚ, počuť slová, ako odmieta diktát Únie, znie naozaj zábavne. Najmä potom, ako títo politickí géniovia nekompromisne pretlačili v NR SR lisabonskú zmluvu, ktorá práve umožňuje „národnú suverenitu“ prehlasovať kvalifikovanou väčšinou na poli Únie. Na takéto situácie sme ale upozorňovali.

Smeráci sa neboja Matoviča, ktorý sa pasuje za obyčajného človeka, ale má majetok v hodnote desať miliónov. Veľa voličov takémuto pozérovi vo veľkom nenaletí. Smeráci sa boja naozaj obyčajného Kotlebu. Ak sa dostane ĽS-NS do parlamentu a nebude robiť veľa chýb, začne naberať stále viac na sile, na úkor Smeru.

Preto je Fico taký „strážca hraníc“. V podobnej situácii je Orbán s Jobbikom.

Potrebujeme zmeniť vyjednávaciu pozíciu alebo vystúpiť

Fico pred svojimi partnermi argumentuje najmä tým, že keď v azylovej politike nepritvrdia, vznikne obrovská podpora pre nacionalistické a extrémistické strany v celej EÚ.

My potrebujeme pre EÚ ale dať takú vyjednávaciu pozíciu, akú má v súčasnosti napr. Veľká Británia. Tam je taká verejná mienka, že s ochotou zotrvať v EÚ je to pomaly na spadnutie. Veľkú Britániu Únia do ničoho netlačí, lebo by to mohlo spôsobiť taký nárast „euroskepticizmu“, že by britskí občania odhlasovali vystúpenie.

S takouto pozíciu sa vyjednáva lepšie. Žiaľ, mám pocit, akoby bolo Slovensko Úniou natoľko opantané, že by sme takýto scenár nepripúšťali.

Najväčšie svinstvo predstaviteľov EÚ je, že chce prerozdeľovať 120 000 žiadateľov o azyl, pričom toto číslo ja zrejme aj v násobkoch vyššie. Toto číslo zakonzervovali v čase, pričom, odkedy vzniklo, je situácia stále horšia. Ide tak o vedomú a priamu lož.

Na zhubnosť celej EÚ upozorňujeme, odkedy sa s ňou SR zamotala do členstva. A imigrantská kríza opäť len dokazuje, že EÚ neslúži na ochranu našich záujmov, ale je cestou do priepasti. Zachráň sa, kto môžeš.

Zábava