(Štrasburg, 10.9.2015) Európsky parlament dnes väčšinovo hlasoval za návrh uznesenia o migrácii a utečencoch v Európe. Podporil ním návrh Komisie, podľa ktorého má byť 160 000 imigrantov prerozdelených do členských štátov EÚ. Zároveň vyzval Komisiu na vytvorenie stáleho a záväzného systému pre prerozdeľovanie budúcich žiadateľov o azyl. Ide o tzv. povinné kvóty „na utečencov“, ktoré by platili aj pre ďalšie migračné vlny. Za hlasovali europoslanci za Smer a Most.

Za toto nové uznesenie s číselným označením RC-B8-0832/2015 hlasovalo 432 europoslancov, proti 142 a 57 sa ich zdržalo. Poslanci EP zvolení za Slovensko hlasovali nasledovne:

Za: Monika Flašíková Beňová (SMER-SD), Vladimír Maňka (SMER-SD), József Nagy (Most-Híd) a Boris Zala (SMER-SD).

Proti: Richard Sulík (SaS), Branislav Škripek (OĽANO) a Pál Csáky (SMK).

Zdržali sa: Jana Žitňanská (NOVA), Miroslav Mikolášik (KDH), Eduard Kukan (SDKÚ-DS), Monika Smolková (SMER-SD), Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) a Anna Záborská (KDH).

Napriek tvrdým slovám odporu predsedu vlády SR a vládnej strany SMER-SD Róberta Fica hlasovala väčšina jeho europoslancov za toto uznesenie, ktoré mimochodom nepriamo kritizuje aj jeho vládu (bod č. 15).

Schválené uznesenie okrem prerozdelenia 160 000 imigrantov, ako aj stálych a záväzných povinných kvót, vyzýva Komisiu a členské štáty, aby prijali opatrenia na potrestanie „slovných prejavov nenávisti zameraných na migrantov“. Aj v tomto prípade však ide o nezáväzné uznesenie a podstatná bude dohoda členských štátov EÚ. Slovensko by malo podľa návrhu zo 160 000 imigrantov prijať 2 287 osôb.

Medzi odporcami uznesenia, podobne ako včera, dominovali europoslanci z frakcie Európa národov a slobody, ktorú vedie francúzska politička Marine Le Penová. Je to jediná politická skupina v Europarlamente, z ktorej nikto toto uznesenie nepodporil.

Zábava