(Štrasburg, 9.9.2015) Európsky parlament dnes hlasoval o prerozdelení 40 000 údajných utečencov z Talianska a Grécka medzi členské štáty EÚ. Ide o tzv. dobrovoľné kvóty podľa dohody vlád členských štátov. Zajtra sa bude hlasovať o novom návrhu, ktorý predpokladá prerozdelenie ďalších 120 000 ľudí a ktorý dnes predstavil predseda Európskej komisie Jean Claude Junker. Vieme, ako dnes hlasovali europoslanci zo Slovenska.

Väčšina europoslancov hlasovala za rozdelenie migrantov do členských štátov. 498 ich hlasovalo za, 158 proti a 37 sa zdržalo. Slovenskí poslanci EP hlasovali nasledovne:

ZA: Monika Flašíková Beňová (SMER-SD), Vladimír Maňka (SMER-SD), Miroslav Mikolášik (KDH), József Nagy (Most-Híd) a Boris Zala (SMER-SD).

PROTI: Richard Sulík (SaS), Branislav Škripek (OĽANO) a Jana Žitňanská (NOVA).

Zdržali sa: Pál Csáky (SMK), Eduard Kukan (SDKÚ-DS), Monika Smolková (SMER-SD), Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) a Anna Záborská (KDH). Pri jednotlivých poslancoch sú uvedené strany, za ktoré boli zvolení.

V najväčšej miere hlasovali proti takémuto spôsobu riešenia imigračnej krízy z frakcie Európa národov a slobody, ktorú vedie francúzska politička Marine Le Penová. Táto schválená rezolúcia Európskeho parlamentu má však iba nezáväzný a odporúčací charakter. Rozhodujúce budú stanoviská vlád členských štátov. O prerozdelení ďalších imigrantov a zavedení stálych a povinných kvót „na utečencov“ sa bude rozhodovať v najbližších dňoch.

Aktualizácia: Článok bol upresnený oproti jeho skoršej verzii. Dnes sa o novom návrhu povinných kvót nehlasovalo. Táto správa sa zrejme vďaka nepresnej informácii od českého europoslanca Petra Macha (Strana svobodných občanů) šírila v českom a slovenskom internetovom priestore. Ako však upozorňujú na stránke IVČRN, toto hlasovanie je krokom smerom k prerozdeľovaniu dnes neznámeho množstva imigrantov do členských štátov EÚ a tiež môže napomôcť ukázať postoje jednotlivých europoslancov. Z českých poslancov EP hlasovali iba traja za (všetci za TOP09) a väčšina proti. Omnoho dôležitejšie bude zajtrajšie hlasovanie.

Zábava