Jean-Claude JunckerVčerajším hlasovaním v Európskom parlamente bol luxemburský politik a kandidát európskych ľudovcov Jean-Claude Juncker zvolený za nového predsedu Európskej komisie, najvyššieho výkonného orgánu EÚ. Po desiatich rokoch tak na tomto poste nahradí Portugalčana Josého Manuela Barrosa, ktorého druhé funkčné obdobie skončí v novembri. Hlasovalo za neho 422 europoslancov, 250 proti nemu a 47 sa zdržalo. Kto je však Jean-Claude Juncker? Nechajme odpovedať jeho samotného.

O zavedení jednotnej európskej meny Euro v roku 1999 vyhlásil: „Keď o niečom rozhodneme, necháme to chvíľu len tak ležať, potom čakáme a pozeráme, čo sa stane. Ak sa nad tým nikto nezačne rozčuľovať, pretože väčšina ľudí nerozumie tomu, o čom sa rozhodlo, pokračujeme krok za krokom ďalej, až pokiaľ už nie je cesty späť.

K európskej ústave Juncker v roku 2003 povedal: „Ústava bola propagovaná ako veľká show demokracie. Avšak osobne som temnejšiu tmavú komoru, ako je táto ústava, nevidel.

Keď v roku 2005 mali Francúzi hlasovať v referende o európskej ústave, Juncker sa vyjadril: „Ak to bude Áno, tak povieme: ideme ďalej, ak to bude Nie, tak povieme: pokračujeme.“ Tiež povedal: „Tie krajiny, ktoré hlasovali Nie, budú musieť hlasovať ešte raz ... aby sa dosiahla správna odpoveď.

Reagujúc na silný odpor proti Lisabonskej zmluve v roku 2007 odvetil: „Divím sa tým politikom, ktorí sa boja ľudí: jeden môže predsa vždy vysvetliť, že to, čo je v záujme Európy, je aj v záujme našich krajín.“ Potom dodal: „Británia je iný prípad. Samozrejme, že dôjde k presunom suverenity. Bol by som však blázon, keby som na to upozorňoval verejnú mienku.

O európskej menovej politike v roku 2011 Juncker povedal: „Menová politika je seriózna záležitosť. Mali by sme o nej diskutovať v tajnosti, v Euroskupine [grémium ministrov financií krajín Eurozóny] ... Som pripravený na to, že budem označovaný za nedostatočne demokratického, ale toto je vážna vec ... Som za súkromné, utajené diskusie.

V roku 2011 sa Juncker vyjadril o zrútení gréckej ekonomiky: „Keď to bude príliš vážne, potom musíme klamať.

V apríli 2012 povedal, že „nemyslím si, že by Španielsko potrebovalo akúkoľvek externú finančnú pomoc.“ V júli 2012 sa v rámci Euroskupiny rozhodlo o externej pomoci krajín eurozóny pre Španielsko na 18 mesiacov a vo výške 100 miliard eur.

Čo povedať na záver? Snáď iba to, že gratulujeme Európskej únii, že si na čelo Komisie navrhli a zvolili ďalšiu neznámu postavičku, ktorá však skvele zosobňuje hodnoty EÚ: tajnostkárstvo, diletantizmus, klamstvo a nepoctivosť. Spolu s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom, nemeckým nevzdelancom bez maturity, a „europrezidentom“ Van Rumpuyom, budú tvoriť výstižný a reprezentatívny triumvirát Európskej únie. Dúfajme, že už nie dlho.

Zábava