EÚ láka Ukrajinu do chomúta(Brusel, 18.6.2014) Ukrajina obdržala prvých 250 miliónov eur peňažnej podpory od Európskej únie. „Stojíme na strane Ukrajiny a dokazujeme to konkrétnymi opatreniami. S ohľadom na finančnú a inú pomoc je toto iba začiatok,“ povedal v utorok v Bruseli eurokomisár pre rozširovanie EÚ Štefan Füle (Česká republika). Peniaze sú určené aj na rozvoj tzv. „občianskej spoločnosti“.

EÚ prisľúbila kyjevskej vláde finančnú podporu v celkovej výške 11 miliard eur. S peniazmi z prvej platby sa má financovať predovšetkým reforma justície a volebného systému, ako aj posilnenie „občianskej spoločnosti“. V pozadí je plánovaná asociačná dohoda medzi Ukrajinou a EÚ.

Popri Ukrajine sa majú obdobné dohody uzavrieť aj s Gruzínskom a Moldavskom. Eurokomisár Füle sa už viackrát vyslovil preto, aby boli tieto krajiny prijaté do EÚ. „Ak to myslíme vážne s transformáciou východoeurópskych krajín, potom musíme využiť najmocnejší nástroj na ich pretvorenie, ktorý máme k dispozícii. Ďalšie rozšírovanie EÚ.“

Zábava