Marine Le PenOd štvrtka do nedele volili občania jednotlivých členských štátov Európskej únie svojich zástupcov do Európskeho parlamentu, ktorý patrí medzi menej významné orgány EÚ, ale ako jediný je priamo volený občanmi. Európania mali v týchto voľbách možnosť vyjadriť svoj postoj k súčasnému stavu EÚ. Teraz sú už známe takmer kompletné výsledky, ktoré z krajiny na krajinu dopadli rôzne, ale ich hlavným signálom je významný nárast národoveckých a euroskeptických síl. Najhlasnejšie sa ozvali Francúzi, Briti a Dáni.

Vlastne sa nestalo nič, čo by už niekoľko mesiacov nepredpokladali desiatky prieskumov verejnej mienky. Aj napriek tomu sa mnohí systémoví politici a novinári čudujú a pozerajú na volebné výsledky ako teliatka na nové vráta. Áno, naozaj, vo Francúzsku a vo Veľkej Británii, druhej a tretej najväčšej krajine EÚ vyhrali strany, ktoré dnešnú EÚ zásadne odmietajú. Francúzsky Národný front Maríny LePénovej a britský UKIP Nigela Farageho budú mať spolu takmer 50 europoslancov.

Ani v Nemecku nedopadli voľby najhoršie. Hoci v nich opäť dominoval programovo totožný kartel ľudovecko-socialisticko-zeleného guláša so 62 zástupcami, Nemci zvolili aj euroskeptickú Alternatívu pre Nemecko so siedmimi mandátmi, ktorá mala ako úplne nová strana v eurovoľbách najväčší volebný prírastok zo všetkých, a jedného europoslanca za nacionalistickú NPD.

Na mnohých slovenských euronadšencov, pre ktorých sú večným vzorom a ideálom škandinávske krajiny, museli výsledky z nordických krajín pôsobiť ako soľ v rane. V Dánsku výrazne triumfovala pronárodná a euroskeptická Dánska ľudová strana s 27 percentami a 4 europoslancami, čím zdvojnásobila svoj zisk spred 5 rokov, kedy skončila na štvrtom mieste. Vo Švédsku získali takmer 10 percent a 2 mandáty Švédski demokrati, ktorí doteraz v europarlamente nesedeli. Vo Fínsku si polepšila Strana Fínov, ktorá tentokrát vyšle do Bruselu 2 zástupcov.

Nacionalisti uspeli aj v Rakúsku, kde Strana slobodných získala 4 posty a takmer 20 percent hlasov. Euroskeptické strany prerazili v Poľsku (Kongres novej pravice), v Česku (Strana slobodných občanov) a v Taliansku (Movimento 5 Stelle). Takmer 10 percent získal aj grécky Zlatý úsvit a do europarlamentu vyšle svojich prvých troch poslancov.

Niektoré strany nedopadli podľa vlastných predstáv, ale zastúpenie si udržali a budú môcť spoluformovať frakcie v europarlamente. Wildersova Strana slobodných v Holandsku voľby nevyhrala, ale získala, rovnako ako pred piatimi rokmi, 4 mandáty. Podobne dopadol maďarský Jobbik, ktorý opäť získal tri kreslá, ale nedokázal zmobilizovať dostatok voličov pre lepší výsledok, aj keď v parlamentných voľbách si polepšil. Jedného zástupcu si udržala aj belgická strana Flámsky záujem a severotalianska Liga severu stratila 4 mandáty z 9. Bude dôležité, aké frakcie sa podarí v europarlamente sformovať, dnes je už však jasné, že aspoň Francúzsko a Británia sa zrejme politickému zemetraseniu nevyhne.

Na Slovensku dopadli voľby nezaujímavo, zaujali iba rekordne nízkou účasťou. Tá oproti účasťou slovenských obyvateľov na iných voľbách je jasným signálom, že tunajší ľudia sa s EÚ a jej orgánmi tak slabo identifikujú, že čo najviac právomocí by malo byť na úrovni národného štátu. Inak voľby ukázali, že pronárodné strany musia postupovať jednotne, ak nechcú všetko stratiť. Áno, Svätopluk mal naozaj pravdu.

Na záver ešte jeden postreh. Nástup pronárodných a euroskeptických síl sa neodohral na „zaostalom“ východe a juhu EÚ, ale práve na západe, v najvyspelejších štátoch. Ľudia si asi uvedomujú, že globalizmus, multikulturalizmus a liberalizmus pre ich krajiny neznamenal a neznamená prínos. Skôr naopak. Pre úspešné strany bude dôležité, či si dokážu udržať svoje preferencie aj do parlamentných a lokálnych volieb.

Dnes ešte nevieme, čo budú tieto voľby pre EÚ a jej budúcnosť znamenať. Systémoví politici budú v europarlamente aj naďalej disponovať pohodlnou väčšinou a dokonca sa už niektorí vyjadrili, že centralizácia EÚ a snahy vytvoriť federálnu Európu či spojené štáty európske budú pokračovať ešte intenzívnejšie. Ignorancia jasného odkazu francúzskych, britských, dánskych a ďalších voličov im však určite nepomôže, o to rýchlejšie sa môže priblížiť rozpad EÚ. Čakajú nás zaujímavé časy...

Zábava