Európska únia

EÚ patrí do koša

Stalo sa už smutnou tradíciou, že keď ide o plnenie požiadaviek Európskej únie, tak slovenské národné záujmy idú vždy bokom. Tentokrát požaduje Európska komisia zmenu zákona, ktorý doteraz aspoň čiastočne obmedzoval cudzím štátnym príslušníkom skupovanie poľnohospodárskej pôdy na Slovensku.

Migranti

Rok 2015 sa okrem iných udalostí zapíše do dejín Európskej únie ako rok masívneho príchodu migrantov z arabského a rozvojového sveta na jej územie. Nemalou mierou sa na tejto prisťahovaleckej vlne podpísali ústretové postoje, ako aj pokrytecké, zavádzajúce a nezodpovedné vyhlásenia európskych politikov (v prvom rade nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a čelných predstaviteľov bruselskej administratívy) o prijatí a poskytnutí azylu veľkému (neobmedzenému) počtu migrantov, pochádzajúcich prevažne z moslimských krajín. Pre milióny utečencov (len zo Sýrie od vypuknutia vojenského konfliktu odišlo z jej územia približne 10 miliónov jej obyvateľov) zdržujúcich sa v utečeneckých táboroch v Turecku, Líbyi, Libanone a Jordánsku takéto vyhlásenia, odporujúce verejnej mienke a postojom veľkej časti občanov európskych krajín, predstavovali pozvánku na príchod do Európy a otvorenú ponuku a záväzok poskytnutia azylu a komplexného materiálneho a finančného zabezpečenia po ich príchode do cieľových destinácií.

Imigranti v Nemecku

Situácia v Sýrii vôbec neutícha. Podobne koniec v nedohľadne má aj Ukrajina. Postupne sa však ukazuje skladačka viacerých absurdností, ktoré akoby robili situáciu neriešiteľnou. Na niektoré veci by som rád poukázal.

Islamské násilie

Pomaly sa blíži koniec roka a bude čas na štatistické bilancovanie, aké počty cudzincov do Európy natiekli počas roka 2015. Jeden milión sú tie nižšie odhady. Podľa riaditeľa migračného úradu Bernarda Priecela je to iba začiatok.

Angela Merkelová

Imigračná kríza sa vyostruje. Maximálne hlúpi predstavitelia Nemecka, ktorí s tak veľkou otvorenou náručou vítali davy cudzincov, až im cez tie ruky začali pretekať, tvrdo a nekompromisne tlačia na kvóty.

(Štrasburg, 10.9.2015) Európsky parlament dnes väčšinovo hlasoval za návrh uznesenia o migrácii a utečencoch v Európe. Podporil ním návrh Komisie, podľa ktorého má byť 160 000 imigrantov prerozdelených do členských štátov EÚ. Zároveň vyzval Komisiu na vytvorenie stáleho a záväzného systému pre prerozdeľovanie budúcich žiadateľov o azyl. Ide o tzv. povinné kvóty „na utečencov“, ktoré by platili aj pre ďalšie migračné vlny. Za hlasovali europoslanci za Smer a Most.

(Štrasburg, 9.9.2015) Európsky parlament dnes hlasoval o prerozdelení 40 000 údajných utečencov z Talianska a Grécka medzi členské štáty EÚ. Ide o tzv. dobrovoľné kvóty podľa dohody vlád členských štátov. Zajtra sa bude hlasovať o novom návrhu, ktorý predpokladá prerozdelenie ďalších 120 000 ľudí a ktorý dnes predstavil predseda Európskej komisie Jean Claude Junker. Vieme, ako dnes hlasovali europoslanci zo Slovenska.

imigranti prúdiaci do Európskej únie

Dnes sa v diskusii na Rádiu Slovensko stretli europoslanci Anna Záborská (KDH) a Boris Zala (SMER-SD). Keďže títo zradcovia európskej civilizácie hlasovali za kvóty, prišli tieto svoje nezmyselné postoje obhajovať. A ako to neraz býva v demokratických debatách zvykom, osoba s opačným názorom nebola prítomná.

Imigranti prúdiaci do Talianska

Nedávne antieurópske harašenie Európskej únie v podobe vnucovania kvót na prijímanie imigrantov medzi členské štáty sa stretáva s veľkým odporom. Síce, žiaľ, najmä iba názorovým, ale aj to je niečo.

Je smutné, že medzi novinármi, či rôznymi pseudoodborníkmi, nachádzať prejavy slabomyseľných protislovenských názorov.

Utečenecká bárkaEurópsky parlament prijal v stredu rezolúciu, ktorá žiada prijatie okamžitých opatrení na záchranu životov utečencov, ktorí sa snažia dostať do Európy cez Stredozemné more. Reaguje tak na tragédiu lodí s utečencami, pri ktorých stovky z nich zahynuli. Toto uznesenie okrem iného požaduje vypracovanie záväzných kvót zo strany Európskej komisie na rozdelenie žiadateľov o azyl medzi všetky členské štáty. Máme sa na Slovensku „tešiť“ na prídelové kvóty afrických azylantov?

Moslimskí imigranti v Európe(Brusel, 18.12.2014) Väčšina obyvateľov členských krajín EÚ odmieta súčasnú liberálnu podobu prisťahovaleckej politiky na úrovni EÚ, ale aj na úrovni členských štátov. Európania sú tiež stále viac nespokojní so štandardnými politickými stranami a Európskou úniou ako takou. Tieto údaje vyplývajú z najnovších prieskumov verejnej mienky Eurobarometra.

Sankcie proti Rusku

Európska únia vstúpila (zatiaľ len) do ekonomickej vojny proti Rusku. Dnes vstúpila do platnosti III. vlna ekonomických sankcií zo strany EÚ, zatiaľ najextenzívnejšia. Najprv to išlo pekne po masle. Prvá vlna sankcií bola schválená ľahko a rýchlo. Vybrané firmy na Slovensku sa nechali počuť, ako im to nevadí. No neskôr nielen na Slovensku, v Česku, ale i inde sa začali ozývať hlasy, že „odveta“ zo strany Ruska poškodí vážne ich biznis, a teda nech sú nejako odškodnení.

Jean-Claude JunckerVčerajším hlasovaním v Európskom parlamente bol luxemburský politik a kandidát európskych ľudovcov Jean-Claude Juncker zvolený za nového predsedu Európskej komisie, najvyššieho výkonného orgánu EÚ. Po desiatich rokoch tak na tomto poste nahradí Portugalčana Josého Manuela Barrosa, ktorého druhé funkčné obdobie skončí v novembri. Hlasovalo za neho 422 europoslancov, 250 proti nemu a 47 sa zdržalo. Kto je však Jean-Claude Juncker? Nechajme odpovedať jeho samotného.

EÚ láka Ukrajinu do chomúta(Brusel, 18.6.2014) Ukrajina obdržala prvých 250 miliónov eur peňažnej podpory od Európskej únie. „Stojíme na strane Ukrajiny a dokazujeme to konkrétnymi opatreniami. S ohľadom na finančnú a inú pomoc je toto iba začiatok,“ povedal v utorok v Bruseli eurokomisár pre rozširovanie EÚ Štefan Füle (Česká republika). Peniaze sú určené aj na rozvoj tzv. „občianskej spoločnosti“.

Marine Le PenOd štvrtka do nedele volili občania jednotlivých členských štátov Európskej únie svojich zástupcov do Európskeho parlamentu, ktorý patrí medzi menej významné orgány EÚ, ale ako jediný je priamo volený občanmi. Európania mali v týchto voľbách možnosť vyjadriť svoj postoj k súčasnému stavu EÚ. Teraz sú už známe takmer kompletné výsledky, ktoré z krajiny na krajinu dopadli rôzne, ale ich hlavným signálom je významný nárast národoveckých a euroskeptických síl. Najhlasnejšie sa ozvali Francúzi, Briti a Dáni.

Prezidenti Číny a RuskaRusko a Čína včera na Konferencii o interakcii a opatreniach na budovanie dôvery v Ázii (CICA) v Šanghaji podpísali dohodu o dodávkach plynu, podľa ktorých od roku 2018 do roku 2048 bude Rusko svojmu najväčšiemu susedovi dodávať 38 miliárd kubických metrov plynu ročne. Šéf Gazpromu Alexej Miller vyhlásil, že tento kontrakt má hodnotu 400 miliárd dolárov. Rusko sa obracia na východ, čo to znamená pre Európu?

František ŠebejFrantišek Šebej, ktorý vystriedal za svoj hviezdny život toľko politických strán, že by mohol byť skôr ich účtovným audítorom, ako politikom, rád vysiela do sveta, žiaľ iba v slovenčine, rôzne morálne apely. Naposledy svoju rozprávkovú tvár, á la zostarnutý Ratatouille, otrčil na YouTube kanál Most-Híd TV.

Vo videu varuje, že Európa sa stáva kvôli Rusku nebezpečným miestom, a preto apeluje, aby ľudia volili v eurovoľbách tie strany, ktoré sú za integráciu, namiesto tých, ktoré chcú „úniu rozmontovať“.

generál Georgios EpitideiosNapriek viacerým snahám systémových politikov a médií zdiskreditovať grécku nacionalistickú stranu Zlatý úsvit, sa táto politická strana opätovne zviditeľnila zverejnením svojej kandidátky pre májové voľby do Európskeho parlamentu. Medzi jej kandidátmi sú dvaja penzionovaní generáli gréckej armády. Tento fakt svedčí o tom, že podpora Zlatého úsvitu v Grécku naďalej rastie a to aj v tradične uznávaných ozbrojených silách. Podľa doterajších prieskumov by mali grécki národovci získať aspoň 2 mandáty europoslancov, po uverejnení tejto správy sa ich počet môže značne rozšíriť.

Európsky parlamentV druhej polovici mája tohto roku čakajú Európsku úniu voľby do Európskeho parlamentu, jediného unijného orgánu priamo voleného občanmi. Po piatich rokoch majú Európania opäť možnosť vyjadriť svoj názor na EÚ, jej politiku a európsku integráciu. Podľa prieskumov a odhadov vyzerá, že nás čakajú veľké zmeny a bezprecedentné výsledky v mnohých členských štátoch. Bude to predzvesť fundamentálnych zmien či dokonca zániku EÚ? A čo Slovensko?

Autobus Afrika plný imigrantovJe málo vecí, v ktorých pri porovnávaní s ostatnými členmi EÚ Slovensko vykazuje extrémne správanie, a zároveň môžeme byť na to hrdí. Takou drobnosťou je neuznanie Kosova, no pozvanie „prezidentky“ na aktuálny sumit je znakom toho, že aj tu sú z princípov topiace sa ľady.

Ale takou podstatnou črtou je naša imigrantská politika. Pri udeľovaní azylu dosahuje Slovensko dlhodobo veľmi nízke hodnoty. Aspoň tu dokážu naši politici zreflektovať dopady toho, že kedysi boli na naše územie vpustení „veštiaci Egypťania“ a výsledkom je, že sa s nimi trápime stále viac.

Martin SchulzDnes som narazil na komentár, ktorý vyzeral ako PR článok Richarda Sulíka. Prekvapila ma tam ale informácia, že predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz nemá ani maturitu a je vyučený predavač kníh. Nechce sa mi tomu veriť, preto sa snažím v rýchlosti túto informáciu overiť.

Sme často svedkami toho, ako býva Európska únia prezentovaná ako priame vyjadrenie celého európstva ako takého. Rôzne druhy správania bývajú častované frázami ako je to alebo nie je to európske, keď ide o vyjadrenie súladu s Európskou úniou.

Je škoda, ako v krajinách Európskej únie, ale najmä na Slovensku je nevyužitý potenciál v podobe negatívnych nálad voči Európskej únii.

Európsky parlament

Nikdy by mi nenapadlo, že Lisabonská zmluva prejde tak hladko. Vedel som, že Klausove obštrukcie nie sú také pevné, ako sa mnohí sebaklamne nádejali. Po vyriešení problému s Benešovými dekrétmi, Lisabonskej zmluve už nič nestojí v ceste a ľudia v Európskej únii tak vojdú do ďalšej etapy. Ako bude táto etapa vyzerať?

Európska únia mi pripadá stále viac a viac ako nástroj na likvidáciu európskych národov. Nielenže pretláča nadpráva homosexuálov do svojich členských štátov (homosexuáli nie sú schopní rozmnožovať sa), financie prerozdeľované od daňových poplatníkov členských štátov putujú a často dosť nezmyselne na neeurópske živly.

Zábava