Prázdna peňaženka

Prievan v peňaženke pozná snáď väčšina ľudí na Slovensku. V súčasnosti to majú veľmi ťažké najmä mladí ľudia a rodiny. Vyskúšali sme preto niekoľko rád a tie, ktoré sa osvedčili, vám teraz ponúkame ako inšpiráciu.

V prvom rade si musíme uvedomiť, že žijeme v konzumnej spoločnosti. To znamená, že zo všetkých strán počúvame o tom, čo všetko musíme nevyhnutne mať a sme neustále navádzaní k tomu, aby sme nakupovali veľa a často, hlavne nepotrebný tovar. V médiách nám prezentujú modlu zvanú ekonomika. Ak nerastie, máme sa zle. Ak rastie, máme sa rovnako zle, aj keď by to tak podľa ekonómov a politikov nemalo byť. Aby ekonomika rástla, je potrebné, aby sa stále viac a viac vyrábalo, predávalo a kupovalo. Ak si myslíte, že je to zlý systém, ktorý iba zbytočne vyčerpáva prírodné zdroje a ničí životné prostredie, nebudete ďaleko od pravdy. Ako teda čeliť konzumnej spoločnosti a šetriť peniaze a prírodné zdroje?

Nekupujte každú novinku

Potrebujete mať najnovšími technológiami nabitý tablet, keď ho používate aj tak iba na „fejsbukové“ klebetenie? Potrebujete naozaj ten nový mobilný telefón, keď z jeho neuveriteľných funkcií využívate iba telefonovanie a esemeskovanie? Prehodnocovaním našich vlastných nákupov sme dospeli k záveru, že viacerí z nás vyhodili stovky eur za tovar, ktorý sme použili len niekoľkokrát. Preto sa pri nákupe nielen tých drahších položiek vždy sami seba opýtajte, či ich skutočne potrebujete.

Majte prehľad o výdavkoch

Značné peňažné obnosy utrácame za tovary a služby, ktoré nepotrebujeme. Aby ste vy sami mohli zhodnotiť, kde plytváte, mali by ste si zostaviť peňažný denník. Zaznamenávajte si všetky vaše príjmy a výdavky. Následne budete môcť zhodnotiť a upraviť vaše výdavky. Mne a niektorým ďalším známym sa takto podarilo ušetriť niekoľko desiatok eur.

Zbavte sa drahých zlozvykov

Každý z nás, kto prestal s fajčením, našiel vo svojej peňaženke zrazu mesačne o 30 až 100 (!) € naviac. To sú čísla, ktoré nemožno ignorovať. Navyše sme sa všetci tešili aj lepšiemu zdraviu. Fajčenie však nie je jediným zlozvykom, ktorý sa oplatí zavrhnúť. Presedlaním z áut na bicykle možno pri ceste do práce ušetriť mesačne ďalšie eurá. Na škodu nie je ani takto získaná imunita voči dopravnej zápche. Ak však auto potrebujete a jazdite sám, skúste vytvoriť cestovnú komunitu a rozdeľte si cestovné náklady. Ďalšie všeobecné rady môžete nájsť v článku Prečo a ako myslieť a konať ekonomicko-environmentálne.

Nevolajte do bezvedomia

Ak máte čas denne míňať viac ako hodinu na telefonáty typu „ako sa máš, čo si robil, kde si bol,“ mali by ste prehodnotiť svoj denný režim a zaradiť doň niečo zmysluplnejšie. Ak vás takýmito telefonátmi obťažuje manželka alebo priateľka, mali by ste jej nájsť nejaké zamestnanie. Naučte sa používať telefón iba v nevyhnutných prípadoch. Všetko ostatné si nechajte pre osobnú komunikáciu, poprípade elektronickú poštu alebo iné bezplatné komunikačné prostriedky. Ľudia, ktorí mesačne platili 15 až 30 € za rôzne paušály, dokázali na základe týchto rád zraziť svoje telefónne výdavky na menej ako 2 – 3 € mesačne.

Prehodnoťte svoje voľnočasové aktivity

Nemusíte neustále vysedávať v baroch a platiť za obyčajnú minerálku niekedy aj viac ako 1,5 €. Existujú aj iné možnosti, ako sa stretávať so svojimi priateľmi. V priebehu mesiaca sme zistili, že aj ľudia, ktorí tieto podniky nenavštevujú tak často, míňajú v nich okolo 20 až 30 € mesačne. Keďže prichádza leto, bolo by vhodnejšie stretávať sa v parkoch, v lese, na ihriskách, kde možno okrem šetrenia vlastnej peňaženky urobiť aj niečo užitočné pre okolie a svoje zdravie. Zmena a vnímanie spoločenského života je kľúčovou úlohou, ktorá by mala ďalekosiahly dopad na všetko okolo nás.

Zhrnutie

Pre úspešný boj s konzumom je potrebné ignorovať všetky pútače, ktoré sa vám snažia vštiepiť do hlavy, čo všetko potrebujete. Neriaďte sa módou, ale vašimi nevyhnutnými potrebami. Zostavte si finančný denník a sami prehodnoťte, čo je zbytočné, kde sa dá ušetriť a do čoho investovať. Nenakupujte však iba podľa ceny, dbajte aj na kvalitu a pôvod výrobkov. Stretávajte sa s priateľmi na miestach, kde nebudete zbytočne míňať peniaze. Snažte sa spájať príjemné s užitočným.

Zábava