bankomatová karta v ohniKaždému vadia poplatky v banke. Je oveľa jednoduchšie, ako sa zdá, donútiť banky poplatky úplne zrušiť. Chce to len systematickú a silnú sociálnu akciu. V niektorých krajinách je bežné, že aj tzv. kamenné banky majú poplatky zadarmo. Prečo by to nemohlo byť aj na Slovensku? Dá sa to dosiahnuť dočasnou zmenou správania sa ľudí.

Väčšine ľudí chodí výplata od zamestnávateľa na účet v banke. Z neho si v priebehu mesiaca postupne podľa potreby človek vyberá hotovosť, uhrádza účty alebo s ňou platí v obchodoch ap. Banky vedia, koľko im stabilne zostáva financií k točeniu. A to aj robia. Peniaze na trhu úročia. Svojím klientom z toho dajú omrvinky a okrem toho ľudí ešte trestajú poplatkami za transakcie.

Riešenie je jednoduché: nenechajte banky točiť vaše peniaze! Hneď ako vám nabehnú na účet, si ich vyberte, uložte doma a čerpajte z nich priebežne. Naozaj je ale dôležité naučiť sa v tomto smere disciplíne, aby ste ich neminuli predčasne. Ak to urobí veľa ľudí, stane sa nasledovné:

  1. banky prídu o mnohé financie, ktorými mohli disponovať;
  2. okrem toho prídu aj o financie z niektorých poplatkov;
  3. no a výsledkom bude buď krach banky alebo zrušenie poplatkov a/alebo nárast úročenia.

Banky budú musieť totiž ľudí pragmaticky motivovať, aby sa správali opäť tak ako teraz – aby opäť nechávali svoje financie banke k dispozícii. Aby sme to mohli zdola docieliť, treba na to silnú sociálnu akciu a túto výzvu šíriť v čo najväčšom rozsahu. Preto šírte túto výzvu najrozsiahlejšie, ako sa dá.

Zábava