Ekonómia

Guy Kawasaki

Pojem start-up sa pre súčasnú mladú generáciu stal náhradou za výraz „americký sen“. Pod startupom si dnešní mladí predstavujú, že dostanú zaujímavý nápad, získajú pre to nadšených investorov a z večera do rána sa stanú multimilionármi, ak nie rovno miliardármi.

KóreaV riadkoch nižšie prinášame výpoveď o pracovných podmienkach vo fabrike spoločnosti Mobis v Tepličke nad Váhom pri Žiline, ktorá je súčasťou automobilového koncertu Hyundai Mobis. „Firma Mobis prišla do Žiliny súčasne s automobilkou KIA Motors asi pred siedmimi rokmi,“ začína svoj príbeh jeden zo zamestnancov: „Vyrába diely na automobily KIA a čiastočne aj HYUNDAI. Momentálne sa tu pracuje na 3 zmeny. Rozhodol som sa napísať svoje 1,5 ročné skúsenosti s prácou v tejto firme.“ Toto Svedectvo sa ku mne dostalo elektronickou poštou, avšak pre dodržanie pravidiel diskrétnosti meno odosielateľa zostane známe iba adresátovi.

Prázdna peňaženka

Prievan v peňaženke pozná snáď väčšina ľudí na Slovensku. V súčasnosti to majú veľmi ťažké najmä mladí ľudia a rodiny. Vyskúšali sme preto niekoľko rád a tie, ktoré sa osvedčili, vám teraz ponúkame ako inšpiráciu.

Potom, ako sa Pavol Kolesár rozhodol medzi prvými postaviť proti psychickému a fyzickému útlaku svojho kórejského zamestnávateľa, na svetlo sveta sa dostávajú ďalšie hrôzostrašné výpovede zamestnancov. Dve z nich Vám teraz sprostredkujeme.

konzumizmus

Máme krízu. Zamestnanosť ľudí je neistá. Bude rásť počet rodín a jednotlivcov, ktorí budú mať hlboko do vrecka. V tomto článku budeme nabádať k striedmosti, vyspelý svet totiž podľahol konzumizmu. Mnoho odborníkov sa domnieva, že ľudia disponujú dostatkom financií, len ich iracionálne míňajú, a tak sa dostávajú do ekonomických problémov. Nasledujúce rady by mali byť pre takých ľudí inšpiráciou.

Z kampane „Nie je nám to po chuti“Logo Fair TradeV posledných týždňoch zasiahla Slovensko masová reklama propagujúca slogan „Nie je nám to po chuti“. Zapojili sa do nej mnohé verejne známe a neraz aj populárne osoby. Cieľom kampane je spropagovať myšlienku, no v prvom rade biznis s názvom „Fair Trade“.

Zábava