Ekonómia

Guy Kawasaki

Pojem start-up sa pre súčasnú mladú generáciu stal náhradou za výraz „americký sen“. Pod startupom si dnešní mladí predstavujú, že dostanú zaujímavý nápad, získajú pre to nadšených investorov a z večera do rána sa stanú multimilionármi, ak nie rovno miliardármi.

KóreaV riadkoch nižšie prinášame výpoveď o pracovných podmienkach vo fabrike spoločnosti Mobis v Tepličke nad Váhom pri Žiline, ktorá je súčasťou automobilového koncertu Hyundai Mobis. „Firma Mobis prišla do Žiliny súčasne s automobilkou KIA Motors asi pred siedmimi rokmi,“ začína svoj príbeh jeden zo zamestnancov: „Vyrába diely na automobily KIA a čiastočne aj HYUNDAI. Momentálne sa tu pracuje na 3 zmeny. Rozhodol som sa napísať svoje 1,5 ročné skúsenosti s prácou v tejto firme.“ Toto Svedectvo sa ku mne dostalo elektronickou poštou, avšak pre dodržanie pravidiel diskrétnosti meno odosielateľa zostane známe iba adresátovi.

Potom, ako sa Pavol Kolesár rozhodol medzi prvými postaviť proti psychickému a fyzickému útlaku svojho kórejského zamestnávateľa, na svetlo sveta sa dostávajú ďalšie hrôzostrašné výpovede zamestnancov. Dve z nich Vám teraz sprostredkujeme.

konzumizmus

Máme krízu. Zamestnanosť ľudí je neistá. Bude rásť počet rodín a jednotlivcov, ktorí budú mať hlboko do vrecka. V tomto článku budeme nabádať k striedmosti, vyspelý svet totiž podľahol konzumizmu. Mnoho odborníkov sa domnieva, že ľudia disponujú dostatkom financií, len ich iracionálne míňajú, a tak sa dostávajú do ekonomických problémov. Nasledujúce rady by mali byť pre takých ľudí inšpiráciou.

Z kampane „Nie je nám to po chuti“Logo Fair TradeV posledných týždňoch zasiahla Slovensko masová reklama propagujúca slogan „Nie je nám to po chuti“. Zapojili sa do nej mnohé verejne známe a neraz aj populárne osoby. Cieľom kampane je spropagovať myšlienku, no v prvom rade biznis s názvom „Fair Trade“.

Zábava