Ekonómia

Guy Kawasaki

Pojem start-up sa pre súčasnú mladú generáciu stal náhradou za výraz „americký sen“. Pod startupom si dnešní mladí predstavujú, že dostanú zaujímavý nápad, získajú pre to nadšených investorov a z večera do rána sa stanú multimilionármi, ak nie rovno miliardármi.

Cigáni v StrážskomMinulý týždeň bola časť spoločnosti šokovaná „štúdiou“ z dielne INESS a na ňu nadväzujúcim videom, z ktorého sa divák dozvedá informáciu, ktorá mu chce vsugerovať, že cigáni stoja verejné financie menej než 0,3 %. V propagačnom videu sa malé cigánča kŕmi rezňom, pričom je naň hľadené ako na príživníka. Zároveň sa vo videu vymenúvajú ďalšie profesie a spoločenské skupiny, ktoré sú hradené z verejných zdrojov, pričom je na záver dodané, aby ľudia v sebe neživili predstavu, že živia iba Rómov.

Doláre

Napriek tomu, že Spojené štáty americké sú priamo či nepriamo zodpovedné za množstvo vojenských konfliktov a amerikanizmus ako životný štýl vedie našu civilizáciu do priepasti, ekonomicky zostávajú Spojené štáty veľmocou, ktorú jednoducho nie je možné pri geopolitickom plánovaní prehliadať.

KóreaV riadkoch nižšie prinášame výpoveď o pracovných podmienkach vo fabrike spoločnosti Mobis v Tepličke nad Váhom pri Žiline, ktorá je súčasťou automobilového koncertu Hyundai Mobis. „Firma Mobis prišla do Žiliny súčasne s automobilkou KIA Motors asi pred siedmimi rokmi,“ začína svoj príbeh jeden zo zamestnancov: „Vyrába diely na automobily KIA a čiastočne aj HYUNDAI. Momentálne sa tu pracuje na 3 zmeny. Rozhodol som sa napísať svoje 1,5 ročné skúsenosti s prácou v tejto firme.“ Toto Svedectvo sa ku mne dostalo elektronickou poštou, avšak pre dodržanie pravidiel diskrétnosti meno odosielateľa zostane známe iba adresátovi.

Prázdna peňaženka

Prievan v peňaženke pozná snáď väčšina ľudí na Slovensku. V súčasnosti to majú veľmi ťažké najmä mladí ľudia a rodiny. Vyskúšali sme preto niekoľko rád a tie, ktoré sa osvedčili, vám teraz ponúkame ako inšpiráciu.

telemarketingKaždý sa už stretol s tým, že mu volalo neznáme číslo. Po zodvihnutí sa ozve hlas, príjemným neutrálnym tónom sa predstaví – vybľaboce zopár nadiktovaných fráz a následne ide k veci: ponúkne nejaký produkt alebo službu.

Ako sa vtedy ľudia správajú a ako by sa správať mali? Reč je o telemarketingu. 3. diel zo série článkov zameraných na základy ekonomickej gramotnosti.

Potom, ako sa Pavol Kolesár rozhodol medzi prvými postaviť proti psychickému a fyzickému útlaku svojho kórejského zamestnávateľa, na svetlo sveta sa dostávajú ďalšie hrôzostrašné výpovede zamestnancov. Dve z nich Vám teraz sprostredkujeme.

bankomatová karta v ohniKaždému vadia poplatky v banke. Je oveľa jednoduchšie, ako sa zdá, donútiť banky poplatky úplne zrušiť. Chce to len systematickú a silnú sociálnu akciu. V niektorých krajinách je bežné, že aj tzv. kamenné banky majú poplatky zadarmo. Prečo by to nemohlo byť aj na Slovensku? Dá sa to dosiahnuť dočasnou zmenou správania sa ľudí.

konzumizmus

Bez ohľadu na to, ako to prijmeme, podľa všetkého sa zdá, že rok 2010 bude z ekonomického hľadiska ešte horší v porovnaní s rokom 2009. Nezamestnanosť sa bude zvyšovať. Bude rásť počet rodín a jednotlivcov, ktorí budú mať hlboko do vrecka. Preto sme sa rozhodli pre vás pripraviť sériu stručných motivačných článkov zameraných na základy ekonomickej gramotnosti. Tento prvý z nich bude nabádať k striedmosti, k antikonzumizmu, ktorému „vyspelý“ svet podľahol. Väčšina odborníkov sa totiž chladne domnieva, že ľudia disponujú dostatkom financií, len ich iracionálne míňajú a tak sa dostávajú do úzkych. Takže nech nasledujúce rady v bodoch sú pre vás inšpiráciou. Je na vás, čo si vezmete k srdcu.

Z kampane „Nie je nám to po chuti“Logo Fair TradeV posledných týždňoch zasiahla Slovensko masová reklama propagujúca slogan „Nie je nám to po chuti“. Zapojili sa do nej mnohé verejne známe a neraz aj populárne osoby. Cieľom kampane je spropagovať myšlienku, no v prvom rade biznis s názvom „Fair Trade“.

Zábava