Ekonómia

Guy Kawasaki

Pojem start-up sa pre súčasnú mladú generáciu stal náhradou za výraz „americký sen“. Pod startupom si dnešní mladí predstavujú, že dostanú zaujímavý nápad, získajú pre to nadšených investorov a z večera do rána sa stanú multimilionármi, ak nie rovno miliardármi.

Cigáni v StrážskomMinulý týždeň bola časť spoločnosti šokovaná „štúdiou“ z dielne INESS a na ňu nadväzujúcim videom, z ktorého sa divák dozvedá informáciu, ktorá mu chce vsugerovať, že cigáni stoja verejné financie menej než 0,3 %. V propagačnom videu sa malé cigánča kŕmi rezňom, pričom je naň hľadené ako na príživníka. Zároveň sa vo videu vymenúvajú ďalšie profesie a spoločenské skupiny, ktoré sú hradené z verejných zdrojov, pričom je na záver dodané, aby ľudia v sebe neživili predstavu, že živia iba Rómov.

Doláre

Napriek tomu, že Spojené štáty americké sú priamo či nepriamo zodpovedné za množstvo vojenských konfliktov a amerikanizmus ako životný štýl vedie našu civilizáciu do priepasti, ekonomicky zostávajú Spojené štáty veľmocou, ktorú jednoducho nie je možné pri geopolitickom plánovaní prehliadať.

KóreaV riadkoch nižšie prinášame výpoveď o pracovných podmienkach vo fabrike spoločnosti Mobis v Tepličke nad Váhom pri Žiline, ktorá je súčasťou automobilového koncertu Hyundai Mobis. „Firma Mobis prišla do Žiliny súčasne s automobilkou KIA Motors asi pred siedmimi rokmi,“ začína svoj príbeh jeden zo zamestnancov: „Vyrába diely na automobily KIA a čiastočne aj HYUNDAI. Momentálne sa tu pracuje na 3 zmeny. Rozhodol som sa napísať svoje 1,5 ročné skúsenosti s prácou v tejto firme.“ Toto Svedectvo sa ku mne dostalo elektronickou poštou, avšak pre dodržanie pravidiel diskrétnosti meno odosielateľa zostane známe iba adresátovi.

Prázdna peňaženka

Prievan v peňaženke pozná snáď väčšina ľudí na Slovensku. V súčasnosti to majú veľmi ťažké najmä mladí ľudia a rodiny. Vyskúšali sme preto niekoľko rád a tie, ktoré sa osvedčili, vám teraz ponúkame ako inšpiráciu.

Gréci štrajkujúPotom ako sa ekonomika Grécka ocitla na pokraji bankrotu, rozpútala sa debata o tom, či členské štáty EÚ majú Grécku finančne pomôcť, alebo ich nechať zbankrotovať. Slovensko v pomere k HDP poskytuje najviac. Ekonómovia obviňujú za kolaps gréckej ekonomiky budovanie sociálneho blahobytu.

telemarketingKaždý sa už stretol s tým, že mu volalo neznáme číslo. Po zodvihnutí sa ozve hlas, príjemným neutrálnym tónom sa predstaví – vybľaboce zopár nadiktovaných fráz a následne ide k veci: ponúkne nejaký produkt alebo službu.

Ako sa vtedy ľudia správajú a ako by sa správať mali? Reč je o telemarketingu. 3. diel zo série článkov zameraných na základy ekonomickej gramotnosti.

Potom, ako sa Pavol Kolesár rozhodol medzi prvými postaviť proti psychickému a fyzickému útlaku svojho kórejského zamestnávateľa, na svetlo sveta sa dostávajú ďalšie hrôzostrašné výpovede zamestnancov. Dve z nich Vám teraz sprostredkujeme.

bankomatová karta v ohni Snáď každému vadia poplatky v banke. Je oveľa jednoduchšie, ako sa zdá, donútiť banky poplatky úplne zrušiť. Chce to len systematickú a silnú sociálnu akciu.

Jediná banka, ktorá na Slovensku razí politiku nulových poplatkov, je tzv. virtuálna banka s názvom mBank. Jej negatívom ale je, že stále neumožňuje zahraničné transakcie. V niektorých krajinách je ale bežné aj pre tzv. kamenné banky, že majú poplatky zadarmo.

konzumizmus

Bez ohľadu na to, ako to prijmeme, podľa všetkého sa zdá, že rok 2010 bude z ekonomického hľadiska ešte horší v porovnaní s rokom 2009. Nezamestnanosť sa bude zvyšovať. Bude rásť počet rodín a jednotlivcov, ktorí budú mať hlboko do vrecka. Preto sme sa rozhodli pre vás pripraviť sériu stručných motivačných článkov zameraných na základy ekonomickej gramotnosti. Tento prvý z nich bude nabádať k striedmosti, k antikonzumizmu, ktorému „vyspelý“ svet podľahol. Väčšina odborníkov sa totiž chladne domnieva, že ľudia disponujú dostatkom financií, len ich iracionálne míňajú a tak sa dostávajú do úzkych. Takže nech nasledujúce rady v bodoch sú pre vás inšpiráciou. Je na vás, čo si vezmete k srdcu.

Z kampane „Nie je nám to po chuti“Logo Fair TradeV posledných týždňoch zasiahla Slovensko masová reklama propagujúca slogan „Nie je nám to po chuti“. Zapojili sa do nej mnohé verejne známe a neraz aj populárne osoby. Cieľom kampane je spropagovať myšlienku, no v prvom rade biznis s názvom „Fair Trade“.

Zábava