V stredu sa nechal počuť Mikuláš Horváth z Únie Rómov Slovenska o tom, ako: „Pani Radičová má silné sociálne cítenie.“ Horváth verí tomu, že pomôže nielen Rómom. „Ak sa stane prezidentkou, môže podať také návrhy, ktoré pomôžu nezamestnaným, najmä Rómom, na ktorých kríza dopadla najviac a zhoršila ich sociálne postavenie. Sú ešte chudobnejší a hladnejší.“

Hlad cítiť aj z pána Horvátha. Keď Mikuláš Horváth v r. 2003 kandidoval za prezidenta, uviedol, že má „stredoškolské ekonomické vzdelanie“. Jeho vyjadrenia ale neodzrkadľujú ani úroveň základnej školy. Už tam sa žiaci stretávajú s informáciami, ktoré hovoria o poslaní prezidenta SR. Presne to vymedzuje Čl. 102 Ústavy SR. Treba byť veľmi „chudobným a hladným“, aby sme medzi jednotlivými bodmi našli legislatívnu iniciatívu.

Skrátka, argument podpory Radičovej za prezidentku zo strany Únie Rómov Slovenska stojí na veľmi zakalenej vode.

Horváth ako na objednávku skritizoval súčasnú Ficovu vládu pre zákon o aktivačných prácach, ktorý sprísnil podmienky, a preto, že nepomáha temer vôbec Rómom. A ďalej Mikuláš Horváth vyhlásil: „Ale oni zrejme nemajú záujem, nech tu pozdochýname. Ale my nebudeme zdochýnať. Dokážeme, že prežijeme aj Armagedon.“

Svoje predstavy o riešení rómskeho problému zaklincoval však slovami: „Keby nám vláda dala 50 miliónov korún (1,66 mil. €), tak vytvoríme pracovné príležitosti pre sto ľudí na päť rokov.“ Vraj na list v tomto duchu Fico dodnes neodpovedal.

Takúto požiadavku musí totiž mať problém rozdýchať aj postkomunistický sociálny demokrat. „Dajte nám 50 miliónov a my vytvoríme pracovné miesta...“ Tak to je silná káva. Za aký druh práce by malo 100 Rómov dostávať 5 rokov zhruba minimálnu mzdu, sa od politického virtuóza Mikuláša Horvátha Slovensko nedozvedelo.

Zábava