Politológ Grigorij Mesežnikov po napadnutíTento týždeň je pestrý. Počmáraný pamätník Jozefa Tisa, chytení údajní vrahovia Daniela Tupého a k tomu podivným spôsobom napadnutý Grigorij Mesežnikov údajne za to, že je Žid. Grigorij Mesežnikov je politológom, ale najmä prezidentom Inštitútu pre verejné otázky (IVO).

Podľa štatistík je Grigorij Mesežnikov „najcitovanejší expert za rok 2007“. V roku 2006 bol tretí, ale to len pre jeho niekoľko mesačnú zahraničnú stáž.

V utorok, keď išiel Mesežnikov do práce, ho v podnapitom stave napadol doteraz netrestaný Marek U. „Pýtal sa, či som rabín. Asi ma spoľahlivo identifikoval ako Žida,“ povedal Mesežnikov SME. Politológovi bránil v ceste, vraj mu nadával, že je Žid a udrel ho do tváre. Mesežnikov je rád, že sa mu po páde okuliare nerozbili.

Ľudia okolo slovne vyzývali útočníka, aby prestal a jeden chlapec sa rozhodol útočníka zastaviť. Dotyčný sa tak začal orientovať na neho. Mesežnikov zavolal políciu a čomu sa čuduje aj sám Mesežnikov, dotyčný sa nevytratil, ale na políciu počkal. Mesežnikov predpokladá, že útočník ho nepoznal ako politológa, ale ho len z výzoru identifikoval ako žida.

Tento incident nezabudla odsúdiť vláda SR: „Vláda zásadne odmieta akékoľvek prejavy antisemitizmu, tento principiálny postoj sa prejavuje aj v aktivitách, ktoré vyvíja v súvislosti s pripomínaním si hrôz holokaustu,“ povedala premiérova hovorkyňa Silvia Glendová.

Z informácií, ktoré máme, vraj Mesežnikov iba skrížil podnapitému Marekovi cestu, čo ho vyprovokovalo, pričom si to s ním „vydiskutoval“ nad rámec bežnej slušnosti. Zachoval by sa tak, zrejme, voči hocikomu. Marek U. ostal na „mieste činu“ preto, lebo si nebol vedomý, že by spravil niečo také strašné, že sa musí pred políciou skrývať.

Mesežnikovi zrejme nevznikla žiadna škoda – nerozbili sa mu ani okuliare. Dokonca sa zdá, že mu nebolo ani nijako ublížené na zdraví. Zdá sa, že celý prípad je viac nafúknutý ako reálne vážny.

Zábava