Politológ Grigorij Mesežnikov po napadnutíTento týždeň je ozaj pestrý. Počmáraný pamätník Jozefa Tisa, chytení údajní vrahovia Daniela Tupého a k tomu podivným spôsobom napadnutý Grigorij Mesežnikov za to, že je Žid. Grigorij Mesežnikov je politológom, ale najmä prezidentom Inštitútu pre verejné otázky (IVO). Tento inštitút sa zaoberá skúmaním myslenia slovenskej spoločnosti a Židia v ňom podľa všetkého majú disproporčné zastúpenie. Podobný inštitút mal Goebbels pod svojím ministerstvom. Z výsledkov rôznych analýz sa dajú nastaviť efektívnejšie formy ovplyvňovania verejnej mienky ako aj celkové ovplyvňovanie hodnôt spoločnosti. Na Slovensku to má na starosti sovietsky Žid Grigorij Mesežnikov.

Podľa štatistík je Grigorij Mesežnikov „najcitovanejší expert za rok 2007“. V roku 2006 bol tretí, ale to len pre jeho niekoľko mesačnú zahraničnú stáž.

V utorok, keď išiel Mesežnikov do práce, ho v podnapitom stave napadol doteraz netrestaný Marek U. „Pýtal sa, či som rabín. Asi ma spoľahlivo identifikoval ako Žida,“ povedal Mesežnikov SME. Politológovi bránil v ceste, nadával mu, že je Žid a udrel ho do tváre. Mesežnikov je rád, že sa mu po páde okuliare nerozbili. Ľudia okolo slovne vyzývali útočníka, aby prestal a jeden chlapec sa rozhodol útočníka zastaviť. Páchateľ sa tak začal orientovať na neho. Mesežnikov zavolal políciu a čomu sa čuduje aj sám Mesežnikov, páchateľ sa nevytratil, ale na políciu počkal. Mesežnikov predpokladá, že útočník ho nepoznal ako politológa, ale ho len z výzoru identifikoval ako žida.

Tento útok, ktorý síce mal národnostný motív, inak by bol úplne rutinného charakteru, nezabudla odsúdiť vláda SR: „Vláda zásadne odmieta akékoľvek prejavy antisemitizmu, tento principiálny postoj sa prejavuje aj v aktivitách, ktoré vyvíja v súvislosti s pripomínaním si hrôz holokaustu,“ povedala premiérova hovorkyňa Silvia Glendová.

Mnohí ľudia si kladú otázniky, čo má znamenať „táto fraška“? Na Rybnom námestí v centre Bratislavy, cez ktoré prejdú denne možno aj stovky Židov, zrazu inak seriózne vyzerajúci plešivejúci mladík „v podnapitom stave“ napadne práve Mesežnikova a čo je úplnou novinkou pre takéto útoky, páchateľ počká, kým ho nezaistí polícia. Mesežnikov je zvyknutý, že mu ľudia nadávajú do špinavých, prašivých a kadejakých Židov na diskusných fórach, takže psychická ujma mu spôsobená nebola. Fyzické zranenia neutrpel žiadne. Dokonca si ani nemusí vymeniť okuliare, takže aj majetková ujma nulová. Vznikla opäť len pôda pre masmediálne vytváranie stále aktuálnej „protižidovskej hrozby“ na Slovensku.

Zábava