futbal, šovinizmus,Dňa 30. januára 2008 sa odohral v Dunajskej Strede prípravný zápas medzi celkami Artmedie Petržalka a maďarského Ferencváros-u Budapešť. Do mesta na južnom Slovensku meralo cestu množstvo fanúšikov maďarského celku. Údaje o ich počte sa líšia, no každopádne ich prišlo viac, než na niektoré slovenské ligové zápasy.

Na tom, že prišli, by nebolo nič zlé. Až na to, ako sa prezentovali počas zápasu. Všetky podstatné fakty sú zachytené na videu, ktoré si sami natočili a zostrihali:

http://www.youtube.com/v/gaOOmTNhteo&rel=1

Hneď na úvod vidíme mapu „veľkého Uhorska“, ktoré samozrejme zahŕňa aj územie Slovenska. Aby sme sa spočiatku nepozerali len na „holé“ fotky, sledovanie nám „spríjemňuje“ akási maďarská pesnička. Rozumel som z nej snáď len jediné slovo. Trianon. To mi stačilo, ďalej nemalo význam sa ňou zaoberať, veď bolo jasné o čo ide. A tak v rytme tohto divného čardášu som postupne sledoval ako sa najprv len škrtala slovenská zástava, neskôr aj „v priamom prenose“ pálila. Nie je to tak dávno, čo sa na YouTube objavilo video, s podobným obsahom, len sa jednalo o maďarskú zástavu, ktorá sa menila na popol. A bol oheň na streche.

Maďarská vláda žiadala našu o zaujatie oficiálneho stanoviska a riešenie tohto problému na vládnej úrovni. Noviny, rádio i televízia boli plné tohto incidentu. Slovenská vláda teda splnila maďarskú požiadavku a video odsúdila. Prečo to spomínam? Pretože na tomto videu sa pálila tentokrát naša zástava. A nepálili ju žiadni maskovaní mladíci (len s domyslenou identitou) na neznámom mieste, ale konkrétni ľudia, ktorí sa nachádzali na futbalovom štadióne v Dunajskej Strede.

A mlčí sa. Je zaujímavé, že naše média si túto „kauzu“ takmer vôbec nevšímajú. Veľmi, veľmi zjednodušene povedané, keď spraví niečo Slovák, poďme ho odsudzovať (aj keď právom), ale keď spraví niečo Maďar a ešte k tomu na Slovensku, budeme mlčať. Žeby v tom mal niekto prsty? Ťažko povedať.

Len jedno mi nejde do hlavy. Nedávno sme boli svedkami inej aféry. Kazašskú novinárku Balli Marzecovú, policajti, dovolím si to nazvať po vzhliadnutí videí, brutálnym spôsobom „spacifikovali“. Na ohlásenej demonštrácii na Hodžovom námestí vystupovala proti kazašskému prezidentovi, ktorý bol u nás na návšteve. Nechcem tento raz rozoberať, koho si to len k nám pozývame, resp. koho to navštevujeme. Preto späť k podstatnému.

Prečo sa zasiahlo proti tejto zástankyni kazašskej opozície? Pretože údajne vykrikovaním do megafónu rušila slovenskú hymnu! Nejako mi to hlava neberie, ale dajme tomu (veľmi ťažko sa mi to píše). Chúďa, žieňa, odviedli ju ako ten najväčší dobytok. A nám sa tu teraz 50 kilometrov od hlavného mesta páli pod nosom slovenská zástava, stovky hrdiel vykrikujú protislovenské heslá, vešajú transparent s textom: „Maďarsku nemôže nič odrezať hranice, ani Trianon“ a nič sa nedeje. Polícia nezasahuje, veď nemá dôvod: „Odohrali sa iba mierne výtržnosti, pri ktorých musela zasahovať polícia. Správanie fanúšikov však výraznejším spôsobom nenarušilo verejný poriadok, a preto nebol dôvod na ich predvedenie na políciu,“ uviedla zástupkyňa trnavskej policajnej hovorkyne Mária Linkešová.

Ľudia mlčia, médiá mlčia, a tak mlčia aj politici. Prečo? Keď máme vo vláde „národniarov“? Sám pán premiér chce posilňovať u Slovákov vlastenectvo a národné cítenie. Chceme stavať sochy Svätopluka ap. Skvelé, ale na čo to všetko, keď si aj tak doslova necháme šliapať po hlavách?

(Redakčne krátené. Ďakujeme čitateľovi za jeho svedectvo.)

Zábava