NR SR

Včera, v deň 63. výročia smrti Stalina sa na Slovensku odohrali voľby. S pomerne vysokou účasťou, takmer 60 %. S výsledkami určite nikto nerátal. Z 8 percentného výsledku Strany Mariana Kotlebu ĽSNS azda zabehlo najväčšiemu počtu „osvietených“.

Podobne prekvapil aj Boris Kollár, ktorý vzhľadom na krátky čas vstupu do politiky so 6,6 % dosiahol tiež mimoriadny úspech.

Mňa osobne prekvapilo aj to, že KDH s 4,9 % ostalo pred bránami parlamentu a SDKÚ-DS s 0,3 % zhorelo na plnej čiare – toto je strana, ktorá ani nešla do koša, rovno skončila v spaľovni.

Maďari obišli najhoršie. Naštvaný Bugár páli svoj Most a je možné, že bude takým jazýčkom na váhach, ktorý spôsobí nové voľby. Kiež by kvôli tomu obišiel na sucho a získal 4,99 %.

Svoje korupčné správanie potrvrdila tak nejedna agentúra zameraná na predvolebné prieskumy. Vysoké preferencie strany Sieť a Skok, nízke preferencia pre Kollára a Kotlebu jasne dokazujú, ako sú tieto agentúry skorumpované.

Ľudia jednoznačne začali preferovať strany, ktoré v témach dávajú jasné a priame stanoviská a nechodia okolo horúcej kaše. Tí, čo to nerobili, výrazne prepadli.

Richard Sulík, ktorý si ešte nedávno počas medzištátnych rokovaní vykladal tlstú peňaženku na stôl a telefonoval pri tom. A ktorému tak vadil dvojkríž na soche Svätopluka, že sa musela táto socha zmeniť v puklicu, tak tento človek je celý dychtivý ako malé dieťa po tom, že bude premiér.

Najväčším pozitívom týchto volieb je, že do parlamentu sa dostali 3 ako tak národovecké strany, a tak po dlhom čase národovecké hlasy neprepadali vo veľkom, ale naopak, výrazne vzrástli.

Každá z týchto strán má svoje špecifiká: Kotlebova ĽSNS je skôr pre ľavicovo orientovaných ľudí, vďaka postojom proti NATO získavajú aj hlasy komunistov, strana Sme rodina Borisa Kollára má zas skôr pravicovú alebo stredopravú orientáciu a Slovenská národná strana sa pohybuje niekde v strede, čím získava najväčší koaličný potenciál.

Samozrejme, je tu veľa rizík, či si tieto tri strany aspoň udržia tento volebný potenciál. U SNS nie je jasné financovanie a či SNS nebude slúžiť ako počas Slotu len na vládny biznis. Zároveň tejto strane chýbajú odborníci a výraznejšie tváre.

Boris Kollár je zas politický začiatočník, nemá žiadne štruktúry, otázne sú tiež seriózne vízie. Chýbajú mu tiež ľudia. Výnimkou je azda Milan Krajniak, ktorý však odstúpil z postu poradcu pre rómsku kriminalitu počas Radičovej vlády pre kauzu Gorila. Krajniak mal podľa spisu Gorila patriť medzi členov prezídia Fondu národného majetku, ktorí hlasujú podľa požiadaviek Penty.

S Kotlebovcami nie je žiadna z budúcich parlamentných strán sa ochotná zatiaľ baviť, ale to by im mohlo iba pomôcť. Jej rizikom sú chýbajúce ďalšie väčšie osobnosti, ale uvidíme, snáď sa z nových poslancov nejaké vykrešú.

Najväčším rizikom pre tieto strany sa však môže stať malichernosť. Dnes vidíme, že národovectvo má veľmi široký volebný potenciál. Ak sa ľudia z týchto strán budú hašteriť a navzájom osočovať, potopia sa navzájom. Preto by pre nich malo byť prioritou stretnúť sa a uzavrieť pakt o neútočení. Iba tak môžu naďalej rásť. Každá zo strán loví iného voliča a tak pre seba nepredstavujú takú konkurenciu, ako by si mohli myslieť.

Vývoj budeme sledovať, ale teraz, prvé týždne sa budeme môcť zabávať na hysterických facebookových statusoch a novinových titulkoch o tom, ako niektorí chcú utiecť zo strachu z krajiny, ako do parlamentných poslaneckých lavíc napochodujú vraždiace nacistické komandá a ako pri každom Kotlebovom vyjadrení majú pocit, že už cítia plyn. A tiež, ako sa so strachom otáčajú vždy, keď počujú ísť hoci iba električku.

Príjemnú zábavu.

Zábava