Anarchizmom za svetlé zajtrajšky!Šialenstvo je niekedy neobvykle definované ako opakované robenie tej istej činnosti za očakávania rozdielnych výsledkov. Podobne by sme lož mohli označiť za opakované tvrdenie toho istého bez ohľadu na poznanie protichodných skutočností. Skutočne, ak niekto hlása vedome nepravdu, je to klamár. Ale ak hlása nepravdu nevedome, je zase hlupák. A preto tá večná dilema: klamár alebo hlupák? Takéto úvahy vo mne vzbudila organizácia „Bratislava bez náckov“ po tom, čo som si prečítal o ich pripravovanej blokáde Pochodu za samostatné Slovensko 14. marca.

„Bratislava bez náckov“ sa ako správna súčiastka „občianskej spoločnosti“ v liberálnej demokracii zaoberá hlavne obmedzovaním práv ľudí s inými názormi. Aj tento rok vyzýva k blokáde pochodu slovenských nacionalistov, ktorý sa má odohrať 14. marca v Bratislave. Blokádu už tradične podporia plejády ľudskoprávnych aktivistov, politikov, novinárov, skrátka všetci tí, ktorí majú plné ústa odsúdenia voči blokádam napr. pochodu sodomitov. Veru, čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi.

Ale ako to už pri „antifašistických“ akciách býva, nezaobídu sa bez šírenia nezmyslov o histórii. S čistým svedomím môžeme hovoriť priamo o lžiach, pretože organizátori a ich podporovatelia mylnosť svojich tvrdení s istotou poznajú.

A hoci je blokáda propagovaná viacerými spôsobmi, o jej ideovej podstate sa veľa nedozvieme. Na sociálnej sieti Facebook sa o tomto podujatí píše pár stručných viet, a to tiež iba v anglickom a nemeckom jazyku, v slovenčine, nevedno prečo, nie. A aby nebolo srandy málo, tieto cudzojazyčné verzie sa navzájom líšia.

Podľa anglickej verzie majú zlí „náckovia“ oslavovať vznik pro-fašistického Slovenského štátu a Jozefa Tisu. V nemčine sa zase čitateľ dozvie, že oslavujú už aj vstup Wehrmachtu na československé územie a založenie autoritatívneho slovenského stavovského štátu (?). Dokonca tento štát mal vzniknúť až po okupácii Česka nemeckou armádou, hoci to bolo naopak, ale historické detaily bokom.

Ďalej sa dozvedáme, že Jozef Tiso je zodpovedný za zavraždenie 70 000 Židov, Rómov, homosexuálov a politických odporcov. Podľa propagačného videa boli dokonca deportovaní do koncentračných táborov. Sú známe transporty Židov, ale o transportoch ľudí zo Slovenska preto, že boli Rómami alebo homosexuálmi, nevedno. Ide o nové objavy alebo „antifašistické“ lži?

Žiaľ, autor týchto krátkych cudzojazyčných textov nevysvetlil, akú mohol mať Tiso zodpovednosť za smrť 70 000 deportovaných Židov. Veď asi 14 000 bolo podľa oficiálnej histórie deportovaných až po povstaní, ktoré dopadlo fiaskom, keď práve Tiso a slovenská vláda stratili kontrolu nad územím a Nemci, ktorí sem vďaka povstalcom prišili, ignorovali napríklad aj dovtedy udelené židovské výnimky.

Nemajú tu potom zodpovednosť skôr povstalci, že sem Nemcov predčasne privolali svojou nezvládnutou partizánčinou? Ale nie je práve povstanie udalosťou, ktorú organizácia „Bratislava bez náckov“ a jej podporovatelia oslavujú? Hoci zapríčinila deportácie Židov? Hoci v čase, kedy sa už o osudoch deportovaných podľa väčšiny historikov dávno vedelo, čo však nemožno povedať o roku 1942?

Komické je takisto „zapájanie“ homosexuálov do výpočtu údajných obetí, za ktoré je Jozef Tiso zodpovedný, aj keď nikto, zjavne okrem „Bratislavy bez náckov“, netvrdí, že by tu boli vtedy homosexuáli pre svoju homosexualitu vraždení. Za Slovenského štátu, rovnako ako predtým za Masarykovej ČSR a potom za ČSR v sovietskej zóne vplyvu, bola sodomia trestným činom. Identická situácia bola v USA a u európskych demokraticko-koloniálnych spojencov ako Francúzsko alebo Veľká Británia.

Tieto veľmoci zároveň nemali problém posvätiť povojnové deportácie miliónov Nemcov z území, kde už nemali byť vítaní, pri ktorých desaťtisíce, ak nie státisíce (kto vôbec zráta tieto obete?) zahynuli. Ktorá hlava ktorého štátu za ich smrť nesie zodpovednosť?

A nakoniec, najvtipnejšie na celej veci je to, že Pochod za samostatné Slovensko nie je o Židoch, homosexuáloch a ani o deportáciách. Podľa jeho internetovej stránky organizátori chcú protestovať proti strate našej štátnosti v Európskej únii. O tom sa však od majstrov remesla lži – samozvaných antifašistov – sotva dozviete.

Zábava