žid sa rehoce do tvárePiaty ročník festivalu metalovej hudby Gothom, ktorý sa má uskutočniť najbližší víkend, rozpútal polemiku, ktorá priniesla nielen veľa zábavy, ale aj tragické poučenie.

Keďže v textoch piesní niektorých kapiel dochádza k urážaniu kresťanov, kresťanských symbolov, ba dokonca neraz sa vyzýva na vraždenie kresťanov, tak niektorí kresťanskí aktivisti sa pokúsili vytvoriť tlak na mesto Nová Baňa, aby festival zrušila.

Preto podľa primátora Novej Bane Jána Havrana si mesto nechalo vypracovať právnu analýzu, v rámci ktorej sa preskúmalo, akým spôsobom je mesto oprávnené v tejto veci konať a či môže, alebo nemôže podujatie zakázať.

Výsledkom „analýzy“ bolo podľa Havrana konštatovanie, že mesto nemôže podujatie zakázať, ak nie je preukázané porušenie zákona, avšak môže tam zriadiť dozor.

Takýto výsledok „právnej analýzy“ mi príde celkom vtipný, keďže fundovanejšiu odpoveď by aj o polnoci cez telefón poskytol aj podpriemerný dlhoročný člen Slovenskej pospolitosti. Ktovie, koľko Nová Baňa za takúto „právnu analýzu“ zaplatila.

Dokonca aj Okresná prokuratúra v Žiari nad Hronom na základe podnetu od nespokojných občanov odporučila mestu na festivale „dozor anglicky hovoriacej osoby“. Toto je buď už profesionálny humor, alebo osôbky z okresnej prokuratúry ešte neprišli do kontaktu s black-metalom a už tobôž nie naživo na koncerte. Vtedy by totiž najprv odporučili odborníka, ktorý preskúma, či vôbec z reprosústav idú zvuky priraditeľné k nejakej ľudskej reči.

Nuž tým tragickým koncom je nielen dvojitý meter, že ako by asi tak reagovali úrady, politici, médiá, keby boli texty kapiel namierené proti akejkoľvek inej skupine ako kresťanom, nedajbože Židom.

Tým tragickým koncom je hlavne, že keď sa hlasovalo za prísnejšie tresty za hanobenie menšín, popieranie holokaustu ap., parlament zložený v nemalej miere aj z kresťanov, za to zahlasoval v takom súzvuku, aký ani na festivale Gothom nebude počuť. Pričom zatiaľ som nenatrafil na jedinú podporu zo strany jediného Ž(ž)ida, ktorý by sa v tejto obrane kresťanov zastal.

Ak sa niekto pchá inému do zadku, nie vždy je odpoveďou podpora, niekedy reálne narazí na to, čo sa v útrobách zadku bežne skrýva. Snáď to bude pre slovenský kresťanský svet vytriezvením a poučením zároveň.

Zábava