Bitka v NitreVideo z Nitry, na ktorom sa bijú dve skupiny ľudí, obletelo za posledné dni už asi celé Slovensko. Pôvodne som nemyslel, že takáto krčmová ruvačka, pri ktorej padlo pár úderov a kopancov, si zaslúži nejakú zmienku, ale keďže sa zneužíva na politické ciele a manipuláciu nekritických más, oplatí sa o nej prehodiť pár slov.

Dvaja muži bežia za roh, tretí iba kráča a drží sa za hlavu. V zápätí sa tí prví dvaja opäť objavia, aj s posilami. Spolu kráčajú k dverám nitrianskeho podniku Mariatchi. Takto začína spomínané video, z čoho možno usúdiť, že následným udalostiam muselo niečo predchádzať.

Podľa veľmi strohých informácií z novín sa všetko začalo neochotou obsluhy baru Mariatchi, ktorá odmietla trom mužom z úvodu videa predať cigarety. Následne sa strhla hádka a údajne malo dôjsť k menšej bitke. Informácie, kto začal, sa rôznia. V masmédiách sa píše, že traja muži „provokovali a pýtali cigarety. Keď im ich odmietli predať, začali hulákať a neodchádzali ani po prosbe majiteľa. Zákazníci ich vytlačili von.

Škoda, že nemáme žiaden záznam z toho vytláčania, pretože na stránke Slovenskej pospolitosti sa píše, že týchto troch mužov odmietla obsluha baru Mariatchi obslúžiť „a hostia spolu s majiteľom baru Radovanom Richtárikom a obsluhou“ im začali „nadávať do fašistov“. Následne ich mali aj telesne napadnúť palicami a udierať po hlavách, pričom jednu palicu takto aj zlomili (zrejme o hlavu toho, ktorý sa v úvode videa za ňu držal). Ďalší muž mal dostať úder s palicou do tváre, čo si údajne vyžiadalo aj operáciu oka.

S týmito informáciami začínajú do seba zapadať aj následné udalosti vo videu. Facku dostala ženská obsluha a najviac sa ušlo mužovi, ktorý stál pri dverách a držal v ruke palicu. Ten bol zasypaný spŕškou úderov a kopancov práve od tých troch zo začiatku videa. Jeden z holohlavých mužov ešte predtým naňho ukázal prstom.

Toľko k opisu videa, poďme sa však pozrieť, ako sa celá udalosť nafukuje a zneužíva.

Krčmové a diskotékové bitky sú na Slovensku, žiaľ, veľmi bežné a zvyknú byť oveľa horšie ako tá, ktorú zachytila mestská kamera. Kopance do hláv, údery s palicami, fľašami a pohármi sú „štandard“. Jeden známy, ktorý pracoval dlhé roky ako čašník označil túto bitku dokonca iba za strkanicu a nechápe, prečo je celé Slovensko z toho pohoršené.

Ja však tuším, prečo sú všetci pohoršení. Aj keď sú podobné bitky úplne bežné, a teraz myslím bitky bez politického pozadia, zriedka sú natočené na videu. Pokiaľ by sa o tom iba písalo, len málokoho by to pohoršovalo do takej miery ako ich to pohoršuje teraz. Obraz má omnoho väčšiu schopnosť vyvolať city.

To vedia novinári veľmi dobre a patrične to zneužívajú, čím sa dostávame k hlavnému bodu, prečo o tom celom vlastne píšem. Pamätáte sa na prípad Daniela Tupého? Aj vtedy zneužili médiá vraždu, aby vyvolali u ľudí záporné city voči určitej politickej strane. Presne tak, ako to robia aj teraz.

Vtedy bola tou stranou novovzniknutá Slovenská pospolitosť – Národná strana (SP-NS), ktorá sa chystala do volieb. Vraždu začali ihneď spájať so skinheadmi, extrémistami a nakoniec aj s SP-NS. Vo svojich reportážach zostrihali zábery rôznych bitiek, zavraždeného chlapca a nakoniec hlavného predstaviteľa SP-NS – Mariana Kotlebu. Podprahovo sa tak ľuďom vrylo do vedomia, že Marian Kotleba a jeho strana má niečo spoločné s vraždou Daniela Tupého a s nárastom „extrémizmu“.

Nebolo dňa, keď ste nevideli niečo o zavraždenom Danielovi alebo o zlom Kotlebovi a extrémistoch. Ovplyvňovala sa verejná mienka, konali sa pochody, vytváral sa tlak na políciu. Tá týmto tlakom podľahla a pre všetkých s nálepkou „extrémista“ sa začali ťažké chvíle. Policajné prepady, zhabanie majetku a výsluchy boli na dennom poriadku. Áno, takú veľkú silu majú médiá, ktoré hýbu s nekritickými masami.

Vyšetrovanie smerovalo nakoniec k záveru, že Daniel Tupý bol pravdepodobne zavraždený podsvetím. Pravdu sa už zrejme nikdy nedozvieme, čo je však médiám úplne jedno, lebo dosiahli svoj cieľ, ovplyvnili ľudí, aby verili tomu, čo povedia oni.

Presne ten istý scenár sa opakuje aj dnes a je dokonca namierený proti tej istej osobe – Marianovi Kotlebovi, ktorého volebné preferencie neustále rastú. Preto sa médiá snažia opäť krkolomne prepojiť jeho osobu s bitkou zachytenou na videu – ľudia do nej zapletení chodia do klubu, ktorý má fejsbukovú stránku, ktorú zase spravujú niektorí ľudia kandidujúci v minulých voľbách za Ľudovú stranu – Naše Slovensko (ĽS-NS) a tú vedie Marian Kotleba.

Takýmto logicky chybným uvažovaním sa u nie príliš bystrých ľudí má vyvolať dojem, že Marian Kotleba má niečo dočinenia s touto krčmovou bitkou a keby nebolo Mariana Kotlebu a jeho extrémistickej strany, tak by sa nič také nemohlo stať. Smutné je, že značná časť ľudí na takúto lacnú propagandu naletí.

Nemožno sa potom čudovať, že sa v komentároch pod článkami ohľadom tejto udalosti, ktoré majú už niekoľko stoviek tisíc zobrazení, objavujú názory zvaľujúce vinu na Kotlebu. Citové napätie je u niektorých ľudí až také vysoké, že ani nepremýšľajú o tom, čo píšu, napríklad o kopancoch do hlavy s oceľovými špicami, aj keď podľa videa mali všetci na nohách športovú obuv.

Niektorí žiadajú dokonca vysoké tresty a tvrdia, že išlo o pokus o vraždu. Len pre informáciu uvediem, že polícia nevyšetrovala ani prípad bývalého staršinu Slovenskej pospolitosti za miestnu organizáciu v Bratislave, ktorému pred dvomi rokmi anarchisti rozbili kovovými tyčami hlavu, ako pokus o vraždu, aj keď skončil s ťažkým krvácaním do mozgu a nejaký ten mesiac pobudol v nemocnici. Bolo by preto veľmi prekvapujúce, keby práve túto ruvačku vyhodnotili ako pokus o vraždu.

Taktiež by ma zaujímalo, kedy sa samotné video dostalo novinárom do rúk a či náhodou takticky s jeho zverejnením nečakali, aby mohli udrieť v pravú chvíľu, keďže celá udalosť a teda aj kamerový záznam sú staré približne štyri mesiace.

Tá pravá chvíľa mohla nastať so zverejnením prieskumu, výsledkom ktorého bolo, že by sa strana Mariana Kotlebu (ĽS-NS) dostala do parlamentu so siedmimi percentami. Lukáš Fila zo SME dokonca píše o neuveriteľnej náhode, že sa video objavilo práve v čase, keď sa zverejnil prieskum a keď si svet pripomína výročie obsadenia Osvienčimu sovietskymi vojskami. Takže Kotlebu sa snažia tak nenápadne prepojiť nielen s touto bitkou, ale aj s Osvienčimom. Papier znesie veľa, internet ešte viac.

Je to práve SME, ktoré celú situáciu najviac žmýka a premieľa, tak ako aj pri vražde Daniela Tupého. Každý deň o tejto bitke prináša dve-tri správy. Redaktori SME oslovujú politikov a rôzne „osobnosti“ a žiadajú od nich vyjadrenia. Určite môžeme očakávať aj rôzne pochody proti „násiliu“ a „fašizmu“. Prvé koncerty tomu venované boli už ohlásené. A to všetko preto, aby sa prekazil vzostup Mariana Kotlebu.

Na záver chcem čitateľov upozorniť len na to, aby sa nenechali viesť za nos, že politicky aktívni anarchisti a iní ľavičiari (a ľavičiarky), ktorí svoju politickú angažovanosť v tomto prípade ukázali aj tým, že odmietli obslúžiť svojich názorových oponentov, sú bezbranní študenti popíjajúci kofolu, ktorých z čista-jasna bez príčiny napádajú skupiny skinheadov.

Samozrejme, že si nebudem vymýšľať mierumilovnosť protistrany, určite priliali v spomínanom bare olej do ohňa aj oni, ale v žiadnom prípade nemožno súhlasiť s obrazom, ktorý vytvárajú médiá.

Celá udalosť má politický podtón, a preto je bezpredmetné sa nad tým pohoršovať. Títo ľudia by sa navzájom napadli pri hociktorej inej príležitosti. A preto, ak chce niekto kvôli tomu zakladať špeciálne vyšetrovacie výbory, nech zakladá tieto výbory aj vtedy, keď zakuklení anarchisti rozmlátia niekomu kovovými tyčami lebku. Doteraz sa totiž žiadny redaktor SME a iní nepohoršovali nad tým, že od Bratislavy po Trenčín horia autá a ľudia končia v nemocniciach so zlomeninami a krvácaním do mozgu. Asi preto, že v týchto prípadoch nie sú obete „študenti“, ale práve títo „študenti“ sú útočníkmi.

A úplne na záver ešte jedno upozornenie. Neurážajte feministky tvrdeniami, že ženy nemožno biť. Správna feministka sa predsa môže pobiť s mužom kedykoľvek a určite znesie viac ako jednu facku.

Zábava