Marian Kotleba

Áno, je to tak, Marian Kotleba vyhral v druhom kole volieb do VÚC a stáva sa županom Banskobystrického samosprávneho kraja. Oproti Vladimírovi Maňkovi získal 71 397 hlasov, čo predstavuje 55,3 %. V absolútnom počte hlasov má po Frešovi druhý najsilnejší mandát, pričom treba zdôrazniť, že voľby v tomto kraji mali suverénne najvyššiu účasť. Podstatné je aj to, že Vladimír Maňka získal pri rovnakej účasti menej hlasov ako v prvom kole.

Aj keď sa po prvom kole rozpútala proti Marianovi Kotlebovi v médiách kampaň, ktorá snáď na Slovensku ešte nemala obdobu, nestačilo to. Nálepkovanie a strašenie fašizmom nezabralo a ľudia si zvolili človeka, ktorý spôsobuje novinárom a štandardným politikom epileptické záchvaty.

Už teraz sa teším na novinárske výplody a reakcie „ľudskoprávnych aktivistov“, teda aspoň od tých, ktorých mŕtvica neposlala na smetisko dejín. Určite budú preklínať „tútokrajinu“ a „tentonárod“, ale darmo. Ukázalo sa, že váha ich slov nemá až taký vplyv na slovenskú spoločnosť.

Poďme však späť k Marianovi. Aj keď je víťazstvo vo voľbách do VÚC jeho doterajší najväčší politický úspech, nesie so sebou aj trpkú príchuť. Netreba totiž zabúdať na to, že proti nemu ešte stále stojí svorný front všetkých ostatných „štandardných“ politikov, ktorí mu v riadení kraja budú robiť všemožné prekážky, a to len preto, aby náhodou nepresadil zmeny, ktoré by mu zvýšili obľúbenosť medzi ľuďmi.

Je zaujímavé, ako sa zrazu vedia zbratať protichodné politické sily, keď sa objaví na scéne niekto, kto nehodlá hrať ich divadielko. Som zvedavý, či túto zmesku nazve pán Fico „ľavicovo-pravicový“ zlepenec. A keď sme už pri Ficovi. Pamätáte si na Ficov výrok, ktorý bol adresovaný Ľudovítovi Kaníkovi, keď ten získal v prvom kole menej hlasov ako Marian Kotleba? Povedal:

„Prehrať s Kotlebom – tak to je teda vážna vec.“

Zároveň navrhol odísť Kaníkovi z politického života. Som zvedavý, či to navrhne aj svojmu súkmeňovcovi Maňkovi.

V každom prípade blahoželám Marianovi Kotlebovi za úspech vo voľbách, ale dodávam, že boj sa ešte iba začal. Marian má teraz možnosť dokázať, čo v ňom je a nám neostáva nič iné, iba dúfať, že ho nezlomí moc, ktorá mu bola frustrovanými ľuďmi zverená. Aj keď frustrovaní sú teraz asi iní.

Zábava