Marian Kotleba

V minulých voľbách do VÚC (2009) získal Marian Kotleba 10,03 % a umiestnil sa na štvrtom mieste. Toho roku skončil druhý s 21,3 % (26 251), a preto sa zúčastní druhého kola volieb, kde sa postaví Vladimírovi Maňkovi (kandidát SMERu, KDH, SMK, SMS, ĽS, HZD, SZ), ktorý získal v prvom kole 49,5 %. Ak by sa mu v druhom kole nepodarilo uspieť a nestane sa županom Banskobystrického samosprávneho kraja, miesto poslanca má isté, keďže vo voľbe poslancov skončil ako prvý, pričom získal druhý najvyšší počet hlasov (8 678) v rámci celého Slovenska.

Marianovi Kotlebovi sa podarilo poraziť dokonca aj Ľudovíta Kaníka, ktorý naňho strácal viac ako 6 %. Kotlebov oponent v druhom kole, Vladimír Maňka, sa ho neobáva, no je nemilo prekvapený jeho umiestnením.

Predstavitelia SMERu a už tradične aj médiá spustili voči Kotlebovi antikampaň. Najviac sa skloňuje pojem „extrémista Kotleba“ a hľadanie súvislostí s nacistami a ich uchopením moci v dvadsiatych a tridsiatych rokoch 20. storočia. Takéto vyjadrenie mal aj Maňka, ktorý síce tvrdil, že tu nechce dávať takéto paralely, ale vzápätí ich spomenul. Zaujímavé je, že si nikto nevšimol súvislosti medzi nacistami a smerákmi. Aj nacisti totiž občas bojkotovali hlasovanie a parlament a znemožňovali jeho fungovanie.

Fico sa neobáva, že by mohol Kotleba poraziť ich kandidáta. Namiesto toho radí „pravici“, narážajúc na Kaníkovu prehru, aby prehodnotila svoju činnosť, keďže nie je schopná súperiť s „extrémnou pravicou“. SMER vraj žiadne problémy s „extrémnou ľavicou“ nemá.

Okrem toho povedal Fico počas tlačovky SMERu k výsledkom volieb, že „prehrať s Kotlebom – tak to je teda vážna vec“ a navrhol Kaníkovi, aby odišiel z politického života. Už len kvôli tomuto vyjadreniu a Ficovmu výrazu tváre by bolo príjemné vidieť, ako Maňka na Marianovi Kotlebovi pohorí.

Zábava