Marian Kotleba zadržaný políciou

Podľa prvých informácií bol dnes ráno zadržaný spolumajiteľ pozemkov v Krásnohorskom Podhradí Štefan Szaniszló a následne aj majiteľ miestneho penziónu Erik Hrivnák, ktorý poskytol ubytovanie Marianovi Kotlebovi. Tesne pred začiatkom upratovania v Krásnohorskom Podhradí bol zadržaný aj samotný vedúci predstaviteľ strany ĽSNS.

Aj napriek neprítomnosti majiteľov pozemkov, na ktorých sa malo upatovanie odohrať, sa pod Krásnou Hôrkou začína zhromažďovať niekoľko stoviek ľudí, ktorí prišli podporiť Mariana Kotlebu a jeho boj za práva slušných občanov. Vo veľkom počte sú prítomní aj novinári a policajti, ktorí preverujú všetky osoby.

Na internete sa šíria výzvy, aby ľudia pokračovali aj bez Mariana Kotlebu. O ďalšom priebehu vás budeme informovať.

Aktualizované o 13:47

Štefan Szaniszló sa už nachádza v Krásnohorskom Podhradí a spolu s účastníkmi akcie sa snažil dostať na svoj pozemok. Polícia im v tom zabránila a Szaniszlóvi vzala list vlastníctva. Následne nastala slovná prestrelka.

Momentálne to vyzerá tak, že sa približne 400 účastníkov akcie na pozemok okupovaný Rómami nedostane. Polícia má podľa dostupných údajov v zálohe 3 vodné delá a niekoľko stoviek ťažkoodencov.

Medzičasom údajne prepustili aj Mariana Kotlebu. Účastníci akcie teraz čakajú na jeho príchod do Krásnohorského Podhradia.

Aktualizované o 16:14

Marian Kotleba sa už nachádza na svojom pozemku a spolu so svojím poradcom Miroslavom Beličkom vykonáva geodetický prieskum. Zvyšok z asi 500 účastníkov čaká v dedine. Očakáva sa, že po vykonaní prieskumu sa bude predsa len upratovať. Po internete sa šíri výzva, aby ľudia prišili akciu podporiť. Vstup do obce nie je políciou blokovaný.

Na internete sa už objavili aj prvé zábery a videá, ktoré opisujú situáciu v Krásnohorskom Podhradí. Obyvatelia obce nadávajú policajtom a pýtajú sa ich, koho vlastne chránia – zločincov alebo slušných ľudí? Emotívny bol aj príhovor Štefana Szaniszla, ktorý sa takmer neudržal slzám, keď vyzýval všetkých účastníkov, aby sa nedali políciou zastrašiť.

Informácie z dopravného servisu hovoria o tom, že košický kraj je preplnený policajnými hliadkami a v okolí Krásnohorského Podhradia mali mladí Rómovia hádzať kamene do okoloidúcich áut. Nad hlavami účastníkov akcie údajne krúži aj policajná helikoptéra.

Aktualizované o 17:07

Marian Kotleba sa vrátil z obhliadky svojho pozemku. Domy, ktoré tam stáli, boli označené páskou s upozornením, že vstup do nich je zakázaný. Po prehodnotení situácie sa rozhodlo, že sa upratovanie presunie na iný termín. Akcia sa tým pádom pre dnešok skončila a účastníci sa pomaly rozchádzajú domov.

Zábava