Dojná krava

Prípad predraženej stránky Slovenskej národnej galérie (SNG) nie je síce najnovší, no možno ho použiť ako ukážkový príklad mrhania štátnych peňazí, teda peňazí všetkých daňových poplatníkov. SNG totiž zaplatila približne 25 000 € (v slovenskej mene 750 000 korún) za niečo, čo vyráža dych, nie však v kladnom slova zmysle.

Stránka na prvý pohľad vyzerá ako keby ju počas veľkej prestávky zhotovil žiak základnej školy pre svoj počítačový krúžok. V médiách sa k nej vyjadrili hneď niekoľkí programátori, ktorí s úsmevom tvrdili, že takúto stránku možno zhotoviť do troch hodín, pričom pri ich hodinovej mzde by to činilo dokopy 300 €. Približne osemdesiatina z vyplatenej sumy.

Podľa vyjadrení predstaviteľov SNG je koncept stránky „odvážny a provokatívny“ a stránku navrhol údajne jeden z „najprogresívnejších súčasných slovenských dizajnérov“. Koncept je naozaj odvážny, priam drzý a cena zaň je viac než provokatívna.

O súčasnom umení (výtvarnom, divadelnom…), ale aj o samotných umelcoch nemám vysokú mienku, pretože omylom vyliať na plátno farbu a následne to predávať za nehorázne peniaze ako dielo s hlbokou myšlienkou, mi príde prinajmenšom zvláštne. A mám pocit, že môj názor na umenie sa nezmení. Možno vtedy, keď sa za progresívnych umelcov prestanú považovať ľudia ako autor stránky SNG.

Ako som už písal na začiatku, tento prípad mrhania peňazí je ukážkový a dá sa ním vyjadriť ako sa v štáte niekoľkonásobne preplácajú všetky služby a tovary. Štát sa vníma ako dojná krava a každý, kto má na ňu dosah, si chce nadojiť do čo najväčšieho vedierka. Finančnému stavu štátu určite nepomáhajú ani daňové úniky, ktoré však niektorí robia práve preto, lebo vidia, ako sa mrhá s ich peniazmi. Netreba si však dávať na oči ružové okuliare, lebo väčšina daňových podvodov je páchaná takými istými podvodníkmi, akí sú aj v štátnych inštitúciách. Preto už dlhodobo tvrdím, že Slovenská republika nie je chudobnou krajinou, parazituje na nej iba veľa zlodejov – z rôznych vrstiev, z rôznych strán, rôznymi spôsobmi.

Zábava