Mikuláš Dzurinda, Javier Solana, NATOŤažko povedať, ako sa postaviť k obsahu WikiLeaks. Či mu veriť úplne, sčasti alebo vôbec. Podľa ankety zo SME až 90 % ľudí obsahu WikiLeaks skôr verí a iba 10 % skôr nie. Obsah niektorých správ je však taký, že nedáva veľmi zmysel, aby ho niekto tak prácne fabuloval.

So správami z WikiLeaks sa v týchto dňoch opäť roztrhlo vrece a mňa zaujala jedna vec. Hneď po parlamentných voľbách v roku 2006 Dzurinda telefonoval nemeckej kancelárke Merkelovej a pýtal si povolenie, či by potenciálne mohol vládnuť s Vladimírom Mečiarom.

Koalícia SDKÚ-KDH-SMK-HZDS by mala 80 hlasov. Milan Ježovica, vtedy Dzurindov zahraničnopolitický poradca, podľa depeše opísal Merkelovej odpoveď o HZDS takto: „Bola tam dlhá pauza a potom povedala: Myslím, že to môžeš spraviť.“

Situácia nakoniec dopadla inak – následné 4 roky vládlo HZDS, ale so stranou SMER-SD a SNS.

O Dzurindovi je známa jeho odpudzujúca servilnosť voči politikom EÚ a NATO, ale toto už zašlo priďaleko.

Človek, ktorý si pýta povolenie v zahraničí na kroky v domácej politike, je ochrancom slovenských záujmov alebo figúrkou v rukách zahraničia?

Slovenskému štátu z rokov 1939 – 1945 sa vyčítajú rôzne veci. Jedna z nich je, že vtedy mali na Slovensku veľmi silný ekonomický vplyv Nemci – dnes však tento istý jav skoro nikomu neprekáža, nazývame to globalizáciou.

Ďalšou výčitkou býva to, že slovenská vláda v rokoch 1939 – 1945 musela pri svojich rozhodnutiach brať ohľad na nášho silného strategického partnera – Nemeckú ríšu.

Za najväčší zásah do vnútropolitických záležitostí Slovenského štátu sa považuje Hitlerov osobný tlak na prezidenta Tisa, aby odvolal dvoch ministrov, u ktorých mali Nemci správy, že sú silno protinemeckí, tzv. Salzburský diktát.

Vtedy však bola vojna a v porovnaní s týmto je Dzurindove správanie ohavnou karikatúrou politickej bábky zahraničných síl. Tiso však takéto kompromisy robil ako nevyhnutné zlo.

Prečo na jedno obdobie hovoríme, že sme boli v akomsi područí a dnes sa tvárime, že je všetko v najlepšom poriadku?

Zábava